משפחת ברוניצקי מכרה 1.5% ממניות אורמת כדי לפרוע הלוואה של 150 מיליון ד'

חברת ברוניצקי השקעות מכרה שלשום 1.5% ממניותיה של אורמת תעשיות תמורת 46 מיליון שקל ■ בעקבות המכירה ירדה החזקתה של משפחת ברוניצקי ל-15.1%

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
יורם גביזון

חברת ברוניצקי השקעות שבבעלות יהודה ודיתה ברוניצקי מכרה ביום רביעי האחרון 1.69 מיליון מניות של חברת אורמת תעשיות, שהם 1.5% ממניות החברה, במחיר של 27.3 שקל למניה ובתמורה כוללת של 46.1 מיליון שקל.

גורם המקורב למשפחת ברוניצקי סיפר כי מכירת המניות נעשתה כדי לפרוע באופן סופי הלוואה בסכום כולל של 150 מיליון דולר, שברוניצקי השקעות קיבלה מבנק הפועלים בדצמבר 2007. פירעון ההלוואה כולה בולט על רקע סדרה של הסדרי חוב שביצעו חברות ואנשי עסקים על חובות של בנקים ומשקיעים מוסדיים, כלומר על כסף שהשקיע בהן הציבור.

בעקבות מכירת המניות ירדה החזקתה של חברת ברוניצקי השקעות באורמת תעשיות ל-15.1%. חברת מגדל שבשליטת שלמה אליהו ניצלה את מכירת המניות כדי להגדיל את החזקתה באורמת תעשיות ל-9.2% . בעלת המניות הגדולה באורמת, העוסקת במערכות אנרגיה, היא קרן פימי, המנוהלת על ידי ישי דוידי, שמחזיקה ב-24.2% ממניותיה של החברה, כאשר חברת נורסטאר שבשליטת חיים כצמן ודורי סגל מחזיקה ב-7.7% מהמניות, וקבוצת פסגות ב-7.5% ממניותיה של אורמת תעשיות. אורמת תעשיות מתמחה בייזום, הקמה ותיפעול תחנות כוח גיאותרמיות, וכן בייצור טורבינות והקמת תחנות כוח גיאותרמיות עבור גורמים חיצוניים.

משפחת ברוניצקי קיבלה את ההלוואה בסכום של 150 מיליון דולר מבנק הפועלים בדצמבר 2007, כאשר רכשה 7.6% ממניותיה של אורמת תעשיות במחיר של 61.78 שקל למניה ובהשקעה כוללת של 556 מיליון שקל.

ברוניצקי השקעות שיעבדה לצורך פירעון ההלוואה 25 מיליון מניות, כלומר - 21% מהונה של אורמת תעשיות. רכישת המניות נועדה לבצר את שליטתה של משפחת ברוניצקי נוכח הערכתה שרכישת 18.4% ממניותיה של אורמת תעשיות על ידי חברת נורסטאר נועדה לקדם השתלטות עוינת על החברה.

יהודה ברוניצקיצילום: וקנין עופר

מסע הרכישות של חברת נורסטאר ומשפחת ברוניצקי העלה את מחיר מניית אורמת תעשיות עד לשיא מתואם דיווידנד של 53.83 שקל למניה באוקטובר 2007. מאז ועד היום איבדה המניה 50% משוויה. בעקבות הירידה החדה בשווי המניה ובשווי הבטוחות שנתנה ברוניצקי השקעות לבנק הפועלים, נאלצה משפחת ברוניצקי למכור חלק ממניותיה לקרן פימי וכן לגורמים מוסדיים. כעת נותרו קרן פימי ומשפחת ברוניצקי בעלי השליטה בחברה.

ברוניצקי השקעות מכרה 11.7% ממניותיה של אורמת תעשיות במאי 2012 לקרן פימי תמורת 297 מיליון שקל, כלומר - תמורת 21.31 שקל למניה בתיאום לדיווידנד; מחיר הנמוך ב-22% ממחירה הנוכחי של המניה. מאז קיבלה ברוניצקי השקעות את ההלוואה מבנק הפועלים, חילקה החברה דיווידנדים בסכום מצטבר של 500 מיליון שקל.

מכירת המניות לפימי ומכירת מניות בבורסה ובעסקות מחוץ לבורסה וכן חלוקת הדיווידנדים איפשרו לברוניצקי השקעות לפרוע את מלוא ההלוואה לבנק הפועלים; הלוואה שגרמה לאבדן השליטה המלאה של המשפחה בחברת אורמת תעשיות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker