בעלי האג"ח דורשים הסדר נושים לדואר: לא מאמינים בתוכנית ההבראה

בעלי האג"ח, שדורשים למנות את אייל גבאי כבעל תפקיד בחברה, מבהירים כי לעת עתה אינם דורשים למנות נאמן שינהל את החברה מעל לראש המנכ"ל ■ בדואר טוענים כי הם קרובים מאי פעם לחתימת תוכנית הבראה עם העובדים, וכי לחברה יש נדל"ן בהליכי מכירה ששוויו 120 מיליון שקל

אמיתי זיו

בעלי האג"ח של חברת דואר ישראל הגישו אתמול לבית המשפט, באמצעות בא כוחם עו"ד ארנון שגב, "בקשה דחופה לפתיחת הליכים להבראת החברה והסדר נושים ומינוי בעל תפקיד". בעלי האג"ח דורשים למנות את אייל גבאי כבעל תפקיד בחברה ומלווה שלה, אשר "יסייע בבדיקת מצב הדואר, ימנע ביצוע פעולות שהן בבחינת העדפת נושים, ובמידת הצורך יפעל לגיבושה של תוכנית הבראה מאוזנת שתובא לאישורו המוקדם של בית המשפט".

גבאי אמור להיות ממונה כמשקיף בדירקטוריון ונגיש לכל חומר עיוני ולדווח באורח שוטף לבית המשפט והנושים. בעלי האג"ח מבהירים כי לעת עתה הם אינם דורשים למנות נאמן מצדם שינהל את החברה מעל ראשו של המנכ"ל, אך מסבירים כי פירעון החוב כלפיהם מוטל בספק. "דו"ח המומחה, שמנכ"ל הדואר בכבודו ובעצמו הודה בפה מלא בנכונותו ברמה העובדתית, קובע באופן חד־משמעי כי אף לפי התרחישים החמורים פחות שמעלה הדואר עצמו, לכל המאוחר באפריל 2015 לא יוכל הדואר לעמוד בתשלום חובותיו השוטפים, לרבות פירעון התחייבויותיו למחזיקי איגרות החוב", ציינו מחזיקי האג"ח.

בעלי האג"ח טוענים בפנייה בית המשפט כי "ב–3 בפברואר 2014 התקבל מכתב תשובה שבו נטען כי מצב הדואר שפיר לגמרי, וכי אין חשש ממשי לאי־פירעון איגרות החוב, למצער עד ליוני 2015, כשעד מהרה יישא פרי המהלך לשיפור מצבו הפיננסי של הדואר. אלא מאי? כמעט בטרם יבשה הדיו על המכתב דלעיל, התברר כי בהליך מול העובדים בבית הדין לעבודה, טען הדואר את היפוכו של דבר. ב–6 בפברואר 2014 טענה באת־כוחו של הדואר כי החברה 'על סף תהום' ומצויה מרחק חודשים ספורים לפני חדלות פירעון".

עובדי דואר ישראל מפגיניםצילום: דניאל בר און

טענה שנייה שמעלים עורכי הדין של בעלי האג"ח היא לגבי יכולת הביצוע של הנהלת הדואר: "ניסיונותיה, הכנים בפני עצמם, של הנהלת הדואר לערוך התייעלות מקיפה, כולל פיטורי עובדים, נתקלו עד כה בסירוב נחרץ של ועד העובדים. בעוד לפי עמדת הדואר נדרשים לו פיטורים של כ–2,000 איש כחלק מהתייעלות אמיתית, לא עלה בידו עד כה לבצע ולו תוכנית ראשונית מינימלית של פיטורי עובדים זמניים וקיצוץ שעות נוספות...

"תשובת ועד העובדים וההסתדרות לניסיונות ההתייעלות של הדואר התבטאה בעיצומים שהביאו לכדי שביתה כללית, שבסופה סבב חדש של מו"מ, שאף הוא טרם הניב פירות. זאת חרף העובדה כי נמסר למחזיקי האג"ח, כי הדואר צימצם את דרישת הפיטורים ב–25%, אל מתחת ל–1,500 עובדים... עד למועד הגשת בקשה זו לא הגיעו הדואר ועובדיו להסכמות, והמו"מ שהחל במאי 2014 (בית הדין לעבודה קצב 60 ימים להשלמתו) טרם הבשיל לכדי הסכמות מחייבות".

בעלי האג"ח מציינים עוד כי "מחזיקי האג"ח אינם מנהלים את הדואר ואינם מתיימרים לעשות כן. ואולם, חרף כל הרצון הטוב, התוכנית העסקית שהוצגה להם, שמתיימרת להיות 'נוסחת הפלא' להוצאת הדואר מקריסה לחדלות פירעון ודאית, אינה יכולה להניח את דעתם ולו במעט. אין בתוכנית זו כדי להזים את החשש הכבד כי בעוד חודשים ספורים ייקלע הדואר לחדלות פירעון תזרימית ולקריסה מוחלטת, והיא משולה לניסיון לרוקן את המים החודרים לכלי שיט שוקע באמצעות דלי נקוב חורים".

לבסוף, מאשימים בעלי האג"ח גם את המדינה שאינה לוקחת אחריות על חובות החברה הממשלתית: "לו היתה המדינה, בעלת השליטה בדואר, מבהירה באורח חד־משמעי כי היא עומדת מאחורי הליך ההבראה של הדואר, די הצורך כדי להתחייב למחזיקי האג"ח שהתשלומים להם ישולמו כסדרם בכל מקרה, די היה בכך כדי לשכנע את המבקשים להניח לדואר להמשיך בהליך הבראה או התייעלות בלא התערבותם".

בדואר ישראל מסבירים כי אינם חולקים על הצורך הדחוף של החברה בתוכנית הבראה. לדבריהם, הם קרובים מאי פעם לחתימת הסכם עם העובדים על תוכנית כזו. הם מציינים כי לחברה יש נדל"ן בהליכי מכירה ששוויו 120 מיליון שקל, ונכסים בשווי של כמיליארד שקל.

מהדואר נמסר בתגובה: "נלמד את הבקשה של בעלי האג"ח ונתייחס אליה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker