כלל ביטוח לא נמכרת לסינים ומעלות מעלה לחברה את הדירוג

תחזית הדירוג נותרה שלילית ■ אף שמעלות מחמיאה לבעלי הבית החדשים, היא עדיין רואה בשליטת אי.די.בי איום על יציבותה

אסא ששון

חברת הדירוג S&P מעלות פירסמה בסוף השבוע החולף את עדכון הדירוג לחברת כלל ביטוח, לחברה האם כלל החזקות ולחברה הבת של כלל ביטוח (שעדיין לא נמכרה) כלל פיננסים. האנליסטים של מעלות - לנה שוורץ, מיכל גור כגן ובני פאר - מציינים כי ״מכירת כלל לקבוצת משקיעים סינים אינה עומדת עוד על הפרק, ומניות השליטה בקבוצת כלל מוחזקות כעת בידי הנאמן, שימשיך להחזיק בהן עד שבעל שליטה חדש יאושר בידי הרגולטור, או לחלופין עד להפצת מניות השליטה בשוק, בהתאם להוראות המפקחת על הביטוח״.

בעקבות כך כותבים במעלות: ״אנחנו מעלים את הדירוג של כלל ביטוח מ–AA ל–AA פלוס, ואת הדירוג של כלל החזקות מ–A מינוס ל–A. זאת, על בסיס שיפור בהערכתנו את רווחיות החברה, הגמישות הפיננסית שלה וניהול הסיכונים שלה״.

איזי כהן, מנכ"ל כלל ביטוח צילום: עופר וקנין

ואולם, למרות השיפור ברווחיות, במעלות עדיין לא חשים בנוח עם מצב החברה, בעיקר בכל הקשור לגורמים השולטים בה (קבוצת אי.די.בי): ״העלאת הדירוג של כלל ביטוח וכלל החזקות משקפת את הערכתנו בנוגע לשיפור שחל בגמישות הפיננסית של החברה, תוך הפחתה של נטל החוב ברמת הקבוצה, יחד עם הערכתנו המשופרת למערך ניהול הסיכונים של החברה.

"אנחנו סבורים כי חל שיפור בגמישות הפיננסית של הקבוצה, אך היא עדיין מוגבלת ביחס למתחרים. זאת בשל אי־ודאות מתמשכת באשר למבנה הבעלות, הקשורה לפרופיל הפיננסי החלש של החברה האם אי.די.בי. פיתוח, והעובדה שהשליטה בחברה היא בידי נאמן שמינה הרגולטור. אנחנו מעריכים כי השיפור ברווחיות החברה יאפשר לה לשמור על יחסי כיסוי הולמים של הוצאות מימון, תוך הנחת גיוס הון משני מורכב בהיקף של עד 500 מיליון של, ופירעון בהתאם למתוכנן של התחייבויותיה הנוכחיות״.

במעלות מעריכים עוד כי המנוף הפיננסי של הקבוצה לא יעלה על 20%. הם גם משבחים את ההנהלה החדשה של כלל ביטוח וכותבים: ״תחת ההנהלה החדשה היינו עדים לכמה שינויים חיוביים שחלו בקבוצה, שכוללים שינוי במבנה הארגוני, באסטרטגיה ובמיקוד העסקי. תוצאות החברה ב–2013 השתפרו לעומת 2012, כשהרווח הכולל המאוחד של הקבוצה עלה מ–138 מיליון שקל ל–589 מיליון שקל, ומגמת השיפור נמשכה גם ברבעון הראשון של 2014. הקבוצה רשמה ברבעון רווח כולל של 202 מיליון שקל, לעומת 106 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד.

"השיפור בתוצאות התפעוליות מיוחס במידה רבה למגמות חיוביות בשוק ההון המקומי, יחד עם התייצבות בתוצאות החיתומיות, שלהערכתנו עדיין חלשות ביחס למתחרותיה במבט רב־שנתי. תרחיש הבסיס שלנו מניח רווחיות של כ–300–400 מיליון שקל ב–2015–2014. אנחנו מניחים כי כלל תשמור על עודף הון של לפחות 20% מעל לדרישת ההון הרגולטורית המינימלית״.

ואולם, למרות המחמאות במעלות קבעו לחברות תחזית דירוג שלילית ואת כלל פיננסים הם העבירו לרשימת מעקב. ההסבר לכך נעוץ בעיקר במבנה הבעלות. ״התחזית השלילית בדירוגי כלל ביטוח וכלל החזקות משקפת את ההשלכות השליליות האפשריות הקיימות כל עוד מבנה הבעלות הנוכחי לא נפתר. מתן היתר שליטה לאי.די.בי ויישום מדיניות פיננסית אגרסיבית עלולים להחליש את הפרופיל הפיננסי של החברה באמצעות גידול במינוף או שחיקה בבסיס ההון של המבטח״, כותבים במעלות.

בעקבות העובדה שהמכירה המוכננת של כלל פיננסים לקונספטים בוטלה מציינים במעלות: ״אנחנו מאשררים את הדירוג BBB פלוס לכלל פיננסים ומותירים אותו ברשימת מעקב עם השלכות מתפתחות, בזמן שכלל החזקות בוחנת אפשרויות נוספות בנוגע לעתיד החברה״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker