ביהמ"ש: "אין בסיס לעיכוב כספי הדיווידנד של כמיפל לבעל השליטה"

בית המשפט דחה את טענתו של מפרק חברת ישאל, עו"ד גיא גיסין, כי בנק לאומי פגע בקופת הנושים של החברה באמצעות הגדלה ללא הרשאה של הסיכון שלו היתה ערבה החברה

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שלי אפלברג
שלי אפלברג

נאמן חברת ישאל, עו"ד גיא גיסין, חזר בו היום (א') בבית המשפט המחוזי בתל אביב מבקשתו כי חברת כמיפל תבטל חלוקת דיווידנד של 3.4 מיליון שקל לבעל השליטה, איתן גל. השופט, איתן אורנשטיין, הסביר לצדדים המעורבים כי אין הוא רואה בסיס משפטי לעיכוב כספי הדיווידנד.

עו"ד גיסין הגיש לשופט איתן אורנשטיין בקשה מיוחדת בה הוא ביקש לצד עצירת חלוקת הדיווידנד להורות לבנק לאומי ולגל לחשוף בפני נושי חברת ישאל את המסמכים הרלוונטיים הקשורים לפיקדון בסכום כולל של 4.3 מיליון שקל, שמשועבד להבטחת הלוואה אותה נתן לאומי. הפקדון מבטיח הלוואה אותה נתן לאומי לגל לצורך רכישת מניות חברת כמיפל, בסכום כולל 8.5 מיליון שקל. המניות היו בבעלות חברת ישאל ונרכשו על ידי גל בשנת 2006.

אין בהסכם, לדברי השופט, כל סעיף כי הדיווידנדים ישמשו כעירבון ויפחיתו את הקרן והריבית אשר נצברה על הלוואה, שאמורה להיפרע במשך 15 שנה, ויתרתה כיום הינה כ-6.1 מיליון שקל.

עו"ד גיא גיסיןצילום: עופר וקנין

במהלך הדיון בית המשפט רמז לגיסין שכדאי לו לחזור מטענותיו, אחרת יפסוק כנגדו. בית המשפט לא קיבל טענתו של גיסין כי בנק לאומי  פגע בקופת הנושים של החברה באמצעות הגדלה ללא הרשאה של הסיכון לו היתה ערבה ישאל, והחזקה של כספי הפיקדון בידי הבנק נעשית בתנאים שיש בהם לשחוק אותם בניגוד לכל היגיון עסקי וכלכלי.

השופט הסביר לגיסין כי ככל שיש לו טענות לגבי ההסכם שנחתם, עליו להפנותם לנושאי המשרה הרלוונטיים בישאל.

מנגד, עורכי הדין שייצגו את גל וכמיפל, עוה"ד עופר לריש וסיוון נוימרק ממשרד ראב"ד, מגריזו, בנקל הסכימו לוותר על ההוצאות לאור העובדה כי מדובר בקופת הנושים. בנק לאומי יוצג על ידי עוה"ד בניהו לאבל ומיכל ויסמן.

לאחר ההסכמה קבע השופט בפסק דינו כי "בהינתן שסך של 4.3 מיליון שקל מכספי החברה שבפירוק מופקד בבנק לאומי להבטחת ההלוואה שניתנה לרכישת המניות ובהינתן שפירעון ההלוואה יאפשר שיחרור כספי הפיקדון בצורה הדרגתית כפוף לפירעון ההלוואה, ובהינתן שמדובר בקופה של נושים הממתינים לכספיהם ובמניות של חברת בעלת הון עצמי ניכר, מצופה שיושג הסדר בין הצדדים שלפיו ישוחרר הפקדון באופן שיביא לידי ביטוי את האמור תוך הפחתה מהסכום הכולל לאור שיחרור הפיקדון המוקדם".

ישאל נשלטה בעבר על ידי רוני אלרואי חתנו של תשובה. לחברה חוב של כ-85 מיליון שקל לנושיה. לפני פירוקה פעלה באמצעות החזקה בחברת הבת קמן (שבפירוק) בשני תחומים עיקריים: תחום המתכות ותחום תעשייות התעופה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker