אלקטרה נדל"ן ממתינה לכסף מקנדה - ונערכת לגיוס אג"ח של 100 מ' ש'

האג"ח של חברת הנדל"ן מקבוצת אלקו אחזקות זינקו בשנה האחרונה עד 35%, והן נסחרות בתשואות נמוכות צמודות של 2.9%-3.4% ■ במקביל, החברה האחות אלקטרה בע"מ השלימה את השלב המוסדי בגיוס של 270 מיליון שקל באג"ח

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לפני כשנה יצאה אלקטרה נדל"ן, שבשליטת אלקו החזקות של גרשון זלינקד, למהלך מהיר של מימוש נכסים בישראל ובחו"ל במטרה למלא את הקופה ולהתחמק . אחד ממקורות המימוש היה תיק הנכסים בקנדה, שאמור להכניס לקופתה עוד כ-230 מיליון שקל. עד לקבלת הכספים בחודשים הקרובים, באלקטרה נדל"ן מעדיפים להקטין סיכונים ונערכים להנפקת אג"ח נוספת, כנראה באמצעות סדרה חדשה, של כ-100 מיליון שקל.

במהלך השנה האחרונה טיפסו האג"ח של אלקטרה נדל"ן בכ-18% (סדרה ג') ו-35% (סדרה ד'), בהשוואה לעלייה של 5% בלבד במדד תל בונד צמוד. כיום, איגרות החוב של החברה נסחרות בשוק בתשואות נמוכות של 3.4%-2.9% צמודות מדד, כך שגיוס ברמה זו מקבע לחברה עלויות מימון נמוכות במיוחד לשנים הבאות. כלל החוב של החברה לבעלי האג"ח מסתכם בכ-430 מיליון שקל. הנפקת האג"ח עוד כפופה לאישור הדירקטוריון.

לקראת ההנפקה קיבלה אלקטרה נדל"ן, המנוהלת על ידי שי וינברג, דירוג של Baa2 מידי מידרוג. מדובר באיתות חיובי לגבי מצבה הפיננסי של החברה, שרק לפני שנה איגרות החוב שלה נסחרו בתשואות דו-ספרתיות, המעידות על חשש המשקיעים בנוגע ליכולת החזר החוב. זהו דירוג הגבוה ברמה אחת מהדירוג המקביל של S&P מעלות, העומד על BBB מינוס עם אופק "שלילי". הדירוג של מעלות נבחן בימים אלה לקראת ההנפקה.

גרשון זלקינד
גרשון זלקינדצילום: אריק ליכטמן

בנימוקים לקביעת הדירוג, מציינים לחיוב האנליסטים אנה אייזנברג בן לולו ואילון גרפונקל את האסטרטגיה העסקית של אלקטרה לצמצום הפעילות בחו"ל לצד חיזוק מבנה המאזן ושיפור הנזילות. שני האנליסטים מדגישים כי מינוף החברה ירד מרמה של 80%-90% לרמה של 67% לאחר הסכמי המכר האחרונים (אם כי הוא עדיין גבוה), וכי התזרים הפנוי של החברה יסתכם עד סוף השנה ב-327 מיליון שקל – סכום העולה על צריכה התזרימיים המידיים.

מנגד, במידרוג מציינים לשלילה כי לאלקטרה נדל"ן גמישות פיננסית נמוכה הנובעת, בין היתר, מהעדר נכסים מניבים לא משועבדים. עוד מדגישים שם כי לחברה עומס פירעונות של אג"ח והלוואת ברמת הסולו בשל לוח סילוקין שאינו פרוס בצורה נוחה; שליטה מוגבלת על נכסים בחו"ל, שיוצרת תלות בשותפים לצורך מימוש או השבחה; וכן - חשיפה לסיכוני ענף הנדל"ן בשל פעילות היזום שלה.

בתוך כך חברה האחות אלקטרה בע"מ השלימה בהצלחה את השלב המוסדי של הנפקת סדרת אג"ח ד', בו נרשמו ביקושים של כ-535 מיליון שקל. אלקטרה בע"מ, המנוהלת איתמר דויטשר, עוסקת בייצור והתקנת מערכות מיזוג אויר מרכזי, מעליות, מוצרי תשתית חשמליים ובפיתוח וייזום נדל"ן. החברה נסחרת במדד ת"א 100 לפי שווי שוק של כ-1.8 מיליארד שקל.

על רקע הביקושים הגבוהים, אלקטרה בע"מ החליטה לגייס כ-216.5 מיליון שקל. מדובר באג"ח שאינן צמודות מדד שייפרעו במהלך השנים 2015- 2026 שיישאו ריבית של 3.75% .במסגרת השלב הציבורי, שיתקיים בימים הקרובים, תנסה אלקטרה להשלים את סך הגיוס ל-270 מיליון שקל, בהשוואה לתוכנית מקורית לגיוס בהיקף של עד 100 מיליון שקל. את ההנפקה מובילה לאומי פרטנרס חתמים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker