רשות ניירות ערך התקפלה: מציגה רפורמה חלשה לענף החיתום

ברשות ני"ע סיימו לנסח את תקנות החיתום החדשות: משקיעים פרטיים קטנים לא יקבלו עוד הנחה השמורה לגוף "מוסדי", מנהלי תיקים יוכלו להשתתף בהנפקות גם עבור לקוחות פרטיים, ולא תוטל אחריות משפטית חיתומית על כל הנפקה שיוצאת לשוק

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

מי שעקב אחר שוק ההנפקות באחד העם בחודשים האחרונים, שם לב בוודאי לפרט יוצא דופן: ברשימת הגופים המוסדיים שהזמינו סחורה, נכללים לא מעט שמות לא מוכרים כמו אהוד אברהמי, אהרון יערי, שלומי אזולאי, אלי מרגולין, יהודה גורדון, משה פוקס ואחרים. השמות - שנלקחו אגב כדוגמה בלבד מהנפקת חברת אקסטל - אינם בתי השקעות או קרנות חדשים שצצו בשוק, אלא משקיעים פרטיים, המוכרים בשוק בשמם המקצועי כמשקיעים "מסווגים" או "כשירים".

המשקיעים "המסווגים" הצטרפו לשוק ההנפקות ב–2011, על רקע תיקון לחוק שיזמה רשות ני"ע. התיקון הרחיב את ההגדרה של משקיע "מסווג" גם לאדם פרטי או חברות קטנות בשוק המנהלות הון, וזאת בהתקיימות של כמה תנאים שנקבעו בחוק. התיקון, שנועד להקל על זרים להשקיע בחברות ישראליות, איפשר למשקיעים פרטיים לקחת חלק בשלב המכרז המוסדי בהנפקות - וליהנות מההטבות הכרוכות בו.

ההטבה העיקרית שעליה עטו במהרה השועלים המקומיים, היתה עמלת ההתחייבות המוקדמת - הנחה מיוחדת (0.3%–0.6% באג"ח ו–1%–2% במניות) השמורה לגופים מוסדיים בלבד. במקור, ההנחה נועדה לנטרל את הסיכון הנובע מפער הזמנים בין השלב המוסדי לשלב הציבורי (שיכול להגיע עד שבוע) ולתמרץ את הגופים המוסדיים להעביר הזמנות מראש בהנפקה.

שמואל האוזר, יו"ר רשות ניירות ערך

ההנחה מאפשרת למשקיעים הפרטיים לעשות סיבוב מהיר על ההנפקה: הם רוכשים את הנייר בזול בשלב המוסדי, ומוכרים אותו לאחר מכן במחיר רגיל. בצורה זו הם מצליחים לגזור את הפער במחיר כרווח. השיטה גרמה לא פעם ללחצים על הנייר בימים הראשונים שלאחר ההנפקה, ולהפסדים של גופים מוסדיים שהמשיכו להחזיק בו. השיטה גרמה לכך שחלקם של המשקיעים הכשירים בהנפקות גדל בהתמדה, והגיע לעתים עד ל–50% מההזמנות. בהנפקת אקסטל למשל, חלקם של המשקיעים הכשירים היה 20% - פי שניים מקופות הגמל למשל.

עדיין דרוש אישור בוועדת הכספים

לפני שנה וחצי החליטו ברשות ני"ע "לעשות סדר" והחלו לגבש רפורמה יסודית - תקנות חדשות לתחום החיתום. ל–TheMarker נודע כי לאחר הליך של שימוע ציבורי, השלימה באחרונה הרשות ניסוח ואישור של התקנות, שצפויות לעלות בקרוב להצבעה בוועדת הכספים (ולאחר מכן ייחתמו על ידי שר האוצר). ממסמך התקנות שהגיע לידי TheMarker, עולה שהרפורמה המהפכנית שהציגה הרשות נפכה לקטנה וצנועה יותר בממדיה.

ראשית, הוחלט למנוע לחלוטין השתתפותם של משקיעים קטנים או חברות נוסטרו עם הון עצמי נמוך בשלב המוסדי. מנגד, הוחלט לאפשר למשקיעים מסווגים גדולים, שבבעלותם הון של יותר מ-50 מיליון שקל, להמשיך לקחת חלק בשלב המוסדי וליהנות מההנחה הקיימת בו. זוהי החלטה משמעותית עבור שחקני נוסטרו גדולים ומרכזיים בשוק כמו אייל בקשי (ברק קפיטל) או דוד אדרי. בתחילה התכוונה הרשות למנוע כל פעילות מצד משקיע מסווג בשלב המוסדי - ולהשאיר בו רק גופים המנהלים כסף של אחרים (Other People's Money).

עופר גרינבאום, מנכ"ל לאומי פרטנרס חתמים, סבור שההחלטה של הרשות בעניין מאוזנות, אם כי היה מעדיף שגם המשקיעים הקטנים ימשיכו להשתתף בהנפקות. "התפישה שהמשקיעים המסווגים מנצלים את הציבור היא שגויה - הם מוסיפים נזילות משמעותית לשוק. גם הם זכאים לעמלת ההתחייבות המוקדמת, מכיוון שהם לוקחים סיכון. העליות בשוק האג"ח פעלו עד כה לטובתם, אך הכיוון יכול בהחלט להשתנות. המשקיעים המסווגים נחוצים במיוחד לחברות קטנות, שאינן עוברות אנליזה על ידי גופים מוסדיים גדולים", הסביר.

סעיף נוסף בתקנות נוגע לעבודתם של מנהלי התיקים. עד כה מנהלי תיקים לא יכלו להזמין "סחורה" בשלב המוסדי עבור לקוחות פרטיים. על רקע פנייתה של מרץ השקעות, ברשות החליטו שמנהלי תיקים יוכלו מעתה ליהנות מההנחה המוסדית גם עבור הלקוחות הפרטיים שלהם - ובלבד שהקנייה תהיה מבוססת על החלטות של מנהל התיק ולא על הנחיות שמעביר הלקוח הפרטי. מדובר בסעיף משמעותי, שכן מעתה יוכל גם הציבור הרחב ליהנות מהתמחור הזול השמור ללקוח המוסדי. יתרה מזו, מנהלי התיקים שנפקדים כמעט לחלוטים מהשוק, עשויים להפוך לשחקן משמעותי בהנפקות.

סעיף מעניין נוסף ששונה בעקבות השימוע היה תמהיל שלבי ההנפקה. בעוד שהרשות התכוונה בתחילה להגביל את הגיוס בשלב המוסדי ל–30%, הרי שבסופו של דבר הוחלט להשאיר את המצב הקיים על כנו – כלומר 80% מהגיוס בשלב המוסדי, והיתרה בשלב הציבורי. בנוסף, בעוד שברשות התכוונו להטיל על אחד מחתמים אחראיות חיתומית משפטית (לגבי מהימנות המידע הנמסר) בכל הנפקה, הרי שבסופו של דבר הוחלט שהמצב הקיים יישמר, והחתמים יוכלו להמשיך ולשמש כמפיצים מבלי לשאת באחריות חיתומית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker