מיכאל רוכוורגר

חברת הקמעונות הום סנטר שבשליטת קבוצת פישמן (90%) של אליעזר פישמן וקרן המנוף בראשית (10%) הפסידה בתשעת החודשים הראשונים של 2013 25 מיליון שקל, ושוב אינה מצליחה לשרת באופן עצמאי את החוב שלה כלפי בעלי האג"ח. החברה גם לא עמדה בחלק מהקובננטים (אמות מידה פיננסיות) של החוב.

בעקבות כך צפוי פישמן להזרים בימים הקרובים להום סנטר 50–60 מיליון שקל לצורך התשלום הקרוב בעוד כמה שבועות. זאת, בדומה להזרמה של 50 מיליון שקל שביצע פישמן בשנה שעברה. מדובר באג"ח פרטיות הנסחרות בפלטפורמת רצף מוסדיים שהנפיקה הום סנטר בהיקף של 270 מיליון שקל. הן אמורות להיפרע עד 2016 ונושאות ריבית שנתית של 6.1%.

סניף הום סנטר בחיפהצילום: דודו בכר

פישמן העניק למחזיקי האג"ח ערבות אישית לטובת פירעון החוב, וכעת שוב מממש אותה. לפי הערכות, פישמן ישלם את הסכום הזה מתוך מקורותיו האישיים שכנראה מגיעים מהתמורה שהתקבלה מהדיווידנד האחרון בסך 60 מיליון שקל שחילקה כלכלית ירושלים באחרונה, וממימוש נתח מהמניות של כלכלית הנסחרת לפי שווי שוק של 2.8 מיליארד שקל.

להבדיל מהסיוע להום סנטר, פישמן עדיין לא מצא מקורות לפירעון של 200 מיליון שקל לקבוצת הביטוח והפיננסים מגדל שבשליטת שלמה אליהו. מדובר בהתחייבות של קבוצת פישמן המגובה בערבות אישית לרכוש ממגדל בחזרה 10% ממניות חברת הנדל"ן מונדון הפועלת ללא הצלחה בתחום הנדל"ן בהודו, שאותן פישמן מכר למגדל ב–2007 אך העניק למגדל אופציית מכר למכור לו בחזרה את המניות בתוספת ריבית והצמדה. מועד התשלום בגין המניות חלף לפני יותר משנה, אך מגדל הסכימה לדחות את מועד התשלום תמורת חיזוק ביטחונות.

באחרונה שקל פישמן להנפיק בבורסה בתל אביב את חברת הדלק טן שבשליטתו לפי שווי של יותר מ–500 מיליון שקל, כדי להגדיל את נזילותו, אך בעקבות האינדיקציות שקיבל שלפיהן לא יצליח להנפיק לפי שווי זה - הוא דחה את תוכניותיו. פישמן גם מנסה להנפיק או למכור את השליטה בחברת התקשורת הברזילית טי פור יו, ששווייה מוערך בכמה מאות מיליוני דולרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker