הטילים לא הגיעו לאחד העם: ת"א 25 עלה ב-1.3%; עליות באג"ח הקונצרניות - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הטילים לא הגיעו לאחד העם: ת"א 25 עלה ב-1.3%; עליות באג"ח הקונצרניות

על אף האירועים הביטחוניים וירי הרקטות לישראל - מדדי המניות בבורסת תל אביב המשיכו להפגין עוצמה ■ רפי גוזלן מאי.בי.אי: "השוק המקומי מתנהג בבגרות" ■ בשבוע האחרון: חוזי הביטוח כנגד חדלות פירעון של ממשלת ישראל עלו כ-11.7% ל-86 נקודות

8תגובות

על אף האירועים הביטחוניים וירי הרקטות לישראל אתמול ובמהלך סוף השבוע - בורסת תל אביב ממשיכה להפגין איתנות יוצאת דופן. גם היום התנהל המסחר בתל אביב בעליות שערים: מדדי המניות ת"א 25 ומדד ת"א 100 עלו ב-1.34% וב-1.31% בהתאמה. מדד ת"א בנקים התחזק ב-1.17%, ומדד נדל"ן 15 הוסיף 0.27%. מחזור המסחר היה נמוך יחסית, בדומה לימי א' האחרונים, והסתכם בכ-402 מיליון שקל.

"השוק המקומי ממשיך להפגין בגרות", הסביר רפי גוזלן, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות אי.בי.אי. "אמנם תמיד קיימת ההסתברות לכך 'שהפעם זה יהיה שונה' והתוצאות יהיו חריפות יותר, אך המשקל של תרחיש כזה נותר קטן בשלב זה". לדברי גוזלן, ההחרפה במצב הביטחוני מגיעה בתזמון לא אופטימלי עם הקיטון בצריכה הפרטית, כך שההתפתחויות האחרונות מעלות את ההסתברות להפחתת ריבית נוספת.

אורי גרינפלד, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות פסגות, ציין כי ההשפעה הכלכלית על שוקי המניות תלויה בעיקר במידת ההסלמה של האירועים ובפגיעה ארוכת הטווח במשק. "כמובן, בתרחיש שבו הלחימה בדרום נגררת לכדי אינתיפאדה שלישית ופיגועים במרכז הארץ, ההשפעה על המשק ועל שוקי המניות תהיה הרבה יותר משמעותית אבל זו לא הנחת העבודה שלנו.

"מניסיון העבר, ניתן לראות כי בשל 'אפקט הפחד' הפסיכולוגי, שוק ההון נוטה בדרך כלל לתגובת יתר, אולם, בבחינת אירועים דומים, עולה כי לאחר שהאבק שוקע והבהלה שוככת נכנסים האירועים לדפי ההיסטוריה ומפנים את מקומם לכלכלה. לכן, ברוב האירועים בעבר התיקון בשוקי ההון היו מהירים לא פחות מהירידות עצמן, ולכן באופן כללי מומלץ שלא להיחפז בקבלת החלטות אמוציונאליות לאחר אירועים ביטחוניים ופוליטיים ולבצע שינויים מהותיים בתיקים.

אנליסט אישי  בזק

מוגש בחסות המפרסם

"מה שכן עשוי לקרות זה שגם ללא החמרה, היקף ההשקעות של הציבור בחו"ל ילך ויגדל בעקבות המבצע. חשוב לזכור כי השיפור הכלכלי והצפי להיוותרות רמת הריבית בעולם נמוכה מאוד לתקופה ארוכה, ימשיכו לתמוך בשוקי המניות בטווח הבינוני והארוך ולכן אנו ממשיכים להמליץ על חשיפה גבוהה (לפחות 50%) ברכיב המנייתי בחו"ל".

"לא תהיה להתרחשויות השפעה מהותית"

אלכס זבז'ינסקי, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות מיטב-דש ציין שהוצאות מערכת הביטחון ופיצויים שונים בגין המבצע בעזה צפויים, על פי ניסיון של אירועים דומים בעשור האחרון, להסתכם בכ-200-250 מיליון שקל ליום לחימה אחד. "המלחמה גם פוגעת בצמיחה ובגביית המסים, אך פגיעה זו מצטמצמת בהמשך. הוצאות אלו לא יצרו בדרך כלל קשיים מתמשכים לתקציב המדינה".

אולם, זבז'ינסקי הדגיש כי הנטל על התקציב עלול להחמיר במידה וההאטה במשק תוחרף או המבצע בעזה יתרחב ויתארך. "כאן נשאלת השאלה עד כמה מקבלי ההחלטות במשרד האוצר יהיו מוכנים להקריב את ההון הפוליטי שלהם כדי לשמור על המשמעת הפיסקאלית. מטרידה גם העובדה שאין כנראה שיתוף פעולה הדוק בין מקבלי ההחלטות הכלכליות הבכירים ביותר, מה שעלול להקשות על תפקוד המשק בעת משבר".

אלי קדוש, יו"ר ועדת ההשקעות של פריקו ניהול סיכונים (שכיהן בעבר גם בבנק ישראל), הדגיש כי השפעת האירועים הביטחוניים על שערי המניות ואגרות החוב זניחה. "ביומיים הראשונים  של המבצע נרשמו ירידות של כ-2% במדדי המניות של ת"א ושל כ-1% במדד איגרות החוב הקונצרניות. זו הייתה תגובה קצרה. לאחר מכן כבר חזינו בתיקון שמחק את מרבית הירידות.

"נראה כי כמו בהתרחשויות ביטחוניות בעבר דוגמת מבצע 'עופרת יצוקה' ו'עמוד ענן',  ציבור המשקיעים סבור שכל עוד המבצע לא ימשך מעבר לשבוע-שבועיים לא תהיה להתרחשויות השפעה מהותית . ואולם, יש לזכור לאירועים ביטחוניים מתמשכים יש השלכות כלכליות בדמות תוספת לתקציב הביטחון, פגיעה בתיירות ובייצור ולכן גם במחירי המניות ואיגרות החוב".

בבנק איגוד הדגישו שירידות השערים שהיו בשבוע שעבר עשויות להיות עיתוי טוב להגדלת החשיפה המנייתית. "על רקע פתיחת עונת הדו"חות הכספיים השבוע והצפי לדו"חות חיוביים, יחד עם רמת הריביות הנמוכה בעולם והעדר אלטרנטיבות להשקעה, אנו ממליצים לנצל את ירידות השערים שחלו בשבוע שעבר בישראל בעולם להגדלת ההשקעה באפיק המנייתי".

כלכלני הבנק ממליצים על חשיפה של 20% למניות בתיק מייצג (עלייה מ-18%) ושל 32% בתיק ספקולטיבי (לעומת 28% קודם), "כאשר מומלץ להסיט 60% מההשקעה באפיק זה לחו"ל, בדגש על ארה"ב, על פני השקעה בישראל, לאור המתיחות הבטחונית וצפי לעליות בחו"ל".

עליות גם באפיק הקונצרני

במקביל למגמה החיובית בשוק המניות, גם איגרות החוב הקונצרניות נסחרו בעליות שערים  - בהמשך למגמה מיום ה'. מדדי איגרות החוב הקונצרניות הצמודות - התל בונד (20, 40, 60) עלו ולים עד 0.18%. מדד תל בונד שקלי הוסיף 0.15%. האג"ח הממשלתיות נסחרות בתנועות לשני הכיוונים: אג"ח ממשלתית שקלית (אינה צמודה למדד) ל-10 שנים עלתה ב-0.14%, והתשואה עליה ירדה ל-2.84%. איגרת חוב ממשלתית צמודה למדד לפדיון מלא ב-2023 ירדה ב-0.09%, והתשואה עליה עלתה ל-0.68%.

חוזי ביטוח כנגד חדלות פירעון על אג"ח ממשלת ישראל ל-5 שנים (CDS), התייקר ב-11.7% במהלך השבוע האחרון. מחיר החוזים עומד כעת על 86 נ"ב. ואולם, עדיין מדובר במחיר נמוך ביחס לשנים האחרונות, שבהן נעו ערכי ה-CDS בין 100 ל-120 נק' בסיס. היום לא התקיים מסחר במט"ח, אך ביום ה' וביום ו' המשיכו המטבעות המרכזיים להיחלש מול השקל: ביום ו' איבד הדולר 0.03% ושערו היציג נקבע על 3.4280 שקלים. היורו נחלש ב-0.1% ושערו היציג נקבע על 4.6643 שקלים.

דודי רזניק, מנהל מחקר אג"ח בלאומי שוקי הון, הדגיש שפרמיות הסיכון של ישראל כמעט ולא עלו, למרות המבצע בעזה. "נראה כי השוק, בשלב זה, אינו מתמחר את המשמעויות הכלכליות האפשריות של מבצע ארוך". רזניק הדגיש כי למרות האירועים, הכוחות הבסיסיים לתיסוף השקל נמשכים. "ההשקעות הריאליות במשק הישראלי נמשכות וכן חזרה המגמה של השקעות פיננסיות, אם כי בצורה מתונה. העלייה בסיכון הגיאופוליטי, בשלב זה לא משפיעה כמעט על המסחר במט"ח".

גם באגוד ממליצים על הגדלת החשיפה לאג"ח הקונצרני. "בשבוע שעבר נרשמה עליית תשואות באג"ח הקונצרני ועלייה במרווחים, כך שתוך פרק זמן של כחודש חזרנו לרמת התשואות אשר נרשמו בתחילת שנת 2014 והמרווחים אף עלו לרמות אשר נרשמו בסוף שנת 2013. כתוצאה מעליית התשואות, שוק האג"ח הקונצרני חזר להיות מעניין ובשל כך אנו ממליצים על הגדלת רכיב זה בתיק ההשקעות".

מניות בולטות במסחר

מניית אלוט תקשורת הובילה מאת המגמה החיובית עם עלייה של כ-4.7%. מניית החברה לישראל עלתה ב-3.52%. כיל עלתה ב-2%, וטבע הוסיפה 1.85%. ביומדיקס זינקה ב-28%. החברה דיווחה היום על הצלחה בשלושה הליכים לתיקון צניחת באיברים ברצפת אגן על ידי בטיפול שפיתחה החברה.

בלטו עוד במסחר מניות השותפות במאגר לווייתן - דלק קידוחים, אבנר ורציו שעולות ב-1.7%, 1.3% ו-3% בהתאמה. השותפות עדכנו הבוקר על גידול של 16% בעתודות הגז בלווייתן. על פי דו"ח משאבים עדכני של NSAI, היקף משאבי הגז באומדן "הטוב ביותר" (המקוביל) מסתכם בכ-22 טריליון רגל מעוקבת (TCF) לעומת כ-18.9 TCF בדוח המשאבים הקודם. גם מניית קבוצת דלק עלתה בכ-1.7%.

מניית קרדן אן.וי עמדה במרכז המסחר. בסקירה שפרסמה חברת הדירוג מעלות בסוף שבוע שעבר, קבעו האנליסטים שהזמן שנותר למימושים מתקצר ומגדיל את הסבירות להכללת הערת "עסק חי" בדוחות הכספיים. במעלות אשרו מחדש אשרור דירוג B  עם תחזית דירוג שלילית לאגרות החוב של החברה. קרדן אן.וי שבשליטת יוסף גרינפלד, אבנר שנור ואיתן רכטר סובלת להערכת מעלות מגירעון של 100 מיליון יורו בין המקורות הכספיים שעומדים לרשות החברה לבין צרכיה הכספיים בתקופה שבין יוני 2014 לסוף 2015. מניית החברה איבדה 5%. במקביל, גם האג|ח של החברה איבדו עד 5.2%.

אנלייט דיווחה היום כי היא מנהלת משא ומתן להשקעה בפרויקט אנרגיית רוח בפולין בהיקף של 36 מגה-וואט. ההשקעה בפרויקט תבוצע באמצעות תאגיד ייעודי בשליטת אנלייט ובשותפות עם קרן בינלאומית. אנלייט תשקיע כ-4.5 מיליון יורו. על פי בדיקות ראשונות שנערכו על ידי החברה, ההכנסות השנתיות הכוללות הצפויות מן הפרויקט הן כ- 9.5 מיליון יורו ברוטו. המניה עלתה בכ-3%.

קבוצת התשתיות והנדל"ן אשטרום זכתה במכרז של רשות שדות התעופה להקמת התשתיות ומסלולי הטיסה בשדה התעופה הבינלאומי החדש על שם אילן רמון, שיוקם בתמנע שליד אילת. היקף עבודות הביצוע בפרויקט של אשטרום בשדה התעופה שיוקם הוא כ–300 מיליון שקל והוא יכלול סלילת מסלולי טיסה ונחיתה, רחבות חניה למטוסים, כבישים, תשתיות, גידור ופיתוח. מניית קבוצת אשטרום עלתה ב-1%.

מניית אליום מדיקל זינקה ב-7% בשל 3 הליכים מוצלחים שביצעה החברה לתיקון צניחת איברים ברצפת האגן של נשים. מפרסום החברה עולה כי המוצר של אליום הצליח לתקן בשלושה הליכים שונים צניחת איברים ברצפת האגן הנשי. החברה הציגה בשידור חי בכנס לרופאים את הניסוי שהתקיים במרכז הרפואי רבקה זיו בצפת, בשלוה חולות שונות עם צניחת איברים ברמת חומרה גבוהה.

חברת דירוג האשראי מעלות הכניסה בסוף השבוע את דירוג האשראי של מנדלסון תשתיות ותעשיות לרשימת מעקב (CreditWatch) עם השלכות שליליות. דירוג האשראי של מנדלסון הוא A מינוס. ההחלטה התקבלה לאחר שמנדלסון את מכרה החברה הבת האמריקאית דודסון גלובל (89%) לטקסס פייפ האמריקאית תמורת 110 מיליון דולר (380 מיליון שקל), או 250 מיליון שקל נטו. המניה ירדה ב-1%.מדדי בורסת תל אביב
   ת"א 25                                                     ת"א 100
   מדד הבנקים                                             מדד נדל"ן 15
הגרפים מציגים את ערכי המדדים נכון ליום קריאת הכתבהתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#