החשבת הכללית לרקפת רוסק־עמינח: ראוי שתוותרי על חצי משכר של 7.2 מיליון שקל

מיכל עבאדי־בויאנג'ו המליצה למנכ"לית לאומי וליו"ר הבנק, דוד ברודט, לוותר על חלק מחבילות התגמול שלהם - לפני שהליך חקיקה יקבע זאת עבורם ■ פורמלית, למשרד האוצר אין סמכות להורות לבכירי לאומי להפחית את שכרם, אלא רק לבנק ישראל

סיון איזסקו
סיון איזסקו

החשבת הכללית באוצר, מיכל עבאדי־בויאנג'ו, שוחחה בשבוע שעבר עם מנכ"לית בנק לאומי , רקפת רוסק־עמינח, והבהירה לה כי בכוונותו של משרד האוצר לפעול בכנות להפחתת שכר הבכירים - ועל כן היא ממליצה לה וליו"ר הבנק, דוד ברודט, לוותר מיוזמתם על חלק מחבילות התגמול שלהם, לפני שהליך החקיקה יקבע זאת עבורם.

החשבת הכללית אמרה את הדברים במענה לשאלה בסוגיית שכר הבכירים. עבאדי־בויאנג'ו השיבה כי עמדת האוצר ברורה, וכי ראוי שלאומי יכנס ישיבת דירקטוריון במטרה להתיישר על פי רוח הצעת החקיקה שמקדם האוצר בימים אלה. נכון לאתמול, בבנק לאומי טרם החליטו על כינוס הדירקטוריון לצורך דיון כזה וספק אם יעשו ללא רגולציה מחייבת בנושא.

עשו לייק וקבלו את מיטב כתבות TheMarker ישירות לפייסבוק

כתבות נוספות ב-TheMarker

אמזון מציגה: סמארטפון תלת מימד

מי מפחד מ"שליחות קטלנית", גירסת 2014?

רקפת רוסק עמינח ודוד ברודטצילום: דניאל בר און

באופן פורמלי, לאוצר אין סמכות להורות לבכירי לאומי להפחית את שכרם, אלא רק לבנק ישראל. בהיעדר סמכות, באוצר רק "ממליצים" לבכירים - ומצפים ששכרם לא יעלה על 3.5 מיליון שקל בשנה. במלים אחרות, באוצר מצפים מרוסק־עמינח להפחית את שכרה, שכולל חבילת תגמול בעלות של עד 7.2 מיליון שקל, בכ–50%.

בכירים באוצר סבורים כי חבילות השכר שאושרו לבכירי לאומי בפברואר שערורייתיות. באוצר עוסקים בסוגיית שכרם מזה חודשים ארוכים, מכוח אחזקות המדינה (6%) בבנק. אחזקות אלה הן דרך החברה הממשלתית נכסים מ.י, שבראשות עבאדי־בואינג'ו. מעבר לשכר של עד 7 מיליון שקל למנכ"לית, אושרה חבילת תגמול של כ-5.5 מיליון שקל ליו"ר ברודט. בהתאם לעמדה זו, המדינה הצביעה בפברואר נגד חבילות התגמול. למרות ההתנגדות, השכר אושר בזכות תמיכתן של קרנות הפנסיה, המחזיקות במניות בנק לאומי בשם הציבור.

בהמשך ניסתה גם זרוע אחרת של האוצר, הפיקוח על הביטוח, לטרפד את שכר בכירי לאומי. הפיקוח דרש מקרנות הפנסיה שהצביעו בעד שכר הבכירים להעביר לו את הפרוטוקולים של הישיבות שבהן קיבלו את ההחלטה, כדי לבחון אם קבלת ההחלטות היתה עניינית וסבירה. אך למרות נסיונות האוצר, תנאי התגמול של בכירי לאומי אושרו לתקופה של שלוש שנים.

גורמים במערכת הבנקאות טוענים כי האוצר מפעיל על בכירי הבנק לחץ כבד על מנת שיפחיתו מיוזמתם את רמות שכרם - אף שחבילת התגמול שאושרה לבכירי לאומי תואמת את הדרישות הרגולטוריות שקבע בנק ישראל.

בנק ישראל ניצל את סמכותו להתערב בשכר הבכירים ב–2013, אז הוא הורה לבנקים לבטל את האסיפות הכלליות שזומנו לאישור תנאי התגמול לבכירים, לאחר שהמפקח סבר כי חבילות התגמול לא היו מידתיות. המפקח הורה לבנקים להגביל את גובה המרכיב המשתנה בשכר הבכירים עד ל–100% מהשכר הבסיסי, ובאמצעות רגולציה זו הוביל לקיצוץ ממוצע של כ–35% בחבילות השכר שאושרו בסופו של דבר בתחילת 2014 לראשי הבנקים.

ואולם כאמור, באוצר סברו כי לא די בקיצוץ זה - וכי יש להמשיך ולהפחית את רמות השכר בגופים הפיננסיים. יש לציין כי כיום רמות השכר הגבוהות נפוצות במיוחד בגופים המוסדיים, וראשי הבנקים אינם מככבים עוד בראש טבלאות שיאני השכר במשק. עם זאת, לאור המעמד הציבורי, רמות השכר בבנקים זוכות להד ציבורי גדול יותר מאשר ביתר החברות הציבוריות.

עם אחריות גדולה מגיע שכר סביר

בראיון לתוכנית "עובדה" עם אילנה דיין, נשאלה רוסק־עמינח מה יכול להצדיק את עלות שכרה, שגבוה פי 128 משכר המינימום ופי 60 מהשכר הממוצע במשק. רוסק־עמינח השיבה כי "ככל שהשכר קשור לביצועים, והוא קשור לגודל האחריות, והוא קשור לגודל התפקיד, הוא צריך להיות סביר. מהו המספר? אפשר לקיים דיון. אני לא חושבת ששום מספר שנגיע אליו ירצה אותך ולא אף אחד אחר.

החשבת הכללית באוצר, מיכל עבאדי בויאנג'וצילום: גיל כהן-מגן

במענה לשאלה מה דעתה על יוזמת שר האוצר, יאיר לפיד, לאפשר הכרה בהוצאות השכר לצורכי מס רק עד ל–3.5 מיליון שקל בשנה, אמרה רוסק־עמינח כי "אני אסתפק בלהגיד שאם תהיה יוזמה כזאת והיא תעבור חקיקה, אנחנו נציית לה". לפיד אמר באחרונה בכנס כלכלי כי "עם כל החיבה לרקפת ולברודט, שכר הבכירים הגיע למקום לא מוסרי ולא ראוי - והגיע הזמן לבחון מחדש את כללי המשחק".

בכירים במערכת הבנקאות טוענים כי ההגבלה שמציע האוצר, באמצעות הצעת חוק, תוביל להגדלת תשלומי המסים של הבנקים - ולא תשיג את מטרתו המוצהרת. יו"ר איגוד החברות הציבוריות, אילן פלטו, אף הצהיר כי להערכתו המהלך של לפיד לא יצליח - אלא רק יוביל לסרבול הליכי אישור השכר. לדבריו, אם מטרתו האמיתית של שר האוצר היא להגביל שכר הבכירים, צריך לקבוע זאת באופן מפורש בחוק, ולא לבנות מנגנון מיסוי שלא יועילו בהפחתת שכר הבכירים.

במקביל לקידום הצעת החקיקה, אנשי האוצר פועלים גם בזירה התקשורתית כדי להפעיל לחץ על ראשי הגופים הפיננסיים לשנות את גישתם ביחס לסוגיית שכר הבכירים. במערכת הבנקאות סבורים כי באמצעות המהלך התקשורתי לפיד מנסה לכפות על כישלונותיו בתחומי מחירי הדיור והטיפול ביוקר המחייה בישראל.

האוצר ביטל פגישות עם בכירי לאומי

ברקע לדברים, האוצר ביטל פגישות עבודה שהיו מתוכננות בין בכיריו לבין בכירי לאומי. באוצר טוענים כי ביטול הפגישות לא נעשה במטרה לייצר לחץ על ראשי הבנק, אלא בהתאם לייעוץ משפטי שניתן למשרד שלא להיפגש עם בכירי לאומי מרגע שהתקבלה החלטה למכור את אחזקות המדינה בבנק ועד להשלמת הליך המכירה. זאת, מחשש כי בפגישות עלולים בכירי האוצר להיחשף למידע פנים שימנע מהם להמשיך בהליך מכירת המניות, שעליו הוחלט בחודש שעבר ושיתבצע בשנה הקרובה.

ואכן, בפגישה שהיתה מתוכננת בין לפיד לבין יו"ר לאומי, תיכנן ברודט לעדכן את השר על המגעים שהבנק מנהל עם משרד המשפטים האמריקאי - שנועדו להוביל לכך שחקירה בחשד כי לאומי סייע ללקוחות אמריקאיים להתחמק מתשלום מסים תסתיים בקנס של כמיליארד שקל, וללא כתבי אישום נגד הבנק ובכיריו. המידע שתיכנן ברודט למסור נחשב למהותי על תוצאות הבנק. גם פגישת עבודה בין עבאדי־בואינג'ו לרוסק־עמינח בוטלה מאותן הסיבות. באוצר הבהירו לבנק לאומי כי אם קיים נושא דחוף המצריך טיפול, שהבנק יפנה לקבלת סיוע מנגידת בנק ישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ