מתווה חדש: היספאסאט תציע לרכוש את חלל תקשורת במחיר השוק

מחיר השוק משקף לאחזקת יורוקום בחלל שווי של 700 מיליון שקל, מאות מיליוני שקלים פחות משדרש אלוביץ' לפני כחצי שנה ■ מתווה 
הצעה מסוג זה מחייב אישור מרשות ניירות ערך ■ יורוקום ממשיכה לקדם את מיזוג yes עם בזק ואת מכירת הקרקע בפרויקט סיטי בגבעתיים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בשבוע שעבר הודיעה חלל תקשורת, המנוהלת על ידי דוד פולק, כי העסקה למיזוגה המלא לתוך ענקית הלוויינים הספרדית היספאסאט שבשליטת חברת ההשקעות אברטיס, לא תצא אל הפועל. כעת מנסים הצדדים לגבש מתווה חלופי, שיאפשר ליורוקום לממש את אחזקתה בחברה (64.43%). יתר המניות בחלל מוחזקות בידי שירותי לוויין (4.14%); ח.מר (4.15%); והציבור (27.25%).

עסקת המיזוג לא התממשה לאחר שביורוקום הגיעו למסקנה שהם אינם מעוניינים לבצע הזרמות הון בהיקף של מאות מיליוני שקלים, שלהן זקוקה חלל כדי להתרחב. כעת מסתמן כי המתווה החדש של העסקה יכלול הצעת רכש של היספאסאט לכלל בעלי המניות של חלל.

לאחר בדיקות נאותות שביצעה ושבה התגלה כי ייתכן שתצטרך להתמודד בחברה הממוזגת עם הפרות שונות של אמות מידה פיננסיות, היספאסאט לא מוכנה לרכוש את חלל גם במחיר של 62–63 שקל למניה, המגלם לחלל שווי שוק של כ–1.3 מיליארד שקל. יורוקום הסכימה להוריד את השווי מ–1.5 מיליארד שקל - לעומת השווי ההתחלתי של כ–2 מיליארד שקל שדרש אלוביץ'.

כעת הצדדים מדברים על כך שהצעת הרכש של היספאסאט תכלול הצעה לרכוש את חלל במחיר של כ–53–55 שקל למניה, בדומה למחירה בשוק, וכן התחייבות לשלם סכום נוסף (שהיקפו לא סוכם) בעוד כשלוש־ארבע שנים אם תוצאות חלל ישתפרו.

שאול אלוביץ'צילום: אייל טואג

מכיוון שהצעת הרכש כוללת מרכיב של אופציה יש צורך בקבלת אישור לכך מרשות ניירות ערך. אם יתקבל האישור, והצעת הרכש תצא אל הפועל, יורוקום תקבל בגין אחזקתה כ–700 מיליון שקל במזומן באופן מיידי - סכום הנמוך בכמה מאות מיליוני שקלים מהסכום שתיכננה לקבל. בעקבות זאת צפויה החברה לפרוע חוב של 100–200 מיליון שקל לבנק דיסקונט - שמימן את רכישת 15% מחלל מידי התעשייה האווירית ב–2010 - ותרשום רווח של כמה מאות מיליוני שקלים.

מכירת חלל תקשורת אינה המהלך היחיד שיורוקום מקדמת. בימים אלה מתגבשת עסקת בעלי עניין גדולה שכחלק ממנה צפויה בזק לבצע מיזוג חשבונאי עם yes באמצעות רכישת האחזקות של יורוקום ב–yes. בזק מחזיקה 9.8% מ–yes, ויורוקום - ב–50.2%. לבזק יש אופציה לרכוש 8.6% ממניות yes כמעט ללא תמורה.

הסוגיה המרכזית שתיקבע בקרוב היא לפי איזה שווי ימכור אלוביץ' את מניות yes לבזק. עדיין לא ברור אם בזק תשלם את מלוא התמורה במזומן, או שתקצה מניות שלה ליורוקום בחלק מהעסקה. שווייה של yes מוערך במיליארד שקל לפחות. העסקה, שאמורה לצאת אל הפועל במחצית השנייה של 2014, צפויה להניב לבזק רווח חשבונאי של כמיליארד שקל.

יותר מכך, לבזק ייווצר נכס מס בדמות הפסדים צבורים של כ–5 מיליארד שקל שצברה yes, כך שבזק לא תצטרך לשלם מס במשך כחמש שנים. דירקטוריון בזק שכר לצורך קידום העסקה את בנק אוף אמריקה מריל לינץ', ויורוקום שכרה את ג'יי.פי מורגן. בתקופה הקרובה אמורות להסתיים הערכות שווי לקראת קידום השלמת העסקה.

בתוך כך יורוקום נדל"ן משלימה את העסקה למכירת הקרקע בפרויקט סיטי 2 בגבעתיים (מגדל היי־טאוור) תמורת כ–216 מיליון שקל לידי רוני מאנה, גיא בלושינסקי ואשטרום.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker