אושר ההסדר הגדול בתולדות המשק: תספורת של 1.4 מיליארד דולר לחוב של צים

ההסדר, בהיקף של 3.4 מיליארד דולר, כולל תספורת של 1.4 מיליארד דולר שהומרו ל-68% ממניותיה של צים, כך שצים תישאר לאחר ההסדר עם חוב של שני מיליארד דולר ■ כעת ינהלו המדינה והחברה לישראל מו"מ שיקבע מה יעלה בגורלה של מניית הזהב ■ אם הצדדים לא יגיעו להסכמה, יקבע בית המשפט את תנאיה

יורם גביזון

(פורסם ביוני 2014) 

האסיפה כללית של בעלי המניות בחברה לישראל אישרה הבוקר (ו') את הסדר החוב בצים, הסדר החוב הגדול ביותר בתולדות המשק הישראלי. ההסדר אושר ברוב קולות של בעלי מניות המיעוט, זאת על פי תקנה 16 לחוק החברות שמצריכה רוב של בעלי המניות שאין להם עניין אישי בהצבעה.

בעלי המניות של החברה לישראל אישרו את ההסדר שבמסגרתו תזרים החברה 200 מיליון דולר כנגד הקצאה של 32% ממניותיה של צים, ותיתן ערבות של 50 מיליון דולר לצים.

החברה לישראל תוותר כחלק מההסדר על חוב של 238 מיליון דולר בגין דמי חכירה שהופחתו במסגרת הסדר החוב הקודם של החברה ב-2009. ההסדר, בהיקף של 3.4 מיליארד דולר, כולל תספורת של 1.4 מיליארד דולר שהומרו ל-68% ממניותיה של צים, כך שצים תיוותר לאחר ההסדר עם חוב של שני מיליארד דולר, כולל חוב חוץ מאזני בגין חכירת אוניות.

עידן עופרצילום: אליהו הרשקוביץ

צים גם תישאר עם חוב חוץ מאזני של 175 מיליון דולר בגין חכירת אוניות מחברת זודיאק, שבבעלותו של עידן עופר ומחברות אחרות שלו ושל אודי אנג'ל.

התספורת פגעה הן בבעלי איגרות החוב, שהמירו חוב של 235 מיליון דולר, כלומר 55% מחובה של צים כלפיהם למניות. בלקסטון, שהיא חברת הייעוץ של בעלי איגרות החוב, העריכה ששיעור ההחזר של החוב לבעלי האג"ח יגיע ל-58%. ההערכה התבססה על השערה בנוגע לשיעור התשואה, שלפיה ייסחרו איגרות חוב החדשות בסכום של 187 מיליון דולר, שהונפקו לבעלי האג"ח, ועל אומדן לשווי 20.4% ממניותיה של צים שהונפקו להם כנגד חוב של 235 מיליון דולר.

תספורת עמוקה יותר, בסכום של 270 מיליון דולר, נעשתה לחובה של צים כלפי חברות שבבעלות עידן עופר ואודי אנג'ל. צים הנפיקה 1.8% ממניותיה החדשות כנגד חוב של 44 מיליון דולר לזודיאק, ואילו חוב של 226 מיליון דולר (המשלים לחוב של 213 מיליון דולר) לחברות פרטיות אחרות, ובהן XT ומילניום, נמחק ללא הקצאת מניות. תספורת מוחלטת, כלומר ללא הקצאת מניות, נעשתה גם לחוב של 238 מיליון דולר שצים חבה לחברה לישראל שבשליטת עידן עופר (52.5%).

חוב זה ייצג את הפער בין דמי החכירה המלאים שנקבעו בהסכמי החכירה בין צים לבין חברות שבבעלות עידן עופר ואודי אנג'ל לבין דמי החכירה המופחתים ב-30%, ששילמה החברה בפועל (ומינואר 2013 לא שילמה כלל), זאת על פי הסדר החוב הקודם מנובמבר 2009. החברות הפרטיות של עידן עופר ואודי אנג'ל העבירו לזכות החברה לישראל את החוב שנצבר בגין פער זה בסכום כולל של 238 מיליון דולר, וזה נמחק כליל על פי דרישת בעלי איגרות החוב בהסדר החוב הנוכחי.

בעלי אוניות שאינם קשורים לחברה לישראל המירו חוב של 364 מיליון דולר כנגד הקצאה של 18.9% ממניותיה של צים, וכך גם חוב של 189 מיליון דולר לבנקים שמימנו את קניית האוניות של החברה.

הסדר החוב של צים אושר למרות שחברת הייעוץ אנטרופי המליצה להצביע נגדו, בטענה ששווי המניות שתקבל החברה לישראל בצים מגיע ל-67 מיליון דולר. כלומר, כשליש בלבד מההזרמה הכספית לצים שלה היא מחויבת כחלק מהסדר החוב. המכשול העיקרי שנותר ליישום הסדר החוב, לאחר קבלת הסכמתם של בעלי מניות המיעוט בחברה לישראל, הוא חילוקי הדעות שהתגלעו בין החברה לישראל לבין רשות החברות הממשלתיות בנוגע למניית הזהב, מניית השליטה אשר מקנה למדינה זכויות הצבעה מועדפות.

חשש מגורמים עוינים

החברה לישראל ביקשה מבית המשפט המחוזי בחיפה, כחלק מאישור הסדר החוב, ועל פי סעיף 350 לחוק החברות, לשנות את תנאי מניית הזהב שבבעלות המדינה. החברה לישראל שבשליטת עידן עופר (52.5%)  דרשה לשנות את התנאי שמקנה למדינה זכות להטיל וטו על מכירה או העברה של 24% או יותר ממניותיה של צים כחלק מעסקת מכירה או מיזוג, זאת כדי למנוע מגורמים עוינים להשתלט על החברה.

תנאי נוסף שהחברה לישראל ביקשה לשנות הוא זה שמחייב אותה להחזיק צי של 11 אוניות לפחות שישרתו את צורכי ההובלה של המדינה בשעת חירום. החברה לישראל ביקשה לשנות תנאי זה בתמורה להתחייבות להפעיל קו ספנות מסוים ולפקוד נמלים מסוימים לתקופה של 10 שנים באמצעות מספר קטן יותר של אוניות.

המדינה התנגדה בשבוע שעבר לשינוי תנאי מניית הזהב וכפרה בזכותו של בית המשפט המחוזי בחיפה לדון בה ובתנאיה, ואולם השופט עדי זרנקין הורה למדינה לנהל משא ומתן אינטנסיבי עם החברה לישראל עד ליום ראשון וקבע שאם לא תושג פשרה, יקבע הוא את תנאיה של מניית הזהב.

מנכ"ל צים, רפי דניאלי, אמר לאחר אסיפת בעלי המניות כי אישור הסדר החוב הוא הבעת אמון של המשקיעים המוסדיים של החברה לישראל בצים, בתכנית העסקית שהציגה החברה ובמתווה ההסדר. לדבריו, הבעת אמון זו מצטרפת להבעת אמון דומה שצים קיבלה מ-140 נושים אחרים. דניאלי הוסיף כי מדובר בהישג לצים שהמשיכה, במקביל למגעים האינטנסיביים לגיבוש ההסדר, לפעול כרגיל ולשפר את השירות. דניאלי התייחס למגעים עם המדינה בנוגע למניית הזהב והביע את הערכתו שניתן יהיה להגיע לפשרה עם המדינה לפני הדיון בבית המשפט המחוזי בחיפה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker