נציגות אג"ח פטרוכימיים בוחנת אפשרות להעביר את היתר השליטה בבזן אליה

הנציגות תיפגש עם רשות החברות הממשלתיות במטרה לבדוק את האפשרות לקבל את היתר השליטה במקום בעלי השליטה הנוכחיים - פדרמן, גוטשטיין ופסל ■ האחזקה בהיתר האישי איפשרה להם לשמור על השליטה בחברה, למרות תרומה זניחה להסדר החוב בסך 2 מיליארד שקל

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יורם גביזון

העיכובים באישור הסדר החוב של חברת פטרוכימיים גורמים לבעלי איגרות החוב, נושיה המרכזיים של החברה, לבדוק חלופות. נציגות בעלי האג"ח של פטרוכימיים - הכוללת את מנורה, כלל ומיטב דש - תיפגש בימים הקרובים עם רשות החברות הממשלתיות במטרה לבחון אפשרות שהיתר השליטה בבזן (חברת בתי זיקוק), שניתן אישית לבעלי השליטה בפטרוכימיים, יועבר לנציגות בעלי האג"ח.

פטרוכימיים, שבשליטת דיוויד פדרמן, אלכס פסל ויעקב גוטשטיין, קיבלה באוקטובר 2009 את אישור רשות החברות הממשלתיות וממשלת ישראל להחזיק לצד החברה לישראל בגרעין השליטה, כלומר ב-40%, ממניות בזן. על פי תנאי הסכם השליטה המשותפת בין החברה לישראל לפטרוכימיים, תחזיק פטרוכימיים ב–44.37% מגרעין השליטה בבזן, כלומר ב–17.75% ממניות בזן. היתר השליטה הוא אישי ואינו ניתן להעברה.

החשש מאיבוד היתר השליטה בבזן, שהוא הנכס היחיד של פטרוכימיים, הוא הסיבה לכך שכחלק ממתווה ההסדר יוקצו 47.5% ממניות פטרוכימיים החדשה לחברת מודגל, בעלת השליטה בפטרוכימיים (61%). זאת, למרות התרומה הזניחה של פדרמן, פסל וגוטשטיין להסדר החוב של פטרוכימיים, אחד מהסדרי החוב הגדולים במשק בתקופה האחרונה.

דיוויד פדרמן צילום: ניר קידר

פטרוכימיים חייבת 2 מיליארד שקל לנושיה: בנק הפועלים (308 מיליון שקל), קרן בראשית (123 מיליון שקל) ובעלי איגרות החוב מסדרות א' עד ו' (1.55 מיליארד שקל). הנכס היחיד של פטרוכימיים הוא אחזקתה ב–951 מיליון מניות של בזן, ששווי השוק שלהן 996 מיליון שקל - כך שהשווי הנכסי הנקי של פטרוכימיים הוא שלילי ברמה של מיליארד שקל. 708 מיליון ממניות בזן שמוחזקות בידי פטרוכימיים משועבדות לטובת בנק הפועלים, בראשית ושלוש משש סדרות האג"ח; ו–243 מיליון מניות חופשיות משעבודים.

הסדר החוב שגובש בין פטרוכימיים לבעלי החוב העיקריים שלה מבוסס על שתי אופציות לבעלי האג"ח. אופציה יציאה אחת, שמחקה מצב של פירוק החברה בלי לשאת בעלויות הכרוכות בהליך, מציעה לבעלי האג"ח המובטחות להחזיק ישירות במניות בזן המשועבדות להם. היא גם מציעה להם לקבל חלק יחסי מהמניות שישועבדו לבעלי החוב הלא מובטח; חלק יחסי מהקצאה של איגרת חוב חדשה מסדרה 1 בשווי 21 מיליון בזן, שישועבדו לבנק הפועלים; וכן הקצאה של חלק ממניות פטרוכימיים. לבעלי האג"ח הלא מובטחות מציעה אופציית היציאה שעבוד של 99 מיליון מניות בזן. מספר המניות שישועבדו לכל אחת מסדרות איגרות החוב תיקבע על פי החלק היחסי של כל סדרה והחלק היחסי של קרן בראשית ביתרת החוב שאינו מובטח כיום בשעבוד על מניות בזן.

האופציה השנייה שמוצעת לבעלי אג"ח הלא מובטחות של פטרוכימיים הוא לקבל סדרה חדשה של אג"ח, שתישא ריבית של 6.3% ותיפרע בתשלום אחד בדצמבר 2023.

רו"ח יצחק עידן, שמונה מטעם בית המשפט, קבע בחוות דעתו במחצית אפריל 2014, כי ההסדר הוגן לבעלי האג"ח ולבנק הפועלים ובראשית. ואולם, ההסדר לא הוגש לאישור בית המשפט בשל מחלוקת בין בעלי האג"ח לקרן בראשית.

התרומה היחידה של בעלי השליטה הנוכחיים להסדר הוא מימון הוצאותיה השוטפות של פטרוכימיים בתקופת ההסדר מעבר ל–500 אלף שקל בשנה, וכן מימון הוצאותיה הלא שוטפות בסכום של עד 500 אלף שקל בשנה עד 2023. בתמורה לתרומה צנועה זו, ובהתבסס על העובדה שהיתר השליטה בבזן הוא אישי, אמורים בעלי השליטה לקבל 47.5% ממניותיה של פטרוכימיים - שערכן עשוי לעלות בחדות אם תתאושש מניית בזן.

הסכמה של רשות החברות הממשלתיות להעברת היתר השליטה לבעלי האג"ח תאפשר להם לבקש את הפירעון המיידי של החוב. היא גם תאפשר להם להשתלט על פטרוכימיים, תוך שהם מסדירים ישירות את חובה של החברה כלפי בנק הפועלים וקרן בראשית, וליהנות בעצמם מההשבחה בערכה של פטרוכימיים אם מניית בזן אכן תתאושש.

לחלופין, עשויה החברה לישראל לממש את זכותה, על פי ההסכם לשליטה משותפת בבזן, לרכוש מבעלי האג"ח 17.75% ממניות בזן, כלומר את חלקה של פטרוכימיים בגרעין השליטה. זאת, תמורת המחיר הממוצע של בזן בבורסה ב–60 ימי המסחר שקדמו להעברת השליטה בתוספת פרמיה של 15%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker