דלק תבקש מקושנר שעבוד על נכסים פרטיים בעבור הלוואה של מיליארד ש'

ההלוואה של דלק אמורה לממן לג'ראד קושנר 60% מהעסקה לרכישת 47% מהפניקס ■ קבוצת קושנר תתבקש
להציג בפני משרד האוצר הון ונכסים בשווי של 900 מיליון דולר לצורך קבלת אישור לרכישת הפניקס

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

קבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה צפויה להעניק לרוכשת המיועדת של חברת הביטוח והפיננסים הפניקס הלוואת מוכר של כמיליארד שקל – כך מסתמן מהמגעים שמתנהלים בין הצדדים. עם זאת, לפי שעה אין הבנות מחייבות 
בנוגע לנטילת ההלוואה מצד הקונה המיועד.

בתחילת השבוע שעבר דיווחה דלק כי חתמה על מזכר הבנות בלתי חייב, הכפוף בין השאר לקבלת האישורים הרגולטוריים, למכירת השליטה בהפניקס (47%) לידי חברת קושנר פאנדינג (Kushner Funding) בראשותו של ג'ארד קושנר. זאת בתמורה ל–1.7 מיליארד שקל - מחיר שגילם להפניקס שווי של 3.62 מיליארד שקל - 16% יותר ממחירה בבורסה ביום ההודעה על העסקה.

ג'ארד קושנר איוונקה טרמפצילום: AFP

השווי שלפיו דלק מוכרת את הפניקס מבוסס על הונה העצמי של הפניקס נכון לסוף 2013 ובתוספת ריבית בשיעור שהוסכם בין הצדדים החל ב–1 בינואר 2014 ועד להשלמת העסקה. זאת כאשר ברבעון הראשון של 2014 הונה העצמי של הפניקס עלה ב–75 מיליון שקל; סכום שדלק לא תקבל.

דלק דורשת ממשפחת קושנר ריבית שנתית על ההלוואה בשיעור של 4.75%, כשההלוואה תהיה בעלת מח"מ (משך חיים ממוצע) של כ–4–5 שנים. תמורת ההלוואה תשעבד קושנר - הפועלת בעיקר בתחומי נדל"ן, מלונאות, פיננסים ומדיה בארה"ב - את מלוא המניות הנרכשות של הפניקס (47%) ששווי השוק שלהן הוא כ–1.5 מיליארד שקל. דלק לא תסתפק בכך ותדרוש מקושנר לשעבד לה נכסים נוספים כדי להקטין את הסיכון שבמתן ההלוואה.

ההלוואה שתיתן דלק דומה במאפייניה לעסקות מימון אמצעי שליטה. בעבר עסקות כאלו מומנו בעיקר בידי הבנקים, אך בשל דרישות ומגבלות רגולטוריות חדשות המוכתבות בידי הפיקוח על הבנקים, וכן בשל הפסדים שנגרמו לבנקים בחלק מעסקות מסוג אלו – נרתעים כיום הבנקים הישראליים מלממן עסקות של העברת שליטה.

בעסקה שבה המימון ניתן בידי המוכר, הוא נחשף לסיכון של איתנות פיננסית רעועה של החברה הנרכשת. בדלק מקווים כי עם הריבית והביטחונות שיקבלו נוצרת כרית בטחון עבה מספיק במקרה שקושנר לא תוכל לעמוד בהחזר ההלוואה. בדלק מציינים כי האג"ח מסדרה 2 של הפניקס שלה מח"מ של 5.9 שנים נסחרת כיום בתשואה לפדיון של 1.6% - מרווח של 3% לעומת הריבית השנתית שדלק דורשת מקושנר.

קושנר סומכת על כך שתוכל להחזיר חלק לא מבוטל מההלוואה מהדיווידנדים שהפניקס תחלק בשנים הקרובות. ואולם, למרות עודפי ההון שיש כיום בהפניקס (כ–900 מיליון שקל), הפיקוח על הביטוח ושוק ההון לא יאפשרו להפניקס לחלק דיווידנדים מופרזים.

שאלה אחרת שעשויה להתעורר היא אם קבוצת קושנר תוכל לשעבד את מלוא המניות הנרכשות של הפניקס, או שהיא תצטרך לשעבד נכסים נוספים. האחרון שקנה חברת ביטוח בישראל היה שלמה אליהו, שרכש באוקטובר 2012 מידי ג'נרלי האיטלקית את השליטה במגדל (69.2%) תמורת 3.55 מיליארד שקל. אליהו מימן אז את העסקה באמצעות נטילת הלוואה של 2 מיליארד שקל מבנק לאומי, שתמורתה שיעבד את מניות גרעין שליטה במגדל (30%–40%). כיום מחזיקה דלק ב–52% מהפניקס. 5% הנוספים, ששוויים הוא 180 מיליון שקל, יימכרו כנראה למנכ"ל הפניקס, אייל לפידות. תחת שליטת קושנר צפוי לפידות להפוך לדמות הדומיננטית בהפניקס. דלק עשויה להעניק גם ללפידות הלוואת לרכישת המניות.

קושנר קיבלה מדלק תקופת בלעדיות של 45 יום לצורך ביצוע בדיקות נאותות וגיבוש הסכם רכישה מפורט. בקרוב קושנר צפויה להגיש לממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון באוצר, דורית סלינגר, בקשה לקבלת היתר שליטה בהפניקס. קבלת היתר היא מהתנאים המהותיים להשלמת העסקה, שכן קושנר תצטרך לספק לפקידי האוצר פרטים רבים להוכחת חוסנה הפיננסי. בעיקר תצטרך קושנר להציג בפני האוצר איתנות פיננסית (מזומנים ונכסים נקיים משעבודים וחובות) בהיקף של 3.2 מיליארד שקל (940 מיליון דולר). סכום זה נגזר מהתקנות החדשות של משרד האוצר, שבהן רוכש פוטנציאלי של חברת ביטוח יצטרך להציג בפני האוצר הון עצמי של פי 2.5 מההון העצמי הבסיסי המינימלי של חברת הביטוח הנרכשת כפול שיעור האחזקות הנרכשות (47%).

אין זו פעם ראשונה שדלק מעניקה לקונה הלוואת מוכר, שלרוב נועדה לגשר על פערים במחיר בין הקונה למוכר. דלק תיכננה להעניק הלוואת מוכר לקונה של חברת ביטוח אמריקאית ריפבליק, אך בסופו של דבר, בשל חשש של החברה האמריקאית המדרגת של ריפבליק כי הרוכש ימשוך ממנה דיווידנדים גבוהים, שונה מתווה העסקה שיכלול רק רכיב מזומנים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker