המוסדיים מצטרפים לבקשת הפירוק שהוגשה לאורכית

המחזיקים מתלוננים כי בזמן שהחברה חדלת פירעון המנכ"ל שהוביל אותה לקריסה דורש להגדיל את שכרו מה-1 ביוני ל-270 אלף שקל בחודש

שלי אפלברג
שלי אפלברג

לאחר שנתיים שבהם לא נקטו עמדה, נאמני אגרות החוב של אורכית הצטרפו לבקשת הפירוק ומינוי מפרק זמני שהוגשה על ידי המחזיק הפרטי אלי שירי בשבוע שעבר. החוב של אורכית כיום למחזיקי אגרות החוב מסדרה א ו-ב הינו 66.1 מיליון שקל (מתוכו 49.6 מיליון שקל למחזיקים מסדרה א ו-16.6 מיליון שקל למחזיקים מסדרה ב).

נאמני אגרות החוב מסבירים לבית המשפט כי באסיפת מחזיקי אגרות החוב שנערכה השבוע החליטו מחזיקי אגרות החוב פה אחד להצטרף לבקשת הפירוק. עוד הם טוענים בפני בית המשפט כי עקב היותם נושה מהותי של אורכית, על בית המשפט למנות כמפרק את אחד המועמדים המוצע על ידם ולא על ידי עורך הדין אסף ברם שמייצג את שירי. בין המועמדים שהציעו ניתן למצוא את עו"ד יעקב סבו, עו"ד אמית אשור ממשרדו של יוסי שגב ועו"ד שחר בן מאיר.

"אין מחלוקת ונראה שלא תהיה מחלוקת על כך שהחברה חדלת פירעון. החברה לא עמדה בביצוע התשלומים בהם התחייבה כלפי מחזיקי אגרות החוב ונכסיה דלים ורחוקים מלהפסיק לשם מילוי התחייבויותיה" כותבים הנאמנים לשופט איתן אורנשטיין מבית המשפט המחוזי אשר דן בתיק הפירוק.

איציק תמיר
איציק תמירצילום: מוטי קמחי

הנאמנים מסבירים כי יתרת הנכסים הלא שוטפים של החברה הינה מיליון דולר כאשר יתרת הנכסים השוטפים הינה 5.5 מיליון דולר. התחייבויותיה השוטפות של אורכית עומדות על 20 מיליון דולר והתחייבויותיה לטווח הארוך על מיליון דולר.

כמו כן, הנאמנים מציינים את הגירעון בהון העצמי של אורכית שמסתכם ב-15 מיליון דולר, גירעון שהוביל לכתיבת הערת "עסק חי" בדו"חותיה של החברה על ידי רואה החשבון, שהזהירו כי קיימים ספקות משמעותיים בדבר קיומה כעסק חי.

הנאמנים מדגישים כי החברה סיימה את את דרכה ולכן נדרש למנות לה מפרק זמני שיוכל להציל את הנכסים אשר נותרו לה. הנאמנים מסבירים לבית המשפט כי מחזיקי אגרות החוב איבדו את אמונם בהנהלה המכהנת לרבות בדירקטוריון החברה ובבעל השליטה בה יצחק תמיר אשר מכהן כמנכ"ל וביור החברה אריק פנט. אשר לא השכילו למנוע את קריסת החברה אשר לפני מספר שנים נסחרה לפי שווי של 2 מיליארד דולר והגיע כיום לשווי מזערי של 4.3 מיליון שקל.

"מזה תקופה קיים צל ענק אצל מחזיקי אגרות החוב ביחס להתנהלות של ההנהלה ושל בעלי העניין בחברה (תמיר ופנט), דברים אשר ילובנו על ידי המפרק הזמני שימונה לחברה. אולם לשם הדגמה מספרים מחזיקי אגרות החוב על כך כי בזמן שהחברה הינה חדלת פירעון, מנכ"ל החברה -איציק תמיר - עמד על סיום תקופת הפחתה זמני בשכרו ובכך גדל שכרו בחודשים האחרונים מסכום של 59 אלף שקל בחודש לסכום של 89 אלף שקל לחודש. בנוסף הוא קיבל בונוס בסך של 73 אלף שקל".

למחזיקים נודע רק בדיעבד על תשלומים אלו ונראה כי כל מילה נוספת בעניין מיותרת. לטענת המחזיקים תמיר דורש מה-1 ליוני שכר של 269 אלף שקל בחודש.

בתוך כך אורכית הגישה את תגובתה לבקשת הפירוק וכתבה "למינוי מפרק תהיה תוצאה הרסנית על החברה ונכסיה. אין כל חשש כבד להרעה במצבם של מחזיקי אגרות החוב לאור התנהלות החברה ולשחיקת נכסיה אשר מצריכים מינוי מפרק זמני".

לטענת תמיר שמגבה את תגובת אורכית בתצהיר "החברה פעלה ופועלת בשקיפות מלאה כלפי הנאמנים והנציגות מסרה להם את כל המידע שביקשו שיתפה אותם בשיקוליה רעיונותיה ועדכנה אותם באופן שותף".

עוד טוענת אורכית כי "בית המשפט נתן צו האוסר על הגשת תביעות נגד החברה על מנת לאפשר את מיצוי המשא ומתן. כאשר ה'פערים שנותרו בין עמדת המחזיקים לחברה הינם זניחים. והחברה סבורה כי בקיום משא ומתן ענייני ניתן יהיה לסכם בתוך זמן קצר הסדר סופי ולהביאו לאישור המחזיקים'".

החברה מסבירה לבית המשפט כי חוות הדעת של המומחה מטעם בית המשפט רו"ח שי ניסן קבעה כי "סכומי ההחזר לבעלי אגרות החוב בחלופת הפירוק נמוכים מסכומי ההחזר בחלופת ההסדר". כמו כן סבר המומחה כי "אין בערך הכלכלי של הפטור מאחריות נושאי המשרה ככל שקיים כדי לשנות את כדאיות ההסדר למחזיקים". לטענת אורכית גיבוש הסדר יקטין משמעותית את חובותיה של החברה כלפי נושיה ויאפשר לה לעמוד בהתחייבויותיה השונות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker