הדירוג המלא: חברת הביטוח הטובה ביותר - וזו שכדאי להתרחק ממנה

משרד האוצר פירסם לראשונה מדד שירות שמתייחס לטיפול בתביעות של חברות הביטוח ■ המדד מאפשר להשוות בין חברות הביטוח בהתאם לטיב ומהירות השירות

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אסא ששון

אגף שוק ההון, ביטוח וחיסכון במשרד האוצר פירסם היום (ד') לראשונה את מדד השירות שמתייחס לטיפול בתביעות של חברות הביטוח. המדד בא לעזור למבוטח לקבל ציון השוואתי על טיב השרות ומהירות הטיפול של חברות הביטוח בישוב תביעות.

למדד חברות הביטוח המלא במשרד האוצר

הביטוח נחלק לשניים: סיעודי פרטי בו המבוטח רוכש את הביטוח ישירות מחברת הביטוח וביטוח סיעודי קבוצתי באמצעות קופות חולים. את הציון הגבוה בביטוח סיעודי פרט קיבלה חברת הביטוח מגדל, אם אפשר לקרוא לציון 74 ציון גבוה. ואילו את תחתית הטבלה מאכלסת חברת דקלה של הראל עם ציון 31. דקלה גם "מככבת" במקום האחרון בביטוח הסיעודי הקבוצתי עם ציון של 55.

שני כהן בקמפיין של ביטוח ישירצילום: מתוך פרסומת לביטוח ישיר

תחום ביטוחי נוסף שזכה באחרונה לעניין רב בעקבות ועדת גרמן הוא ביטוח הוצאות רפואיות. ביטוח זה מכסה הוצאות של ניתוחים, השתלות, תרופות ומחלות קשות בהתאם לתנאי הפוליסה. את הציון הגבוה קיבלה חברת מנורה עם ציון של 79 ואילו את המקום האחרון מאכלסת חברת הביטוח הישיר עם ציון של 71.

שירות הוא מרכיב מרכזי בפעילותן של חברות הביטוח, יחד עם מחירי המוצרים, המשפיע באופן ישיר על תמורה הוגנת עבור מוצר הביטוח אותו רכש מבוטח. מדד השירות אמור לסייע ביצירת סביבה תחרותית שצפויה להוביל לשיפור מתמשך בהתנהלות חברות הביטוח מול מבוטחיהן בהליך טיפול התביעות.

האוצר חישב את מדד השירות על בסיס דיווחי חברות הביטוח שנמסרו לפי דרישת אגף שוק ההון. המדד מדרג את תחומי הביטוח השונים - רכב, דירה, סיעודי, תאונות אישיות ועוד.

המדד חושב באופן הבא: הניקוד במדד משקלל את מהירות הטיפול בתביעה ואת אופן סיום הטיפול בה, למשל אישור התביעה או דחייתה. ציוני המדד נעים בין 0 ל-100, וחברת ביטוח אשר מטפלת מהר יותר ומאשרת יותר תביעות, ציון המדד שלה יהיה גבוה יותר.

באוצר מודעים לכך כי חסרים פרטים המתקבלים כתוצאה מסקרי שרות סמויים, למשל, המאפשרים לקבל נתונים אובייקטיביים ולא דרך צינורות ההפצה של חברות הביטוח. באוצר ציינו כי בשנה הבאה הם יעשירו את המדד בנתונים שכאלה.

הממונה על אגף שוק ההון, ביטוח וחיסכון, דורית סלינגר אמרה כי "המידע שפירסמנו היום מקדם את המטרות המרכזיות של האגף - קידום הוגנות בשוק הביטוח, הענקת כלים והגברת הידע הפיננסי של הציבור, למען השגת בטחון פיננסי. מדד השירות יסייע לציבור לפתח מודעות גבוהה יותר לצרכנות נבונה".

מדקלה נמסר כי "הנתונים אודות איכות הטיפול בתביעות סיעוד בדקלה אינם משקפים המציאות הידועה לאלפי לקוחות הנהנים מדי שנה מטיפול הוגן, מהיר ומקצועי. העיוות נוצר בשל המאפיינים הייחודיים של תיק הסיעוד בדקלה, אשר אינם קיימים בחברה אחרת, ובכלל זה פוליסות סיעוד "רוכבות" פוליסות בסיס, עם תקופת המתנה ארוכה. דקלה בטוחה, כי עם הניסיון שייצבר, הפיקוח ישפר את המודל בהתאם למאפייני התיק ואז נתוני דקלה יובילו במקום מכובד בראש".

הביטוח הסיעודי נחשב לאחד הביטוחים המורכבים. הביטוח נועד לתת תמיכה כלכלית לאדם הנמצא במצב סיעוד, בו הוא זקוק להשגחה או אינו יכול לבצע פעולות יומיות חיוניות שמוגדרות בפוליסה.

מדד השירות לטיפול בתביעות מושפע, בין היתר, ממאפייני הפוליסות הנמכרות על ידי החברות (למשל, משך תקופת ההמתנה), כמו גם מההרכב הדמוגרפי של המבוטחים בכל חברה.

בלשכת סוכני ביטוח בירכו את משרד האוצר "על הוצאתו לפועל של מהלך שמטרתו להגדיל את השקיפות" אך אמרו כי "האופן בו בוצעה הבדיקה והפרמטרים שנבחנו בה הינה בבחינת השמת מכשול בפני עיוור. המדד אינו נותן אינדיקציה למספר פרמטרים קריטיים. ביניהם לדוגמה: פרמטר של כמה תביעות שולמו במלואן, הסתיימו בפשרה או נדחו מתוך אלו שנסגרו; השינוי שחל בין סכום התביעה המבוקש על ידי הלקוח לעומת הסכום ששולם על ידי החברה; גודלה של החברה ביחס לתביעות בהן טיפלה.

"כפי שידוע לכל בר דעת, מהירות השירות אינו מהווה פרמטר יחיד לשביעות רצון הלקוח, או לקבלת התמורה המתאימה לגובה הנזק. לשכת סוכני ביטוח מצפה ממשרד המפקח על הביטוח לפרסם, לטובת הציבור, נתונים מלאים שיכללו פרמטרים חשובים בשביעות רצון המבוטחים".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker