בעקבות לחצי האוצר: חברות הביטוח יורידו שכר המנהלים

כל חברות הביטוח עידכנו את משקל התגמול המשתנה בחבילת השכר בהתאם להנחיות שקבעה דורית סלינגר ■ את רף ה-3.5 מיליון שקל שהציב שר האוצר לא כולן אימצו, וגם אלה שכן מתנות את העמידה בו בכך שהחוק אכן יעבור

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

האם כיווץ חבילות התגמול שיקבלו מנהלי חברות הביטוח, אבל לא בדיוק לרף שאליו כיוון שר האוצר יאיר לפיד, נחשב הצלחה? בסוגיה זו עסקו אתמול במשרד האוצר, לאחר שכל חברות הביטוח פירסמו את מדיניות התגמול המעודכנת שלהן, שמותאמת להנחיות השכר שקבעה דורית סלינגר, המפקחת על שוק ההון והביטוח. המועד האחרון שקבעה סלינגר לפרסום המדיניות היה 1 ביולי. בסך הכל, הביעו באוצר שביעות רצון מתוכניות התגמול שפירסמו חברות הביטוח.

מדיניות התגמול החדשה של האוצר נועדה להקטין את משקלו של המרכיב המשתנה בחבילת השכר של בכירים בחברות ביטוח ובחברות שמנהלות קופות גמל וקרנות נאמנות. לפי ההנחיות שפירסמה סלינגר, סך התגמול המשתנה לא יהיה גבוה מהמשכורת השנתית הקבועה של בעל תפקיד מרכזי, למעט בנסיבות חריגות. הנחיות אלה מצטרפות להצעת החוק של לפיד, "תגמול נושאי משרה במוסדות פיננסיים", הקובעת כי הוצאות שכר שמעבר ל–3.5 מיליון שקל בשנה לא יוכרו לצורך מס. הצעת החוק אושרה ביום ראשון על ידי ועדת השרים לענייני חקיקה.

החברה הראשונה שיישרה קו עם המדיניות החדשה של האוצר היתה ביטוח ישיר, שהודיעה לפני כשבועיים כי שכרו של המנכ"ל רביב צולר יהיה 3.5 מיליון שקל בשנה - בדיוק הרף שקבע האוצר. ב–2013 עלות שכרו של צולר היתה כ–12 מיליון שקל. עם זאת, ביטוח ישיר התנתה את הקיצוץ המהותי בשכרו של צולר בכך שהחוק של לפיד אכן יעבור. שלשום, בשעת ערב מאוחרת, פירסם דירקטוריון הפניקס כי מנכ"ל החברה, אייל לפידות, יייהנה בשלוש השנים הקרובות מחבילת תגמול שנתית בסך 5.2 מיליון שקל - 50% ממה שאישר לו הדירקטוריון לפני כחודשיים, אבל הרבה מעל לרף שהציב לפיד.

אתמול הצטרפו אליהן חברות הביטוח מגדל, כלל ביטוח, מנורה והראל. קבוצת מגדל, בניהולה של ענת לוין, הבהירה במדיניות השכר שקבעה כי אף בכיר לא ישתכר יותר מ–3.5 מיליון שקל בשנה. כדי לרסן את התיאבון לסיכונים של בכירי מגדל, נקבע שיעורו המרבי של הרכיב המשתנה בחבילת התגמול של הבכירים בחברות הבנות על 50% מסך השכר, למנכ"ל וליו"ר, ועל 40% לנושאי משרה שאינם ממלאים תפקיד בקרה. לממלא תפקידי בקרה נקבעה תקרה של 30% ברכיב השכר המשתנה.

אייל לפידותצילום: קובי קלמנוביץ'

במגדל אחזקות שיעור הרכיב המשתנה המרבי בשכר המנכ"ל והיו"ר נקבע על 60%, כשלחברה אפשרות לחרוג משיעור זה כל עוד החריגה לא תהיה מעל 66.6% מהתגמול השנתי. את השכר החודשי של המנכ"ל הותירה מגדל על 170 אלף שקל, את השכר של יו"ר מגדל אחזקות על 160 אלף שקל, ואת השכר של מנהל בכיר במגדל אחזקות על 70 אלף שקל בחודש. מעבר לכך, החברה הבהירה כי המענק החודשי יימדד על פני תקופה של שלוש שנים ונקבעו לו כמה תנאי סף - כמו תשואה של 7% על ההון, עמידה בכרית ביטחון ויחסי נזילות.

עוד קבעה מגדל כי תוכל להפחית את המענק ואף לבטלו בהתאם לדירוגי האג"ח. תקרת המענק שנקבעה במגדל אחזקות היא 2.1 מיליון שקל למנכ"ל, מיליון שקל ליו"ר, 714 אלף שקל למנהל בכיר, ו–321 אלף שקל למנהל אחר.

בחברת הביטוח מנורה, שבניהולו של מוטי רוזן, הסבירו כי החברה תתאים את מדיניות התגמול להוראות הממונה ואף מעבר לכך - כל עוד הפחתת השכר תהיה לטובת החברה, יעדיה ארוכי הטווח וגמישותה הניהולית. מנורה קבעה כי התגמול המשתנה של יו"ר החברה מסך התגמול יהיה מקסימום 40% ושל המנכ"ל - 50%. בכל מקרה קבעה החברה כי שיעור הרכיב המשתנה השנתי לא יהיה גבוה מ–100% מרכיב התגמול הקבוע השנתי או 200% במקרים חריגים ( למעט היו"ר והמנכ"ל). השכר המרבי שיקבלו היו"ר והמנכ"ל יהיה 195 אלף שקל בחודש, שהם 2.3 מיליון שקל בשנה. בכירים אחרים ישתכרו עד 90 אלף שקל בחודש, ונושאי משרה אחרים יקבלו 50 אלף שקל בחודש לכל היותר.

עוד נקבע כי מנורה תוכל להציע תשלום קבוע נוסף לשימור נושא משרה בחברה, שלא יהיה גבוה משישה חודשי שכר. תנאי הסף לתשלום מענק לבכירים הם עמידה ביעד רווח בשיעור של 75% לפחות, תשואה על ההון של לפחות 8.5% בממוצע בשלוש השנים האחרונות ותשואה ריאלית חיובית לחוסכים. במקרה של אי־עמידה בתנאי הסף מנורה תאפשר להעניק מענק למצטיינים. המענק השנתי המרבי לבעל תפקיד מרכזי בגין ביצועים עודפים יהיה 150% ממענק המטרה.

מדיניות התגמול החדשה של כלל ביטוח, בניהולו של איזי כהן, קובעת כי היו"ר לא ישתכר יותר מ–155 אלף שקל בחודש, המנכ"ל יקבל עד 195 אלף שקל, המשנה למנכ"ל עד 96 אלף שקל, וסמנכ"ל בכיר ייהנה מחבילת שכר של עד 72 אלף שקל בחודש. החברה קבעה כמה קריטריונים לקביעת הרכיב המשתנה בשכר. המענק המיוחד בכלל ביטוח לא יעלה על שלוש משכורות בסיס.

בהראל, שבשליטת יאיר המבורגר, היו פחות נחרצים. המנכ"לים המשותפים, שמעון אלקבץ ומישל סיבוני, נהנו ב–2013 מעלות שכר של כ–9.5 מיליון שקל כל אחד - וכך עידכנו בהראל את מדיניות התגמול ביחס למנכ"לים: "לגבי הסכמים קיימים, המדיניות תעודכן עם חקיקת החוק ולא יאוחר מיולי 2015". זהו המועד שבו מסתיים החוזה של אלקבץ וסיבוני.

עוד כתבו בהראל: "בדיונים על עדכון תוכנית התגמול נדונה גם ההשפעה האפשרית של הצעת חוק תגמול נושאי משרה במוסדות פיננסיים, אם וככל שייהפך לחוק. בעניין זה התקבלה החלטת ביניים: לא יאושרו התקשרויות חדשות ולא יעודכנו התקשרויות עם נושאי משרה, שעלות העסקה בגדרן גבוהה מ– 3.5 מיליון שקל בשנה, ובתוך שלושה חודשים מחקיקת החוק או במועד שלא יאוחר מיולי 2015, לפי המאוחר, גם אם לא יתקבל החוק עד מועד זה, יתקיים דיון לשם בחינת עדכונים במדיניות התגמול, בהתאם לנוסח הסופי של החוק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker