מענק המכירה של מנכ"ל תנובה עלול להוביל לפיצוץ עם איפקס

חודשיים לאחר מכירת תנובה, לא סוכם התגמול שיקבלו המנכ"ל אריק שור ובכירים אחרים על תרומתם לעסקה ■ 
לדברי הבכירים הובטח להם בעל פה 5% ממניות החברה, אך תנובה טוענת כי המענק יהיה נתון לשיקול הדירקטוריון

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

זמן קצר לאחר החתימה על הסכם בין קרן איפקס לברייטפוד הסינית על מכירת השליטה בתנובה בסוף מאי 2014 - פרץ סכסוך עבודה קצר בחברה. ועד עובדי תנובה, בראשות אחיאב שמחי, דרש לקבל מענק העברת שליטה בגובה 258 מיליון שקל, כלומר 3% מהשווי של תנובה שגלום בעסקה. לאחר עיצומים של כמה ימים, שפגעו במכירות החברה לקראת חג השבועות, הושג הסכם.

לפי ההסכם, עובדי החברה יקבלו מענק של 137 מיליון שקל. המענק ישולם רק לעובדי החברה שמאוגדים בהסתדרות ומועסקים בהסכם עבודה קיבוצי, כלומר 4,500 מ–7,000 עובדי החברה והחברות הבנות. עם זאת, שמחי אמר כי יפעל לחלוקת המענק לכלל העובדים, לרבות אלו המועסקים בחוזי עבודה אישיים.

אריק שורצילום: ניר קידר

אחד העובדים הלא מאוגדים בתנובה הוא המנכ"ל אריק שור, המשמש בתפקידו מאפריל 2009. לפי הערכות בשוק ההון, היקף התגמול שיקבל שור ובכירים אחרים בהנהלת תנובה עדיין לא סוכם, ועלול לגלוש לעימות משפטי בין שור לאיפקס ישראל, בניהולה של זהבית כהן. לפי מידע שהגיע 
ל–TheMarker, הובטח לשור ולבכירי תנובה כי החברה תקצה להם 5% ממניותיה, כולל זכות להאצת מועד ההבשלה של האופציות במקרה של הנפקה או מכירת החברה. ההבטחה לא עוגנה בהסכם ההעסקה של שור, והעניין נסגר בלחיצת יד. גם במגעים על מכירת השליטה לברייטפוד והדיווחים על כוונתה של איפקס להיערך לקראת הנפקתה של החברה בבורסה בתל אביב כתחליף למכירה לא הושגה התקדמות בניסוח בכתב של ההתחייבות שניתנה בעל פה.

במצב דברים זה עלול שור להיוותר עם המחויבות הפורמלית היחידה של תנובה כלפיו: תשלום מענק שגובהו לא הוגדר, על פי שיקול דעתו הבלעדי של דירקטוריון החברה. אם תדבק איפקס, בעלת השליטה בתנובה והגורם שהביא למינוי שור, בהסכם ההעסקה שלו, היא עשויה להחליט עקרונית, עם השלמת עסקת ברייטפוד, על תשלום מענק של 1,000 שקל לשור בלי שתפר את ההסכם. זאת, למרות יצירת הערך המהותית שהתרחשה בתקופת כהונתו בחברה.

מכירת תנובה לברייט פודצילום: דודו בכר

איפקס רכשה את השליטה בתנובה (76.7%) עם מבטח שמיר בינואר 2008 לפי שווי של 989 מיליון דולר באמצעות אפ.מש.תנ, חברה שהוקמה לצורך העסקה. תנובה חילקה מאז הרכישה דיווידנדים בסכום של 650 מיליון דולר. בהתחשב בריבית ששולמה על ההלוואה הבנקאית, שמימנה חלק מעלות הרכישה, הניבה עסקת תנובה לאיפקס רווח של 1.05 מיליארד דולר, ששלטונות המס פטרו ממס.

שור ואיפקס סירבו להגיב לידיעה. מתנובה נמסר בתגובה: "אין קשר בין הנתונים שנמסרו על ידכם לבין המציאות. מהטעם הפשוט שכל עניין המענק לבכירי תנובה עוד לא עלה לדיון. העניין יעלה לדיון בדירקטוריון תנובה ולאחריו תתקבל החלטה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker