מקורבים למרקסטון משיבים אש: "המוסדיים הישראליים דו-פרצופיים"

בניגוד למשקיעים האמריקאים של מרקסטון, שכנראה יזרימו לה 80 מיליון דולר, המוסדיים הישראליים נמנעים מלהשתתף בהזרמה ■ המקורבים: "מצד אחד כבעלי יחידות הם מסרבים להזרים כסף, אך מצד שני כבעלי אג"ח הם דורשים כסף"

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"הדו־פרצופיות של חלק מהגופים המוסדיים הישראליים משוועת. מצד אחד, כבעלי יחידות בקרן (מרקסטון; מ"ר), הם מסרבים להזרים כסף. אך מצד שני, כבעלי האג"ח (בחברה הבת של מרקסטון, פנומנל, שחייבת למחזיקי האג"ח כ–115 מיליון שקל; מ"ר) הם דורשים לקבל בחזרה את כל הכסף. מדובר בצביעות שאין דומה לה" - כך מגיבים המקורבים לקרן ההשקעות הפרטית.

המשקיעים האמריקאיים צפויים להזרים למרקסטון כ–80 מיליון דולר, לאחר שזו הפעילה מנגנון "קריאה לכסף" - שמחייב על פי תקנון הקרן את המחזיקים בה להזרים לה כספים או לאבד את חלקם בקרן. לעומתם, קיימות אינדיקציות כי המוסדיים הישראליים, שמחזיקים בכ–10% מהיחידות בקרן, לא מתכוונים להיענות למנגנון, שהיה מחייב אותם להזרים אליה עוד 10–15 מיליון דולר.

המקורבים טוענים כי "האינדיקציות מהאמריקאים מעמידות בסימן שאלה את האינטרסים של המוסדיים הישראליים, כך שהיה מתבקש מהם להשתתף בהזרמה, וזאת כחלק מהסטנדרט שבו הם מבקשים לעמוד מבעלי שליטה במשק הישראלי שהחברות שבשליטתם הגיעו למצב של הסדר חוב".

עם המשקיעים הישראליים, שהשקיעו במרקסטון ועלולים לאבד כמעט את מלוא השקעתם, נמנים כלל ביטוח, מנורה, הראל, הפניקס, פועלים שוקי הון (זרוע בנקאות להשקעות של בנק הפועלים), מיטב דש ועמיתים.

רון לובשצילום: מוטי קמחי

להבדיל מהמשקיעים האמריקאיים, המשקיעים הישראליים, המיוצגים על ידי עו"ד מני גורמן ממשרד שטיינמץ, הרינג, גורמן ושות', עשויים לא להזרים סכומים נוספים. לפיכך, המשקיעים הישראלים יקבעו הפסדים כלכליים מההשקעה, אבל ימשיכו להילחם על זכויותיהם בגזרה המשפטית. ההזרמה שמבקשת מרקסטון ממשקיעיה נועדה למזער עד כמה שאפשר את הנזקים למשקיעים, שכך או אחרת צפויים להפסיד לפחות 20% מהשקעתם. זאת, בזמן שמרקסטון חייבת לנושיה השונים כ–220 מיליון דולר.

מחזיקי האג"ח של פנומנל אינם מחזיקים בביטחונות ואינם מקבלים את התשלומים המגיעים להם מפברואר 2014. מחזיקי האג"ח הגדולים של פנומנל הם מנורה, הפניקס, איילון, הכשרה ביטוח וקופות גמל של התעשייה האווירית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום