קמטק הודיעה על מערכת חדשה בתחום 
התלת־ממד - ומנייתה נסקה ב-55%

החברה הציגה אתמול בכינוס בסן פרנסיסקו קו מוצרים בתחום הבדיקה של מארזים תלת־ממדיים. גם בסוף 2013 זינקה קמטק בעקבות ידיעות על כניסתה לתחום התלת־ממד, אך לאחר מכן מנייתה שבה למחירים שהיו לפני פרסום הידיעות

דרור רייך

מנייתה של קמטק, יצרנית מערכות לבדיקות איכות, זינקה שלשום בבורסה של תל אביב ב-22.3% במחזור ער של 5.6 מיליון שקל. באותו היום בנאסד"ק היא נסקה ב–55% במחזור הגבוה פי 40 מהממוצע בה. מחירה נקבע באותו היום על כ–5 דולרים. אתמול זינקה המניה בתל אביב בעוד 12.5%.

הסיבה לעליות החריגות במניה היא הודעת החברה שלשום על השקת דור חדש של פלטפורמת הבדיקות והמדידה לבקרת תהליכי ייצור עבור תעשיית המוליכים למחצה והמעגלים המודפסים (Semiconductor Inspection and Metrology Platform). אתמול הציגה החברה את קו המוצרים בתערוכת Semicon West בסן פרנסיסקו.

מטרתה של מערכת הבדיקה החדשה, Eagle, היא לתמוך בשוק הצומח של המארזים המתקדמים (Advanced Packaging). גם אורבוטק המתחרה בקמטק הודיעה שלשום על כניסה לתחום זה באמצעות רכישתה של SPTS הבריטית תמורת 370 מיליון דולר. ואולם, החלק המעניין בהודעה של קמטק, שכנראה הצית את ההיסטריה במנייתה, היה שהמערכת החדשה תאפשר גם מדידה ראשונה מסוגה של מארזים תלת־ממדיים מסוג 2D ו–3D על גבי פלטפורמה אחת.

רפי עמית, מנכ"ל קמטק
רפי עמית, מנכ"ל קמטק

ענף הדפסות התלת־ממד הוא התחום החם בשוק ההון העולמי, ולפי הערכות הוא יגלגל 4 מיליארד דולר ב–2015. מניותיהן של חברות המתמחות בפיתוח מדפסות תלת־ממד הפכו בשנתיים האחרונות סחורה לוהטת. אחת מהן היא סטרטסיס, שמיזגה לתוכה לפני כשנה את חברת אובג'ט הישראלית. מניית סטרטסיס זינקה בתוך שנתיים ב–120% ושווי השוק הנוכחי שלה הוא 5.5 מיליארד דולר.

קמטק עדיין רחוקה מלשים את ידה על הכסף הגדול שמסתובב בעולם המדפסות בתלת–ממד. המוצר שלה מיועד ליצרניות שבבים, ולא קשור באופן ישיר למדפסות תלת־ממד.

רמי לנגר, סגן נשיא קמטק ומנהל חטיבת המוליכים למחצה בחברה, אמר בהודעת החברה: "מערכת הבדיקה החדשה שלנו, Eagle, תחזק את מעמדנו כחברה מובילה בשוק בדיקות המוליכים למחצה. קיבלנו כבר הזמנות ראשונות למוצרים החדשים מיצרניות שבבים מובילות עבור מארזים תלת־ממדיים מסוג 2D ו–3D התומכים בתעשייה המתפתחת".

זו אינה הפעם ראשונה שמניית קמטק קופצת בעשרות אחוזים מבלי שבחברה התרחש אירוע מהותי. בסוף 2013 זינקה מניית החברה ב–140% ביום אחד ממחיר של 1.93 דולרים ל–4.5 דולרים במחזור גבוה פי 40 מהממוצע בה. למחרת זינקה שוב למחיר של 6.4 דולרים. העלייה החדה אז היתה בעקבות הודעה כי "לקוח של החברה החל ניסוי במדפסת התלת־ממדית של קמטק".

בחצי השנה שחלפה מאז רשמה המניה ירידה מתמשכת עד למחיר של כ–3.5 דולרים. אתמול נסחרה מניית קמטק במהלך המסחר בוול סטריט בירידה של 12% ובשווי שוק של 135 מיליון דולר. הכנסות החברה בארבת הרבעונים האחרונים הוא 89 מיליון דולר, והרווח הנקי שלה היה 1.5 מיליון דולר. הכנסותיה של קמטק ב–2013 הסתכמו ב–85.4 מיליון דולר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker