התשואה של תשובה בהפניקס: 3.5% בשנה

קבוצת דלק שרכשה את השליטה בהפניקס ב–2006, מסכמת שמונה שנות השקעה בחברת הביטוח עם רווחים מצטברים של 450 מיליון שקל

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

ב–2005 החליט יצחק תשובה שבנוסף לפעילותו בתחומי האנרגיה, התשתיות, הנדל"ן והרכב, הגיעה העת עבורו להשיג דריסת רגל בתחום הפיננסים. תשובה ראה את נוחי דנקנר מחזיק בכלל ביטוח ובשורה של חברות ריאליות; את צדיק בינו מחזיק בבנק הבינלאומי ובפז; ואת שרי אריסון שולטת בבנק הפועלים ובשיכון ובינוי.

גם הוא רצה לצבור כוח והשפעה באמצעות הקמה של זרוע פיננסית רצינית.

תחילה דלק השקיעה כ–300 מיליון שקל בחברת הביטוח מנורה (15%). ואולם אחזקה זו לא סיפקה את תיאבונו של תשובה, ובסדרה של עסקות רכשה דלק ב–2005–2006 מידי שלמה אליהו ומבעלי השליטה הקודמים - יעקב שחר וישראל קז - את השליטה בהפניקס (61.5%) תמורת השקעה כוללת של כ–2 מיליארד שקל, כשבסוף 2006 דלק קיבלה היתר שליטה בהפניקס. סכום ההשקעה כולל גם רכישות של מניות בשוק, וכן הזרמה של כ–70 מיליון שקל במסגרת הנפקת זכויות שהיתה ב–2009.

בדצמבר 2006, כחלק מהנפקה פרטית שבה הזרימו המוסדיים לתוך הפניקס 374 מיליון שקל, דוללו אחזקותיה של דלק בהפניקס לכ–55%. בעקבות קבלת היתר שליטה בהפניקס, דלק נאלצה למכור את רוב המניות שהחזיקה במנורה, ועודדה את הפניקס להתרחב באמצעות רכישות לא זולות - של בית ההשקעות אקסלנס, סוכנות הביטוח שקל וחברת כרטיסי האשראי גמא.

אלא שלהבדיל מבעלי שליטה כמו יאיר המבורגר בהראל, שלמה אליהו באליהו אחזקות (וכעת במגדל) ומשפחת גורביץ במנורה, תשובה לא גדל בענף הביטוח והפיננסים, ולא היה מעורב בנעשה בהפניקס - שאותה קנה במחיר גבוה, ושבה בוצעו עסקות אשראי בעייתיות.

בהמשך גם הגיעו הסתבכויות בעקבות השקעה במכשירים פיננסיים מורכבים ב–2008, כשבהמשך ב–2009 מונה אייל לפידות לתפקיד המנכ"ל, ומאז החל הליך השבחה של הפניקס.

אם תושלם העסקה עם משפחת קושנר צפויה דלק לרשום רווח של כ–450 מיליון שקל - כ–32% (בתוחלת) על השקעה במשך 8 שנים, בעוד שבתקופה זו רשם מדד תל אביב 100 שבו נכללת הפניקס תשואה של 35%–40%.

חישוב זה מתייחס לכך שדלק קיבלה במהלך שמונה השנים האלה דיווידנדים של 470 מיליון שקל, וכן מכרה מניות הפניקס ב–100 מיליון שקל. בהתאם לכך, אם מביאים בחשבון את התמורה הכוללת בגין ה–52% ממניות הפניקס המגולמת בעסקה, דלק תקבל כ–1.9 מיליארד שקל, בעוד שהעלות נטו של ההשקעה מוערכת ב–1.45 מיליארד שקל. מדובר בהשקעה מוצלחת יותר לעומת חברת הביטוח האמריקאית ריפבליק, שהניבה תשואה אפסית אך הרבה פחות מוצלחת מההשקעה בברק קפיטל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker