רון לובש עשוי לקבל מהמוסדיים חמצן של 80 מיליון דולר

לובש הפעיל סעיף המחייב את המוסדיים להזרים את יתרת התחייבויותיהם, אך המוסדיים הישראליים עשויים לא להיענות 
- ובוחנים את התקנה המאפשרת לנושי הקרן לדרוש את תשלום החוב לא רק ממנהליה, אלא גם מהמוסדיים המושקעים בה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3

פי שמסתמן, הקרן ההשקעות הפרטית מרקסטון, הנמצאת בישראל תחת ניהולו של רון לובש, עשויה לקבל ממשקיעיה האמריקאים (כ90% מהמשקיעים בקרן) כ80 מיליון דולר, כחלק מהצעד של "קריאה לכסף" - Capital Call שהפעיל לובש לפני כשבועיים בניסיון למזער עד כמה שאפשר את הנזקים למשקיעים, שכך או אחרת צפויים להפסיד לפחות 20% מהשקעתם.

לפי תקנון הקרן, משקיע שיבחר לא להשתתף בקריאה ולא להזרים את חלקו, יאבד את יחידת אחזקתו בקרן. עם המשקיעים הישראליים, שהשקיעו במרקסטון ועלולים לאבד כמעט את מלוא השקעתם, נמנים כלל ביטוח, מנורה, הראל, הפניקס, פועלים שוקי הון (זרוע בנקאות להשקעות של בנק הפועלים), מיטב דש ועמיתים.

להבדיל מהמשקיעים האמריקאיים, המשקיעים הישראליים, המיוצגים על ידי עו"ד מני גורמן ממשרד שטיינמץ, הרינג, גורמן ושות', עשויים לא להזרים סכומים נוספים. לפיכך, המשקיעים הישראליים יקבעו הפסדים כלכליים מההשקעה, אבל ימשיכו להילחם על זכויותיהם בגיזרה המשפטית.

רון לובש צילום: קמחי מוטי

בכיר באחד המוסדיים אמר כי הם בודקים את התקנה בחוזה הקרן, ולפיה, אם מרקסטון לא תעמוד במלוא התחייבויותיה, הנושים יוכלו לפנות לשותפים המוגבלים (המוסדיים המושקעים בקרן) ולדרוש כי הם יעמדו בהתחייבות של מרקסטון.

בתוך כך, התחילה השבוע מרקסטון, לאחר כמה חודשי התמהמהות, לשלוח הערכות שווי אינדוקטיביות לנכסים שנותרו בידיה. את הערכות השווי הכין משרד רואי החשבון קסלמן וקסלמן PWC. בקסלמן מעריכים כי נכון ליוני 2014 ותחת הנחה שמרקסטון תמשיך לתפקד כעסק חי ותממש את מלוא נכסיה, השווי ברוטו של נכסיה (לפני פירעון חובות והכסף שיתקבל במסגרת "קריאה לכסף") נע בטווח של 260–330 מיליון דולר - ירידה של כ–50% לעומת הערכה קודמת בספטמבר 2013.

אם מרקסטון תצליח לתרגם למציאות את המספרים שהוצמדו בהערכה של קסלמן, היא תוכל לפרוע חלק לא מבוטל מחובותיה. עם זאת, זוהי משימה לא פשוטה, שכן אלה מניות מיעוט לא סחירות של גוף שאינו מחלק דיווידנדים בהיקפים גבוהים.

מבנה האחזקות של מרקסטון מורכב, והחובות מרוכזים בכמה חברות. במעלה פירמידת החובות נמצא דויטשה בנק הגרמני, שהעניק לפני כשנה וחצי למרקסטון קפיטל גרופ הלוואת מזנין (גישור) של כ–70 מיליון דולר (כ–250 מיליון שקל) בריבית אפקטיבית של יותר מ–10% שאמורה להיפרע בנובמבר 2014. תמורת ההלוואה שיעבדה מרקסטון לדויטשה בנק את התמורה שתתקבל אם תהיה היענות לקריאה לכסף מהמשקיעים ומאחזקתה בנילית.

פנומנל חייבת גם כ–115 מיליון שקל (כ–33 מיליון דולר) למחזיקי האג"ח המיוצגים על ידי עו"ד גיא גיסין. מחזיקי האג"ח אינם מחזיקים בביטחונות ואינם מקבלים את התשלומים המגיעים להם מפברואר 2014. מחזיקי האג"ח הגדולים של פנומנל הם מנורה, הפניקס, איילון, הכשרה ביטוח וקופות הגמל של התעשייה האווירית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker