הנושים של זאפ לא סומכים על ההנהלה: מקימים נציגות לניהול מכירת החברה

מנורה וכלל ביטוח הגישו אתמול מועמדות לנציגות ■ המתעניינים ברכישת זאפ כוללים את אקסל שפרינגר, איפקס והקרנות פימי וסקיי

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

הנושים של חברת זאפ (לשעבר דפי זהב) מעוניינים להקים נציגות שתהיה מורכבת משניים עד ארבעה גופים שינהלו באופן ישיר מגעים מול הגופים שהגישו הצעות להשקעה או רכישת השליטה בזאפ, ובקרוב צפויים להתחיל בהליכי בדיקות נאותות. מדובר במו"ל הגרמני אקסל שפרינגר, שרכשה לפני כחודש את חברת יד 2; קרן השקעות פרטית אייפקס המנוהלת בישראל על ידי זהבית כהן וקרנות השקעה הפרטיות פימי וסקיי שהגישו הצעה משותפת.

ככל הנראה, ההחלטה להקים נציגות באה לאחר שבעלי המניות לא היו מרוצים מהליך המכירה שניהלה עד כה זאפ, המנוהלת על ידי ניר למפרט, ומיוצגת בתהליך על ידי בית ההשקעות ווליו בייס שבשליטת עידו נויברגר וויקטור שימריך, לשעבר מנכ"לים משותפים בבית ההשקעות דש איפקס (כיום דש מיטב).

בעלי המניות הגדולים של זאפ שקיבלו מניות בחברה במסגרת הסדר החוב שגובש ב–2010 הם: מנורה מבטחים (כ-17%), כלל ביטוח (10%), פסגות (10%), בנק הפועלים (כ-10%), הפניקס (10%), אקסלנס (כ-6%), בנק לאומי (כ-6%), אלטשולר שחם (כ-6%) ובעלי מניות קטנים נוספים (כ-25%).

ניר למפרטצילום: אייל טואג

מנורה וכלל ביטוח הגישו אתמול מועמדות לנציגות, בעוד פסגות ככל הנראה צפוי להישאר מחוץ לנציגות. הסיבה לכך נובעת מהעובדה שפסגות נמצא בשליטת קרן אייפקס, המתמודדת על רכישת זאפ, ובפסגות מעדיפים שלא ליצור מצב של ניגוד עניינים לכאורה.

נכון להיום בקופתה של זאפ נותרו מזומנים של כ-20 מיליון שקל וחוב של כ-90 מיליון שקל. ההצעה של אקסל שפרינגר מדברת על רכישת מלוא המניות של אתר זאפ תמורת כ-140 מיליון שקל וכן על נטילת חוב נטו של זאפ המוערך ב-80 מיליון שקל, כך שמדובר על שווי פעילות של כ–220 מיליון שקל. עם זאת, מכירת זאפ לאקסל שפרינגר עשויה לעורר בעיה רגולטורית, שכן יד 2 שנרכשה על ידי שפרינגר באחרונה, מחזיקה באתר "כמה" (KAMA), אתר השוואת המחירים המתחרה בזאפ. ההצעה של קרנות פימי וסקיי מדברות על הזרמה של כ-80–100 מיליון שקל תמורת כ-50% מזאפ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker