הרוכש של הפניקס: איל נדל"ן יהודי שקנה עיתון בגיל 25

ג'ארד קושנר הוא בנו של יזם נדל"ן ניו־יורקי, שקיבל את מושכות העסק המשפחתי כשאביו 
נכנס לכלא ■ בשמונה השנים האחרונות החליף העיתון "אובזרוור" שבבעלותו שישה עורכים ■ קושנר קומפניז, הקבוצה שבראשה הוא עומד מתמקדת בנדל"ן, ביטוח, מדיה ובנקאות

רונית דומקה
רונית דומקה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
רונית דומקה
רונית דומקה

ג'ארד קושנר, שעומד בראש חברת הנדל"ן הנושאת את שם המשפחה שלו, אמנם רק בן 33, אך בעל ניסיון רב ולא מעט קשרים. עד לפני כחמש שנים היה קושנר מוכר בעיקר בסצנת העסקים הניו־יורקית כבנו של היזם צ'רלס קושנר מניו ג'רזי, אשר הקבוצה שבראשה הוא עומד מתמקדת בנדל"ן, ביטוח, מדיה ובנקאות.

את עיקר פרסומו קיבל קושנר הצעיר כשנישא ב-2009 לאיוונקה, בתו של איל הנדל"ן דונלד טראמפ ובכירה בחברה של אביה, האחראית על פיתוח ורכישות. לקושנר ולטראמפ, שהתגיירה לפני הנישואים, יש שני ילדים. ג'ארד קושנר גדל במשפחה יהודית אורתודוקסית מצפון ניו ג'רזי, וכבר בלימודיו בהרווארד (האוניברסיטה שלה תרם אביו מוקדם יותר 2.5 מיליון דולר) הוא השתלב בעסק המשפחתי.

קושנר האב, שהקים את החברה ב-1985 מאחזקות הנדל"ן של אביו, נודע כתורם גדול למפלגה הדמוקרטית. גם קושנר הבן תרם לא מעט למועמדים פוליטיים: לפי מסמכים הוא תרם 100 אלף דולר לקמפיינים מ-1992, אז היה רק בן 11, עד 2006. באוגוסט 2004 הודה צ'רלס קושנר בהסתרת תרומות בלתי חוקיות לקמפיין, הגשת מסמכי מס כוזבים, והסעיף השערורייתי ביותר - נקמה באחותו עדת המדינה באמצעות שכירת זונה שתפיל בפח את בעלה. הוא נשפט לשנתיים מאסר.

ג'ארד קושנרצילום: ניו יורק טיימס

ג'ארד קושנר נאלץ לקחת את המושכות בעסק המשפחתי. המעקב אחר אופן הסיקור של השערורייה שבה היה מעורב אביו הוביל אותו למהלך נוסף: בגיל 25 הוא רכש ב-10 מיליון דולר את "ניו יורק אובזרוור", שבועון שרבים מקוראיו משתייכים לאליטה העסקית, הפוליטית והתרבותית של ניו יורק.

ב-2007 קושנר הוביל את רכישת בניין המשרדים בשדרה החמישית 666, אחד הנכסים הידועים ביותר בניו יורק, ב-1.8 מיליארד דולר. היה זה באותה העת הסכום הגדול ביותר שבו נמכר בניין משרדים בארה"ב. ב-2008 הוא מונה באופן רשמי למנכ"ל קושנר קמפניז.

רכישת העיתון והבניין בשדרה החמישית העלו את הפרופיל של קושנר, אך הוא העדיף להישמר מאור הזרקורים. בכתבת פרופיל של "ניו יורק טיימס" לפני כמה שנים הוא תואר כ"רחוק מלהיות הטיפוס הנועז וחובב הפרסום... לא נראה שהוא מעוניין להשתמש בעיתון לקידום שאיפות פוליטיות". ואולם, רכישת העיתון הציבה דילמות חדשות בפני קושנר. "קשירת קשרי חברות היתה החלק הקל. ניהול מגזין שכתב על האנשים האלה באופן קבוע, לעתים קרובות מתוך התענגות על ההזדמנות להתנגח בהם, היה כבר עניין אחר לחלוטין", אמר ל"טיימס".

אחד הצעדים הראשונים של קושנר לאחר רכישת העיתון היה פרסום רשימת מאה אילי הנדל"ן המשפיעים ביותר בניו יורק: רשימה שעד מהרה נהפכה למקור חיכוך בינו לבין עורכי ה"אובזרוור", במיוחד לנוכח קרבתו לטראמפ. קושנר וטראמפ גם התקרבו לאורך השנים לאיל המדיה רופרט מרדוק ולאשתו לשעבר ונדי, ובנותיו של מרדוק אף שימשו כנערות הפרחים בחתונתם.

קייל פופ, עורך ה"אובזרוור" לשעבר שהתפטר בעקבות חילוקי דעות עם קושנר, אמר ל"טיימס" כי "הוא לא הבין שאפשר לכתוב כתבה שלילית על מישהו ועדיין להיות משפיע בחוגים האלה. הוא חשב שהוא חייב לכתוב כתבות נחמדות על אנשים שאולי הוא ייתקל בהם".

מלבד זאת, נאלץ קושנר להתמודד עם המשבר בעולם העיתונות. "אובזרוור" הפסיד שני מיליון דולר בשנה עד לרכישתו. ואולם, קושנר החליט לחולל במו"לית אובזרוור מדיה שינויים, כמו הגברת הנוכחות באינטרנט והשקת מגזיני נדל"ן ואופנה ומגזין יוקרה המיועד לתיירים סינים. ב-2011 המו"לית היתה רווחית בראשונה.

עובדים ב"אובזרוור" דיווחו על חיכוכים בין קושנר לבין צוות העריכה, שלא רחש לו כבוד רב. מאז 2006 החליף העיתון שישה עורכים. קושנר, מצדו, שמינה בשנה שעברה את גיסו למנכ"ל אובזרוור מדיה גרופ, ממשיך להתמקד בנדל"ן. מאז 2007 השלימה קבוצת קושנר עסקות נדל"ן בשווי של יותר מ-10 מיליארד דולר, לפי אתר הקבוצה.

עד כה שמרו קושנר ואשתו על הפרדה בעסקים. טראמפ סיפרה לפני כמה שנים ל"פורבס" כיצד נעצרו פעם ברחוב ליד בניין מסחרי: "כל אחד מאתנו אמר 'קחי אותו את', 'לא, קח אותו אתה'", ולבסוף איש מהם לא רכש את הבניין. השנה לראשונה ישתפו פעולה שתי החברות: במאי דיווח "וול סטריט ג'ורנל" כי קושנר קמפניז תבנה עם טראמפ בניין דירות להשכרה בג'רזי סיטי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker