ביהמ"ש העליון בספרד מפעיל לחץ כבד על פעילות האשלג של כיל

בית המשפט העליון של קטלוניה הורה לאיברפוטאש הספרדית, חברה בת בבעלותה המלאה של כיל, להכין תוכנית לשיקום אתר המלח Cogullo שנערם ליד Sallent, מכרה האשלג של החברה בקטלוניה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יורם גביזון

כיל ממשיכה לשקוע בבעיות משפטיות כתוצאה מהפרה, לכאורה, של חוקי איכות סביבה בספרד. בית המשפט העליון של קטלוניה הורה לאיברפוטאש הספרדית, חברה בת בבעלותה המלאה של כיל, להכין תוכנית לשיקום אתר המלח Cogullo שנערם ליד Sallent, מכרה האשלג של החברה בקטלוניה.

בית המשפט העליון הורה לממשלת קטלוניה לדרוש מאיברפוטאש להכין תוכנית לפינוי הר המלח - צעד שאיברפוטש התחייבה לבצע ב-2035. בית המשפט העליון גם דרש מממשלת קטלוניה להטיל על איברפוטאש להפקיד ערבות ביצוע גבוהה יותר בגין התוכנית לסילוק המלח בהשוואה לערבות שהוטלה עליה עד כה בסכום של 6.9 מיליון יורו שגם היא היתה העלאה משמעותית ביחס לערבות המקורית בסכום של 585 אלף יורו שהחברה נתנה לביצוע התוכנית לסילוק הר המלח ב-2035. איברפוטאש מחתה נגד האי ודאות המשפטית שנובעת מהחלטת בית המשפט העליון, אבל ציינה כי תציית לה.

ההר הוא תוצאה של הצטברות שאריות מלח בתהליך ייצור האשלג. איברפוטאש, המחזיקה בשני מכרות בקטלוניה, נדרשת מידי תקופה לקבל אישור להמשיך לערום את שאריות המלח. בית המשפט הספרדי קבע בפברואר 2014, כי איברפוטאש אינה עומדת בדרישות הנחוצות כדי להמשיך ולערום את המלח באתר Sallent, שבו החזיקה ברישיון, עד למחצית 2015, ואשר כיל התכוונה לסגור ממילא ולאחד את הפעילות באתר Soria (סורייה).

החלטה זו התקבלה בעקבות פסק דין מאוקטובר 2013 שבו נקבע כי נפלו ליקויים במתן הרישיון הכרייה הסביבתי על ידי ממשלת קטלוניה. פסק הדין ניתן לאחר שארגוני איכות סביבה טענו בסיוע חוות דעת מומחה כי בעקבות הגשמים שיורדים על ההר, מים מזוהמים במלחים מחלחלים לאגן מי התהום שממנו נשאבים מי השתייה של ברצלונה.

מפעלי האשלג בים המלחצילום: בלומברג

איברפוטאש הגישה תוכנית לסילוק אתרי פסולת הכרייה הסמוכים לשני המכרות של החברה בתקופה של 24 ו-36 שנים, ובחברה העריכו כי הסכום הכולל של התוכנית יסתכם ב-29 מיליון דולר. בעקבות פסקי הדין ביצעה כיל הפרשה של 16 מיליון דולר ב-2013 על בסיס האומדן המהוון החזוי של סילוק הפסולת.

החלטת בית המשפט התקבלה פחות משבוע לאחר שאיברפואטש חתמה על מזכר הבנות לא מחייב לשיתוף פעולה ארוך טווח לייצור מלח ואקום ואשלג לבן, המשמש ליישומים תעשייתיים ולדשנים נוזליים, עם אקצו־נובל, חברה מובילה בשוק המלחים העוסקת בייצור מלחים מיוחדים לתעשייה לכימיקלים מיוחדים ויצרנית צבעים וציפויים.

לפי מזכר ההבנות, דאיברפוטאש תייצר 1.5 מיליון טונה של מלח ואקום, שהוא תוצר לוואי של כריית האשלג המשמש בתעשיית הכימיקלים ובתעשיית המזון, ו-50 אלף טונה אשלג לבן עבור אקצו־נובל שהתחייבה לרכוש את כל כמות מלח הוואקום, ואת האשלג הלבן שתשווק איברפוטאש.

ייצור מלח הוואקום הוא פתרון סביבתי לשאריות המלח שייוצרו באתר סורייה שבקטלוניה. כיל מקימה מפעל לייצור מלח ואקום ואשלג לבן באתר סורייה כחלק מפרויקט פניקס בהשקעה של 175 מיליון יורו, המיועד להרחיב את כושר הייצור של אשלג בספרד.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker