ת"א סגרה בירידות על רקע מבצע "צוק איתן" והירידות בארה"ב - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן
אחד העם

ת"א סגרה בירידות על רקע מבצע "צוק איתן" והירידות בארה"ב

ירידות חדות במדדי התל בונד ■ מדד הביומד נפל ב-3.9% ■ מתחילת החודש פדו קרנות האג"ח הקונצרני כ-1.3 מיליארד שקל

תגובות

יום המסחר השלישי בבורסה בתל אביב נסגר בירידות שערים חדות על רקע מבצע "צוק איתן" וירידות השערים בארה"ב בפתיחה. ת"א 25 ירד ב-1% ל-1366.02 נקודות; ת"א 100 השיל 1.3% מערכו ל-1288.78 נקודות ; ת"א בנקים ירד ב-0.3%  ונדל"ן 15 החסיר 0.9%. מדד הביומד נפל ב-3.9%; מדד הבלוטק ירד 2.6%. מדד התקשורת נסחר בניגוד למגמה ועלה ב-0.4%. מחזור המסחר במניות היה גבוה מהממוצע לאחרונה הסתכם ב-1.43 מיליארד שקל.

בגזרת איגרות החוב הקונרצניות נרשמו ירידות שערים חדות שהגיעו במהלך היום אף לירידה של 0.5%. מדד תל בונד 20 החסיר 0.41%; מדד תל בונד 40 ירד ב-0.37%; מדד תל בונד 60 השיל ב-0.39%. תל בונד שקלי  סגר עם ירידה של 0.35%.

בגזרת איגרות החוב הממשלתיות נרשמת מגמה יורדת במרבית היום שהתחלפה במגמה מעורבת, ואף לקראת הסגירה עברו מרבית איגרות החוב הממשלתיות לעליות שערים מתונות. איגרת חוב שקלית ל-10 שנים שנפדית בשנת 2024 עלתה ב-0.01% והתשואה עליה ירדה ל-2.93%. איגרת חוב צמודת מדד ל-10 שנים שנפדית בספטמבר 2023 ירדה ב-0.13% והתשואה עליה עלתה ל-0.75%.

בשוק מעריכים כי מתחילת החודש ועד יום ראשון נפדו כ-500 מיליון שקל בקרנות אג"ח קונצרני ואג"ח כללי בישראל. באותה התקופה קרנות אג"ח מדינה גייסו 350 מיליון שקל. ביומיים האחרונים מעריכים בשוק כי נפדו בקרנות האג"ח הכללי ובקרנות האג"ח הקונצרני כ-800 מיליון שקל כאשר קרנות האג"ח מדינה באותה התקופה פדו כ-100 מיליון שקל. מתחילת החודש קרנות אג"ח כללי וקונצרני פדו 1.3 מיליארד שקל וקרנות אג"ח מדינה גייסו 250 מיליון שקל. קרנות מניות בארץ פדו קצת פחות מ-100 מיליון שקל.

על רקע המבצע הצבאי שהחל היום מסר עידן אזולאי, מנכ"ל אפסילון קרנות נאמנות, כי  "המלחמה לא כל כך מורגשת אנחנו לא רואים נהירה החוצה. לדעתי גופי חיסכון לטווח ארוך אשר יושבים על ערמות של נזילות, ינצלו את ההזדמנות להיכנס במחירים שכן מדובר בהזדמנות.

"אומנם יש מידה מסוימת של פדיונות, אך לדעתי לא מדובר בהיקפים חריגים מדובר בכמה מיליוני שקלים. הניסיון של השנים האחרונות באירועים מעין אלו הם כי אווירת המלחמה בבורסה הינה זמנית. בסופו של יום נראה כי כולם מחכים לראות מה יהיה בימים הקרובים והאם מדובר במבצע קצר או אינתיפאדה ממושכת, אך אף אחד לא עוצר את נשימתו.הניסיון מלמד אותנו שברגע שהכל יישכח ויירגע, האלמנט המרכזי בשוק הוא הריבית הנמוכה שתומכת בנכסי הסיכון.

"ההשפעה של המצב הביטחוני מורגשת כיום יותר בשוק אגרות החוב מאשר בשוק המניות, שם מחזורי המסחר עדיין נמוכים. לאחר שבחודש שעבר ביצענו צמצום חשיפה לאגרות חוב הקונצרניות, העלייה האחרונה בתשואות גרמה למספר אגרות חוב להגיע למחירים מעניינים וחלקן נוצרה נקודת כניסה. רק לדוגמא תל בונד 20  עד לפני מספר ימים, המרווח היה 1.25% מול האג"ח הממשלתי היום בבוקר זה זינק ל-1.6%.

שי שמש, מנהל השקעות בכיר בהלמן אלדובי, ציין כי "המחזור היום במניות יחסית ער לתקופה האחרונה. יש עצבנות אבל היא מתבטאת בעיקר באג"ח הקונצרני. אומנם אנו רואים ירידה במדדי המניות אבל ניתן לקשור אותה גם לירידה בארה"ב, לכן קשה לקשור אותה דווקא למצב המלחמתי. פדיונות גבוהים של הציבור אנו רואים בקרנות המשקיעות באג"ח הקונצרני.

עוד ציין שמש כי "בניגוד לאירועים קודמים אנו רואים שהדולר לא מתחזק באופן דרסטי מול השקל. קשה לחזות את ההתנהגות שלו בעתיד אבל ניתן להניח כי הלחץ יהיה לעלייה בדולר ככל שהאירוע הביטחוני יתמשך".

רונן יעקובי, מנהל חדר מסחר בפסגות, הוסיף כי "ירידות השערים החדות שראינו בימים האחרונים מקורם בפדיונות בקרנות. אך בשלבים הראשונים כאשר אין אסלקציה של המלחמה יש מעצור לשוק ומתחילים לבוא קונים. אף אחד כרגע לא רואה את סוף הפעילות, אך אנחנו רואים שגם מנהלי תיקים וגם משקיעים פרטיים מתחילים לדגום את השוק.

לדעתי, ברמות הללו יש יותר קונים ממוכרים שכן גם גופים מוסדיים מחפשים סחורה מתוך הבנה שהפעולה בדרום תהיה מוגבלת ומחירי המניות היום נמוכים מהתקופה האחרונה. אם הטילים יגיעו לתל אביב אז כולם מבינים שזה יהיה game channger והירידות יחריפו. הלחץ כעת הינו בעיקר על מדד 75  עקב חוסר הנזילות".

אלכס זבז'נסקי, כלכלן ראשי מיטב דש ציין "המגמה השלילית בשוק האג"ח הקונצרניות שהתחילה עוד במחצית השנייה של חודש מאי הואצה בימים האחרונים עם התגברות הפדיונות מקרנות הנאמנות." 

"מדד תל בונד 60 ירד מהשיא ביותר מ-2% ובאג"ח בדירוגים נמוכים יותר הירידות היו אף בשיעור חד עוד יותר. ברקע של הירידות האחרונות עומדת התגברות המתיחות הביטחונית. אולם,  המתיחות הביטחונית מהווה יותר תירוץ מאשר הסיבה לירידות חדות באג"ח הקונצרניות. כדאי לשים לב שהירידה המצטברת בשוק הקונצרני, כולל הירידות האחרונות, הייתה חדה יותר מאשר הירידות בשוק המניות, שאמור להגיב בעוצמה גדולה הרבה יותר להסלמה ביטחונית מאשר האג"ח הקונצרניות."

"גם איתנותו של שער החליפין של השקל מעידה על כך שהמשקיעים לא מתרגשים יותר מדי מהאירועים הביטחוניים. נראה ששוק הקונצרני מושפע בעיקר לא מהמשתנים הכלכליים או מעלייה בסיכון הגיאופוליטי, אלא מיציאת הכספים מקרנות הנאמנות.  במצב זה לפחות החלק הפחות מסוכן של האפיק, שכולל אג"ח בדירוגים גבוהים יותר, מתחיל להיות אטרקטיבי. "סיכם זבז'נסקי.

במרכז המסחר

ניירות הערך של סקיילקס נסחרו על רקע הידיעה על הגשת בקשת כינוס הנכסים שהוגשה על ידי מחזיקי אגרות החוב המובטחות של החברה המחזיקים בחוב של כ-200 מיליון שקל. שופט בית המשפט המחוזי איתן אורנשטיין לא קיבל את הבקשה במעמד צד אחד וקבע את הפרשה לדיון ב-15 לחודש לאחר שלכלל הצדדים תינתן הזכות להגיב לבקשה. עוד נודע אתמול כי אילן בן דב התפטר מתפקידו כדירקטור בחברה.

אלגומייזר, שפיטרה את המייסדת הילה פז מתפקידה והגישה נגדה תביעה, מינתה מנהל פיתוח חדש שינהל את הפיתוח הנוכחי של החברה ומוצר האלגומייזר להשלמתו. החברה מעדכנת כי הרכיבים הנוספים אותם היא אמורה להשלים יושלמו במהלך הרבעון הראשון של 2015 אז תוכל למכור את האב טיפוס יחד עם הרכיבים הנוספים.

חברת ביוקנסל שבשליטת כלל ביוטכנולוגיה (70.8%) מקיימת פגישות ראשוניות ולא מחייבות בנוגע למסחורה של 819–BC, תרופות הדגל לטיפול בסרטן שלפוחית השתן. פרסום דבר קיום השיחות נעשה על רקע כוונתה של החברה לגייס 29 מיליון שקל בדרך של הנפקת זכויות לבעלי מניותיה של החברה. מטרת ההנפקה היא להאיץ את הניסויים הקליניים ולקדם את הפיתוח העסקי ומסחור התרופה. מניית ביוקנסל הגיבה בירידה של 7.5% במחזור כפול מהממוצע היומי.

חברת אקסלנז, שמפתחת מכשור רפואי לאבחון מחלות בדרכי העיכול והכבד באמצעות בדיקת נשיפה, עשויה ליהנות מרוח גבית מכיוון חברות הביטוח הרפואי בארה"ב. חברת Cigna הודיעה ל–14 מיליון מבוטחיה כי החל במחצית אוגוסט 2014 תחדל לתת שיפוי לבדיקות דם שמטרתן זיהוי הימצאותו של החיידק H.Pylori, שנחשב אחד מגורמי כיב בקיבה ובתריסריון.

הדולר והיורו התחזקו אל מול השקל

הדולר והיורו התחזקו היום מול השקל המקומי. הדולר היציג עלה ב-0.205% ל-3.429 שקלים; היורו עלה ב-0.191% ושערו היציג נקבע על 4.6624 שקלים.

יוסי פריימן, מנכ"ל פריקו ניהול סיכונים, מימון והשקעות, מזהיר כי "על רקע ההסלמה הביטחונית ויציאת שחקנים רבים לחופשת הקיץ בתקופה בה נפחי המסחר קטנים גדל הפוטנציאל לתנודות שערים, עם הירידה ברף הרגישות.

"להערכתנו, כפי שנמצא בעבר, שוק המט"ח נוטה להגיב לאירועים בעלי משמעות כלכלית כלל משקית לכן כל זמן שהאירועים מתנהלים ללא הסלמה בעלת השפעה כלכלית כלל משקית, כאלו המשביתים פעילות משמעותית, שוק המט"ח צפוי להמשיך ולהתנהל בדריכות תוך המתנה להתפתחויות כאשר הפעילים נוטים שלא להיחשף יתר על המידה להשפעת הנעשה בזירה הביטחונית.

"להערכתנו ועל רקע המעורבות הגבוהה שמפגין בנק ישראל עם ייסוף השקל אל עבר רמת 3.40 הרי שבטווח הקצר הבנק צפוי להמשיך ולשמור על טווח השערים 3.40-3.42 כקו הגנה מפני ייסוף חד של קיץ 2011 (3.35-3.38)".מדדי בורסת תל אביב
   ת"א 25                                                     ת"א 100
   מדד הבנקים                                             מדד נדל"ן 15
הגרפים מציגים את ערכי המדדים נכון ליום קריאת הכתבהתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#