ההימור של יורק על דנקנר הצליח, על זיסר פחות

כדי שיורק תצא בשלום מההשקעה לא די ברוח גבית של השווקים

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר

לפני כשנתיים חזרה קרן יורק להשקיע בשוק הישראלי. יורק זוכרת לטובה את השוק שאיפשר לה אקזיט מרשים כשמכרה את בית ההשקעות פסגות לקרן איפקס ברווח של כ–1.1 מיליארד שקל - תשואה של 163% על ההשקעה. הפעם בחרה יורק, שאת השקעותיה בישראל מנהל ג'רמי בלנק, לנצל הזדמנויות בשוק החוב וביצעה ב–2012 שתי עסקות בחברות במצוקה.

העסקה הראשונה שלה היתה באג"ח של אי.די.בי פיתוח, שהשליטה בה עברה לאחרונה מנוחי דנקנר לאדוארדו אלשטיין ומוטי בן משה, והתבררה כמוצלחת במיוחד. בזכות מעורבות אקטיבית בהסדר החוב שנרקם וכלל הזרמת הון של כמיליארד שקל לאי.די.בי פיתוח לצד העליות של הנכסים בשווקים, יורק הרוויחה בתוך שנתיים כ–500 מיליון שקל על השקעה של כ–400 מיליון שקל באג"ח של אי.די.בי פיתוח.כלומר, רווח של כ–125%.
באותה שיטה השקיעה יורק גם בחברת אלביט הדמיה. עד היום לא ברור איזו תמונה ורודה צייר בעל השליטה הקודם של אלביט הדמיה, מוטי זיסר, בפני בלנק. אבל בעקבות הפגישה בין השניים יורק השקיעה כ–200–300 מיליון שקל באג"ח של אלביט הדמיה ועוד כ–100–150 מיליון שקל באג"ח של החברה הבת פלאזה סנטרס (62.5%) הפועלת בתחומי הנדל"ן המניב והבנייה למגורים במזרח אירופה והודו.

כחצי שנה לאחר שהושלם הסדר החוב הענק באלביט שבמסגרתו נמחק חוב של כ–1.8 מיליארד שקל, החברה הפכה להרבה פחות ממונפת. עם זאת, היא ממשיכה להיסחר לפי שווי שוק הנמוך מ–400 מיליון שקל - שווי המגלם מכפיל הון הנמוך מ-0.5 ורחוק ממכפיל ההון של סביב 0.8, שהעריך פרופ' אמיר ברנע בחוות דעת שהגיש לאירופה ישראל (חברה פרטית שדרכה זיסר שלט באלביט הדמיה).

בהתאם לתנאי ההסדר, קיבלה יורק כ–19.7% ממניות אלביט ובכך הפכה לבעלת המניות הגדולה בחברה, כשאחריה קרן אמריקאית נוספת DKPartners המחזיקה כעת בכ–14% ממניותיה. הקושי הגדול של אלביט היא העובדה שהנכסים המרכזיים שלה בתחום הנדל"ן, שעשויים להציף ערך בעתיד, אינם סחירים ונמצאים בשווקים בעייתיים. גם החברות אינסייטק וגמידה סל הפועלות בתחום הרפואי, שזיסר יחס להן בעבר שווי של מאות מיליוני דולרים, בשלב זה רק זוללות סכומים גבוהים.

ג'רמי בלנקצילום: מוטי מילרוד

בלנק מודע לכל האתגרים האלה. מסיבות השמורות עמו הוא מינה לפני כמה חודשים את רון הדסי ליו"ר אלביט, ובימים אלה מובילה יורק גיוס באינסייטק של עד כ–62 מיליון דולר לפי שווי של כ–200 מיליון דולר לפני הכסף. יורק תשקיע עד כ–50 מיליון דולר בגיוס מתוך תקווה שבעתיד תמכור את אינסייטק לפי שווי גבוה בהרבה. בינתיים בלנק עדיין לא בחר במנכ"ל לאלביט הדמיה, לא סיכם עם זיסר אם ישמש יועץ חיצוני ולא הציג תוכנית עסקית עתידית לאלביט. מקורבים ליורק טוענים שיקבלו בחזרה את הסכום שהשקיעו, אך כדי שיורק תצא בשלום מההשקעה לא די ברוח גבית של השווקים. היא תצטרך עזרה מעבר לכך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker