שלמה שמלצר מת בגיל 67: המוסכניק מחיפה שהקים אימפריה של 2.5 מיליארד שקל

שמלצר בנה את קבוצת שלמה שהפכה מחברה שהתמקדה בהשכרת רכב לחברת השקעות מגוונת, המעסיקה יותר מ-5,000 עובדים בתחומי הרכב, התעשייה, קבלנות ביצוע, אנרגיה, נדל"ן, תשתיות, מספנות ומלונאות

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

איש העסקים שלמה שמלצר (68) נפטר היום באופן פתאומי. שמלצר היה בעל השליטה, היו"ר והכוח המרכזי מאחורי קבוצת שלמה, מחברות האחזקה הבולטות במשק בשנים האחרונות שאותה הוא בנה בעצמו. כעת הוא מותיר אחריו חלל גדול בעסקיו הגדולים.  שמלצר הובהל לבית החולים אתמול אחר הצהריים, ונפטר כתוצאה משטף דם במוח.

שמלצר נפטר בעיצומו של מו"מ אותו מנהלת החברה שלו, לקראת השלמת עסקה גדולה עבורה של רכישת שליטה בחברת הדלקים והקמעונאות סונול מידי קבוצת עזריאלי שבשליטת דוד עזריאלי.

"אנחנו מאמינים בתעשייה ובטכנולוגיה ותיקה, אבל אין מה לקנות. הדבר היחיד שרציתי לקנות ולצערי לא הצלחתי הוא את חברת גרנית הכרמל. דוד עזריאלי הפתיע אותי. ידעתי שעשויה להיות בעיה. הוא פשוט הציע מחיר טוב". כך סיפר שלמה שמלצר היו"ר ובעלים של קבוצת שלמה בראיון ל- MarkerWeek באוקטובר 2009 .

שמלצר אמנם לא רכש את גרנית הכרמל כולה אבל כעבור קצת פחות מ-5 שנים עשה לפני כחודש צעד משמעותי לקראת רכישה של אחד מהנכסים המרכזיים של גרנית – סונול תמורת כ-450 מיליון שקל (כולל הלוואת מוכר ובכפוף להשלמת בדיקות נאותות).

ככל הידוע לשמלצר אין חובות אישיים. הוא נהנה ממוניטין טוב בשוק הון ובמערכת הבנקאית.

שמלצר זכה לתדמית של איש עסקים קשוח שמתמחה בגילוי מציאות ומי שאוהב לקנות חברות במשבר, בבעיות נזילות או בטיפול של בית משפט ולאחר מכן להשביח אותן.

כך היה במקרה של יצרנית המרכזיות תדיראן טלקום שקנה ב-48 מיליון שקל מעמית ברגר שנקלע למצוקת נזילות, כך היה גם עם אפקון החזקות, שרכש  מבית המשפט  תמורת כ-30 מיליון שקל לאחר ההתמוטטות של קבוצת פלד גבעוני ב-2002.

את מספנות ישראל רכש עם שותפיו בשנת 1995 מהמדינה, כש זו הייתה חברה מפסידה וכושלת, תמורת כ-40  מיליון שקל בלבד, וגם היא עברה השבחה משמעותית. "כך מקבלים את המחיר הכי טוב. אני אוהב לקנות חברות, אבל קונה בסוף רק מבית המשפט",  כך הסביר שמלצר באוקטובר 2009.

שמלצר התחיל את דרכו כמוסכניק חיפאי בתחילת שנות ה-70 של המאה הקודמת ומי שנחשב למנהל ריכוזי השולט בפרטי פרטים של עסקיו, בנה באמצעות עבודה קשה את קבוצת שלמה הפרטית שבמרוצת השנים הפכה מחברה שהתמקדה בהתחלה בהשכרת רכב לחברת השקעות מגוונת המעסיקה למעלה מ-5,000 עובדים בתחומי רכב, תעשיה, קבלנות ביצוע, אנרגיה, נדל"ן, תשתיות, מספנות, מלונאות ועוד, שמייצרת הכנסות של למעלה מ-5.5 מיליארד שקל. שווייה מוערך ב-2.5 מיליארד שקל.

שמלצר הקים את הקבוצה לפני 40 שנה והיא כוללת כיום את שלמה החזקות (חברה מדווחת שעוסקת בליסינג עסקי ופרטי ובהשכרת רכב), קבוצת אפקון אחזקות, מספנות ישראל, עסקי נדל"ן ומלונאות, את קבוצת גולד בונד/קונטרם- מסוף מכולות ומטענים, תדיראן טלקום, ש.י.ר (יבואנית אופל) ושלמה ביטוח.

שלמה החזקות מנוהלת בידי אייל גור,  נחשבת לחברה הגדולה והמובילה בישראל באספקת שירותי רכב עם צי המונה למעלה מ- 75 אלף כלי רכב. החברה פועלת באמצעות חברות בנות המעניקות מגוון של שירותים כמו: שירותי השכרת רכב מקיפים בישראל ובחו"ל; סיקסט ליסינג תפעולי המושכר ליותר מ-3,500 גופים מסחריים; ליסינג והשכרה ברומניה; ליסינג פרטי בשיתוף פעולה עם חברת כ.א.ל; מכירה של רכבי ההשכרה והליסינג של הקבוצה; רשת מוסכים ושירותי דרך (שלמה SIXT רשת מוסכים ושירותי דרך) - המתמחה בשירותי דרך, גרירה ותיקוני רכב.

שווייה של שלמה החזקות בתוספת פעילות הביטוח מוערך ב-1 מיליארד שקל, בעוד ששווי פעילות המוסכים והזיכיון ליבוא מותג הרכב הגרמני אופל מוערך ב-500 מיליון שקל נוספים. שמלצר קיבל את הזיכיון ליבוא אופל ב-2011,  כמעט עשור אחרי שזיכיון היבוא של סקודה נלקח ממנו, והוא מציג גידול במכירות מאז. לצד תחילת היבוא של אופל, עברה הנהלת הקבוצה ופעילות הרכב שלה ל"קריית שלמה", מתחם גדול באזור צריפין.

קבוצת אפקון עוסקת בתחום התשתיות והאנרגיה ומתמחה בתחומי אלקטרומכאניקה, מיזוג אויר, גז, בקרה תעשייתית, בקרת מבנה, גילוי וכיבוי אש, ביטחון, CCTV, גדרות אלקטרוניים, מערכות חניה ופתרונות לאנרגיה מתחדשת. אפקון נסחרת כיום לפי שווי שוק של כ-303 מיליון שקל- מה שגוזר לשמלצר שווי שוק של אחזקה (כ-62%) של כ-190 מיליון שקל.

גולד בונד/קונטרם פועלת באשדוד משנת 1978. החברה מפעילה מסוף מכולות ומטענים בפיקוח המכס ומחסנים חופשיים ובנוסף משכירה שטחים במחסניה. גולד בונד נסחרת לפי שווי שוק של כ-523.3 מיליון שקל והיא מחזיקה גם ב-20% מחברת מספנות ישראל החברה בונה ומוכרת אניות ויש לה גם נמל קטן בחיפה, שהוא הנמל הפרטי היחיד בישראל.

שמלצר ושותפיו שלומי פוגל וסמי סגול הפכו את מספנות ישראל לחברה רווחית ששווייה מוערך במאות מיליוני שקלים ואף ייצרו תחרות לנמלים.

במשך השנים הם מכרו 20% מהמניות לחברת משאב שבבעלות כלל ולמשפחת לבנת, ויחד עם הדיווידנדים שחולקו כבר החזירו את ההשקעה. כך ששווי אחזקותיו של שמלצר  בגולד ומספנות ישראל מוערך ב-200- 300 מיליון שקל לפחות. שווייה של שלמה נדל"ן מוערך בלפחות 250 מיליון שקל.

שמלצר, שלו עסקים ברומניה, היה קונסול הכבוד של רומניה בישראל, הוא שימש גם כנשיא הכבוד של התאחדות ספורט הנכים בישראל.

אסי שמלצר, בשם המשפחה: "אנו כואבים והמומים ממותו הפתאומי של אבי משפחתנו. שלמה היה איש אהוב ומוערך על ידי משפחתו, שותפיו ואלפי עובדיו. אני בטוח שנדע להמשיך את פועלו ולהוביל את פעילות כלל החברות השונות בקבוצת שלמה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker