לאחר מו"מ שנמשך שנתיים: מונה מפרק זמני לחברת אורכית

לאורכית חוב כולל של 66.1 מיליון שקל למחזיקי אגרות החוב

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

לאחר משא ומתן כושל שנמשך שנתיים על הסדר חוב מונה היום (א') מפרק זמני לחברה הציבורית אורכית הנסחרת בארה"ב ובישראל. המינוי ניתן על ידי שופט בית המשפט המחוזי, איתן אורנשטיין, שקיבל את בקשת הפירוק אותה הגיש המחזיק הפרטי באגרות החוב של החברה, היהלומן אלי שירי, המיוצג על ידי עוה"ד אסף ברם, תומר ברם ועמרי אושפיז ממשרד ברם סלוקי ושות'. אל הבקשה הצטרפו לאחר מספר ימים שאר מחזיקי אגרות החוב של החברה, שתמכו פה אחד בהליך הפירוק.

למפרק הזמני של החברה, שבימיה הטובים נסחרה לפי שווי של 2 מיליארד דולר וכיום נסחרת לפי שווי של 1מיליון דולר בלבד, מונה עו"ד ליאור דגן. החוב של אורכית כיום למחזיקי איגרות החוב מסדרה א' וב' עומד על 66.1 מיליון שקל (מתוכו 49.6 מיליון שקל למחזיקים מסדרה א' ו-16.6 מיליון שקל למחזיקים מסדרה ב', ש"א)

בית המשפט קיבל את עמדת הנושים ונראה כי לא השתכנע מטענת החברה כי הבקשה למינוי הפירוק תוביל לאובדן האפשרות להפיק תועלת מנכסי החברה לטובת כלל נושיה, ובניהם המדען הראשי מחזיקי אגרות החוב והמנכ"ל איציק תמיר .

"אני מורה לבעלי המניות, נושאי המשרה, עובדיה וכל מי שקשור עם החברה לשתף פעולה עם המפרק הזמני ולסייע בידו למלא את תפקידו ולהימנע מלהפריע לו במהלך מילוי תפקידו כמפרק זמני", כתב השופט בהחלטתו.

בהחלטתו הסביר עוד השופט כי "קשה לחלוק על המסקנה שלפיה החברה הגיעה למצב של חדלות פירעון וכי קיימת בידי מחזיקי אגרות החוב והמבקש עילה לבקש את פירוקה... משלל המסמכים שהונחו לפני עולה כי לחברה גירעון ניכר בהון, ובהון החוזר הפסדים חוזרים, תזרים מזומנים שלילי והערת 'עסק חי'. החברה לא שילמה את המגיע למחזיקי אגרות החוב, מזה זמן ניכר וגם הצהירה שאין לה אמצעים לשלם את המגיע להם בימים אלה. החברה גם לא הצביעה על מקורות כספיים אפשריים שיהיה בהם כדי לשרת את מלוא חובותיה בעתיד ולכל היותר היא מקווה שתוכל להקטין את היקף החובות".

יצחק תמיר
יצחק תמירצילום: מוטי קמחי

עוד ציין אורנשטיין כי "מסתמנת מגמה עקבית של הידרדרות משמעותית במצבה הפיננסי של החברה בין שנת 2012 לשנת 2013 ולא ניכר שיפור בשנת 2014. המסקנה הינה שעסקינן בחברה שדומה שחצתה את קו סיפת חדלות הפירעון".

אורנשטיין הזכיר כי בחברה נותר איש שירות אחד והחברה אינה יכולה לקיים עוד רמת שירות נאותה, והיא נמצאת בהפרת הסכמי התקשרות עם לקוחות.קרי החברה נמצאת במדרון חלקלק של הגדלת היקף הנשייה מבלי יכולת להצביע על אפשרות לעוצרו ולשנות את פני הדברים. לכן נדרש מינוי מפרק זמני שיפעל למניעת הידרדרות החברה לגביית הכספים המגיעים מהלקוחות וצמצום ההוצאות השוטפות.

עוד הלין השופט כי "קיימת העמסה ניכרת של הוצאות שכר שוטף לבעלי השליטה בסכומים ניכרים ביותר ושאינם הולמים את מצבה הפיננסי של החברה המצויה בקשיים ושאינה משלמת מזה תקופה ממושכת את חובותיה לציבור נושיה שהשקיע באגרות החוב שגייסה. סבורני שקיימת הצדקה למנוע המשך התשלומים האמורים".

אורנשטיין התייחס לשכר של 89 אלף שקל לחודש לתמיר, שכעת דורש ששכרו יהיה 269 אלף שקל בחודש.

עוד ציין אורנשטיין כי המחלוקות בין החברה למחזיקי אגרות החוב אינן זניחות. "הנושים איבדו את אמונם בנושאי המשרה בחברה אשר הובילה את החברה למצבה הדיום ואינם מוכנים להמשיך להפקיד את גורל החברה בידיהם. בקשת נושאי המשרה לקבל פטור מתביעות במסגרת הסדר הנושים אינו עניין שולי כעמדת החברה, אלא עומדת בליבת הסדר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker