פלאזה מתקרבת להסדר: קרן DK תרכוש את מניותיה בהנפקת זכויות אם הציבור לא יקנה

כחלק מהשלמת ההסדר בפלאזה סנטרס, שצפוי להיות מאושר מחר בבית משפט בהולנד, תתבצע הנפקת זכויות בסך 20 מיליון יורו ■ אלביט הדמיה אמורה להזרים עד 12.5 מיליון יורו, וקרן DK, בעלת המניות השנייה בגודלה באלביט, התחייבה להשקיע 3–10 מיליון יורו

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר

 בית משפט בהולנד צפוי לאשר מחר את הסדר החוב בסך של כמיליארד שקל שגובש בחברת הנדל"ן פלאזה סנטרס, שבשליטת אלביט הדמיה (62.5%). אחד הסעיפים ההכרחיים להשלמת ההסדר הוא ביצוע הנפקת זכויות בסך של 20 מיליון יורו (כ–94 מיליון שקל) בפלאזה, כשמתוך סכום זה חלקה של אלביט בהנפקה צפוי להיות עד 12.5 מיליון יורו. ואולם בכלל לא בטוח שבעלי המניות מקרב הציבור, המחזיקים ב–30%–35% מפלאזה, ישתתפו בהנפקת הזכויות הנוכחית לנוכח כדאיות כלכלית גבולית של המהלך מבחינתם.

גם באלביט הדמיה הושלם באחרונה הסדר חוב שבמסגרתו נמחק חוב של כ–1.8 מיליארד שקל, והשליטה בחברה הועברה מידי מוטי זיסר לנושיה, בראשות קרנות ההשקעה האמריקאיות יורק (19.7%), המיוצגת בישראל על ידי ג'רמי בלנק, ו–DK PARTNERS (מחזיקה 14.1%) המיוצגת בישראל על ידי אבי פרידמן ויואב כפיר.

בהתאם לכך וכדי להבטיח את השלמת הנפקת הזכויות ולהימנע מעיכובים נוספים בהסדר בפלאזה, התקשרה אלביט הדמיה בהסכם עם DK לרכישת סוג של "ביטוח". DK תבטיח חיתום להנפקת זכויות - כך שכל סכום שיהיה חסר להשלמת ההנפקה, עד ל–20 מיליון יורו, יושלם על ידי DK באמצעות רכישת מניות פלאזה סנטרס בסכום של 3–10 מיליון יורו.

מבחינתה של DK, המחזיקה בכ–5.5% מפלאזה סנטרס, מדובר בעסקה פיננסית. ביורק, המחזיקה מעבר למניות באלביט הדמיה גם באג"ח של פלאזה סנטרס בסכום של כמה מאות מיליוני שקלים ערך נקוב, מעדיפים בשלב זה לא להגדיל את חשיפה ולא להיגרר לניגודי עניינים נוספים - בשל היות הקרן בעלת מניות גדולה בחברה האם (אלביט) ונושה גדולה בחברה הבת (פלאזה סנטרס).

פלאזה סנטרס, המנוהלת על ידי רני שטרקמן, עוסקת בפיתוח ובבניית מרכזי קניות, בידור ומגורים במרכז ובמזרח אירופה ובהודו. החברה נסחרת בבורסות ורשה ולונדון לפי שווי שוק של כ–32 מיליון ליש"ט בלבד. כחלק מההסדר, החוב לבעלי האג"ח ולגופים המוסדיים בישראל ובפולין ייפרס לשלוש שנים תמורת תוספת ריבית של 1.5% וחיזוק ביטחונות. כמו כן יוקצו לנושים 13.5% מהון המניות של פלאזה סנטרס. עוד נקבע כי נושאי משרה בכירה בחברה ייהנו מפטור מתביעות עתידיות.

עדיין בלי מנכ"ל חדש

בינתיים, גם לאחר השלמת ההסדר והורדה משמעותית של המינוף, אלביט הדמיה, שמי עומד בראשה הוא היו"ר רון הדסי, לא מצליחה להתרומם. החברה נסחרת לפי שווי שוק של כ–323 מיליון שקל בלבד, המגלם מכפיל הון (יחס בין שווי שוק להון עצמי) של כ–0.4. לחברה לא נבחר עדיין מנכ"ל חדש במקומו של זיסר, והדיווחים על עסקות פוטנציאליות של מכירת חברת גמידה סל והשקעה באינסייט, נותרו על הנייר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker