אפשר גם להפסיד מפרויקט עבור צבא, מאיר דור מסביר איך

פרויקט שאמור היה להכניס לחברת ברן 500 מיליון שקל נמשך שלוש שנים, סופו אינו נראה באופק וכבר עכשיו ברור שבמקום להניב "רווח מכובד" - כדברי יו"ר ברן - הוא יצמיח הפסד של 15 מיליון דולר למיזם המשותף

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
יורם גביזון

מקובל להניח שאספקת מוצרים ושירותים לצבא היא פעילות שנושאת רווחיות נאה. חברת שירותי ההנדסה ברן (ברן :ת"א) העריכה שכך יהיה כאשר נכנסה לשותפות שווה עם חברת אהרונסון ועם חברת אי.בי סוסה האמריקאית להקמת בסיס אחסנה ולוגיסטיקה בנחשונים עבור הצבא האמריקאי ב-2001.

הפרויקט שאמור היה להכניס 500 מיליון שקל נמשך שלוש שנים, סופו אינו נראה באופק וכבר עכשיו ברור שבמקום להניב "רווח מכובד" - כדברי יו"ר ברן, מאיר דור - הוא יצמיח הפסד של 15 מיליון דולר למיזם המשותף.

לדברי דור, החברה נאלצה להכיר כבר עכשיו בחלקה (33%) בהפסד, על אף שייתכן שהתוצאה הסופית שלו תהיה טובה יותר. הכרה בהפסד הצפוי בנחשונים וזקיפתו המיידית היו הגורמים העיקריים להפסד של 5 מיליון דולר שרשמה חברת ברן ברבעון הראשון של 2004.

דור מאשר שאומדן העלויות בפרויקט צמח בעשרות מיליוני דולרים ומסביר כיצד השתבש הפרויקט. לדבריו, שני אירועים השפיעו על פרויקט נחשונים. השותפות קיבלה, לטענתה, מידע הנדסי לא מדויק שהצריך עבודות תשתית נוספות בהיקפים גדולים כמו עבודות עפר. המידע ההנדסי הלא מדויק אחראי, לדברי דור, ל-65% עד 75% מתוספת העלויות בפרויקט זה. הגורם השני להפסדים בפרויקט הוא סחורה פגומה שקיבלה השותפות בהיקפים משמעותיים - דבר שחייב החזר של הסחורה והזמנה נוספת.

לדברי דור, בשני האירועים יש סיכוי שהמצב ישתפר אם השותפות תקבל תוספת עבור העבודות הנוספות שביצעה ואם חברת הביטוח תפצה את השותפות על הסחורה הפגומה שסופקה לה. לדבריו, בשלב זה מנהלת השותפות מגעים עם הצבא האמריקאי ועדיין לא הגיעה למשא ומתן. בנוגע לציוד הפגום שקיבלה השותפות, אמר דור שהסחורה מבוטחת אף כי עדיין לא ברור מה האחריות שחברת הביטוח תיקח על עצמה. חוסר הוודאות ביחס לגלגול הנזק למזמין העבודה ולחברת הביטוח אילץ את השותפים בפרויקט לספוג את הנזקים ולהכיר בהפסד הנגזר מהם.

דור ציין שבעקבות התקלות יתארך הפרויקט, שאמור היה להסתיים בסוף 2004 עד לקיץ 2005. להערכתו, הדיונים על פיצוי השותפות על העלויות הנוספות שנגרמו לה יימשכו עד לסיום העבודות.

ברן נהנתה ברבעון החולף מצמיחה של 29% בהכנסותיה של חטיבת התשתיות לתקשורת סלולרית לרמה של 16 מיליון דולר; פעילות החטיבה האמריקאית, שנרכשה בעסקה הטראומטית עם O2Wireless, צמחה ב-42% לעומת הרבעון המקביל ב-2003, ייצרה הכנסות של 8 מיליון דולר והתאזנה.

דור אמר שהפעילות בארה"ב הולכת ומשתפרת עם ההתאוששות של שוק התקשורת בעולם כולו, אולם הוא עדיין אינו בטוח לגמרי שהחטיבה האמריקאית התייצבה.

דור התייחס להחלטת משרד האוצר לחלט ערבות בסכום של 7.8 מיליון דולר, שניתנה על ידי קונסורציום כרמל להתפלת 30 מיליון מ"ק באתר הקישון שבבעלות דור כימיקלים.

לדבריו, הכסף אמנם חולט, אך לצעד משמעות הצהרתית, מכיוון שהנושא כולו עבר לבוררות של השופט בדימוס דן ביין, שצפוי לפסוק בעימות בין המדינה לבין קונסורציום כרמל - שברן מחזיקה בשליש מהזכויות בו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker