כך עוזרת ניו יורק לאדוארדו אלשטיין לממן את אי.די.בי

שווי חברת הנדל"ן של אלשטיין, שנסחרת בבורסת ניו יורק, הוכפל בשנה האחרונה ל–940 מיליון דולר, וגם שוויים של חברת החקלאות קרסוד ובנק היפוטקריו עלה בעשרות אחוזים ■ העלייה בעושרו הקלה על אלשטיין לוותר על עסקת כלל ביטוח ■ אלשטיין ובן משה הזרימו בסוף השבוע 500 מיליון שקל לאי.די.בי פיתוח למימון פירעונות קרובים ונערכים להנפקת זכויות ■ ובינתיים במגדלי עזריאלי, חדרו של דנקנר נותר מיותם

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

התייצבות בכלכלת ארגנטינה והגיאות בשוקי ההון בארה"ב מסייעות לאיש העסקים אדוארדו אלשטיין לבסס את אחיזתו באי.די.בי. אלשטיין ושותפו לשליטה באי.די.בי, מוטי בן משה, נתקלו לפני כשבועיים במהמורה ראשונה - ביטולה של העסקה למכירת כלל ביטוח. ביטול העסקה חייב אותם להזרים מיידית עוד כסף לטובת הסדר החוב באי.די.בי. ואולם נראה שהשניים לא נלחצו מכך. כך לפחות נראים העניינים אצל אלשטיין, שהונו תפח במידה ניכרת בחודשים האחרונים בזכות עלייה בשווי החברות הבורסאיות שבהן הוא שולט.

בשבוע שעבר הזרימו אלשטיין ובן משה עוד 500 מיליון שקל לאי.די.בי פיתוח. זאת, בנוסף להזרמה קודמת של 150 מיליון שקל 
לאי.די.בי פיתוח שניתנה בפברואר, ו–300 מיליון שקל שהועברו ישירות לנושי אי.די.בי אחזקות. בעקבות הזרמות אלה, שבאות כחלק ממתווה הסדר החוב, יחזיקו אלשטיין ובן משה ב–53.3% מאי.די.בי פיתוח, בחלקים שווים. נושי אי.די.בי אחזקות לשעבר, והציבור, שכבר סוחר במניותיה של פיתוח, מחזיקים ב–46.7% הנותרים. היקף ההזרמות הכולל של בן משה ואלשטיין, יחד עם הנפקות זכויות של אי.די.בי פיתוח בעתיד, עשוי להגיע לסכום עצום של כ–1.8 מיליארד שקל (לא כולל הצעות רכש).

ההזרמה הנוכחית, בהיקף של 500 מיליון שקל, תאפשר לאי.די.בי פיתוח לפרוע השבוע (ובהמשך החודש) תשלומי ריבית וקרן של כ–450 מיליון שקל למחזיקי אג"ח ז', ו–ט' וכן לבנק HSBC. אחד הנהנים מכך היא קרן יורק, שבה שותף ג'רמי בלנק. לאחר הפירעונות של יוני תחזיר יורק את מלוא השקעתה באג"ח של אי.די.בי פיתוח, שמוערכת ב–400 מיליון שקל.

אדווארדו אלשטיין ומוטי בן משהצילום: מוטי מילרוד

גם בנק BNP Paribas הצרפתי, שבתחילת השנה אי.די.בי פיתוח שילמה לו את התשלום האחרון בהיקף של כ–150 מיליון שקל, כבר קיבל את מלוא החוב המגיע לו - 450 מיליון שקל. בנק הפועלים קיבל באחרונה תשלום של כ–250 מיליון שקל - וחשיפתו לאי.די.בי ירדה לכ–650 מיליון שקל. הפועלים עדיין לא נתן את הסכמתו להעברת השליטה באי.די.בי פיתוח לידי אלשטיין ובן משה.

למרות ההזרמות הגדולות שהוא נדרש להן באי.די.בי, מצבו הפיננסי של אלשטיין רק משתפר - בזכות העלייה בשווי אחזקותיו האחרות. העלייה בשווי משכיחה ממנו כנראה גם את ההפסד של 100 מיליון שקל בהשקעה הראשונית שלו באי.די.בי שביצע דרך גנדן פושטת הרגל של נוחי דנקנר.

אלשטיין מחזיק את מניותיו באי.די.בי באמצעות חברת דולפין, שנמצאת בשליטתה של חברת ההשקעות בנדל"ן, IRSA. שוויה של IRSA עלה מתחילת השנה בכ–30%, ומנייתה השלימה זינוק של 90% ב–12 חודשים. החברה נסחרת כיום בבורסת ניו יורק לפי שווי שוק של כ–940 מיליון דולר.

IRSA מוחזקת ב–65% על ידי חברת קרסוד (Cersud) הציבורית שנסחרת בניו יורק ופועלת בתחום החקלאות. קרסוד נמצאת בשליטת IFISA הפרטית (כ–40%) שבבעלות אלשטיין. לאלשטיין יש גם עסקים פרטיים נוספים בארה"ב, דרום אמריקה ואוסטרליה.

IRSA פועלת בעצמה, ובאמצעות חברות בנות ברחבי ארגנטינה וכן בניו יורק. בארגנטינה ובארה"ב היא פעילה בתחומי הקניונים, המלונאות, המשרדים והמגורים, וכן מחזיקה ב–30% ממניות של בנק היפוטקריו (Hipotecario Banko) המתמחה במשכנתאות ופעיל בתחומי הבנקאות הפרטית והעסקית, שגם שוויו עלה בעשרות אחוזים ל–480 מיליון דולר.

הפיחות של הפזו הארגנטיני מול הדולר האמריקאי השפיע על שווי התחייבויותיה הרשומות של IRSA בדולר ארה"ב, והסב הוצאות מימון כבדות שהעבירו אותה להפסד בתשעת החודשים שהסתיימו במארס 2014. ואולם החברה הציגה שיפור של עשרות אחוזים בהכנסות, ברווח התפעולי וברווח לפני מס לפני הוצאות מימון. גם שוויה של קרסוד עלה מתחילת השנה בכ–20%, ומנייתה השלימה עלייה של כ–60% ב–12 החודשים אחרונים לשווי של כ–630 מיליון דולר.

ניתן להניח שהעלייה בשווי נכסיו בחו"ל הגדילה את ביטחונו של אלשטיין, ומסבירה ולו באופן חלקי את התעקשותו שלא למכור את השליטה בכלל ביטוח (55%) למשקיעים סיניים לפי שווי של 4.85 מיליארד שקל - 30% מעל למחירה בבורסה.

גם לאחר ההזרמות האחרונות, עומס פירעונות החוב שבפני אי.די.בי פיתוח נותר גדול. חובה של אי.די.בי פיתוח לבעלי האג"ח והבנקים מוערך כעת ביותר מ–4.5 מיליארד שקל. לאחר התשלומים של יוני, קופת אי.די.בי פיתוח תתרוקן כמעט לגמרי, וביולי הקרוב עליה לשלם למזרחי טפחות, דיסקונט ולאומי כ–120 מיליון שקל.

לשם כך מקדמת אי.די.בי פיתוח בימים אלה הנפקת זכויות לבעלי מניותיה, שתתבצע כנראה בתחילת יולי. אלשטיין ובן משה התחייבו להזרים יחד בהנפקת הזכויות 300 מיליון שקל. אם הציבור ישתתף באופן מלא, אי.די.בי פיתוח תגייס כ–570 מיליון שקל.

מהלכי מימושים שנעשו באי.די.בי בשנתיים האחרונות (גיוון אימג'ינג, מקסימה והמלט) וכן מיזוג כור לתוך דסק"ש גרמו לעלייה בנזילות הקבוצה, ולעלייה בשווי של חלק מנכסיה. מאז שהחל המסחר במניותיה לפני כחודש התייצב שוויה של אי.די.בי פיתוח על כ–1.1 מיליארד שקל.

את הנפקת הזכויות צפויה להוביל כלל פיננסים חיתום, שהבעלים והיו"ר שלה צחי סולטן נחשב מקורב לדנקנר - ועשה עמו עסקים שונים. בהנפקה עשויה ליטול חלק גם רוסאריו קפיטל, שבעל השליטה והיו"ר שלה, ראובן אבלגון, הוא ממוצא ארגנטינאי ויש לו שפה משותפת עם אלשטיין.

אם הציבור יזרים בהנפקת הזכויות כ–150 מיליון שקל, 
לאי.די.בי פיתוח תהיה מספיק נזילות עד סוף 2014. בזמן זה אמורים אלשטיין ובן משה לגבש תוכנית עסקית לחברות הקבוצה ולהשלים סבב מינויים של מנהלים ודירקטורים. לאחר מכן הם יצטרכו למצוא מקורות של כמיליארד שקל לצורך הפירעונות הצפויים ב–2015.

ציבור המשקיעים בישראל מתחיל להתרגל לאי.די.בי החדשה - ונותן בה אמון. זה לפחות הרושם שמתקבל מהתשואה לפדיון - מתחת ל–6% - שבה נסחרת כעת סדרת אג"ח ט' של אידיבי. המח"מ (משך החיים הממוצע) של הסדרה הוא כ–7 שנים.

החדר ש"הפך למוזיאון"

אלשטיין ובן משה מכהנים כיום כיו"רים משותפים באי.די.בי פיתוח ובחברה הבת דסק"ש. מי שציפה שהם יסתכסכו וייפרדו זמן קצר לאחר שיקבלו את השליטה לידיהם התבדה לפי שעה. מקורבים לצדדים מודים שעדיין קיימים בין השניים פערי גישות - אך הם מצליחים לגשר עליהם. "אצל החרדים האהבה מגיעה רק לאחר החתונה", מסבירים מקורבים לשני הצדדים.

אלשטיין ובן משה מבלים הרבה זמן בעסקיהם בחו"ל, ועדיין לא קיבלו החלטות מהותיות כלשהן לגבי אי.די.בי. כאשר הם מגיעים לישראל, כל אחד מהם שוהה בחדר אחר במגדל עזריאלי המשולש בקומה 44. מעניין לציין בהקשר זה שאת חדרו של היו"ר הקודם, נוחי דנקנר, לא מאייש כעת איש. "החדר הפך בינתיים למוזיאון", מתבדחים אנשים באי.די.בי. אלשטיין ובן משה עדיין לא ביצעו שום מינוי משמעותי בתפקידי הניהול הפעיל באי.די.בי. כל המנהלים מתקופתו של דנקנר - לרבות המקורבים אליו ביותר כגון ליאור חנס ורפי ביסקר, ממשיכים לקבל תלוש משכורת מהקבוצה.

לפי הערכות של אנשים בסביבת אי.די.בי, אלשטיין וצוותו יטפלו מקרוב בתחומי הנדל"ן והפיננסים (כלל ביטוח ונכסים ובניין), ובן משה יהיה מעורב יותר בשופרסל הנמצאת בתקופה מאתגרת. סלקום, שאותה מנהל היום ניר שטרן (שגם לו שורשים ארגנטיניים) תטופל על ידי שניהם.

ומה יהיה עתידו של חיים גבריאלי, המנכ"ל הנוכחי של אי.די.בי פיתוח? "גבריאלי הוא פוליטיקאי טוב. הוא יודע לנווט בין שני המחנות (של אלשטיין ובן משה) ולהגיד לכל אחד את הדברים הנכונים", אומר מקורב לקבוצה.

לאי.די.בי פיתוח ולדסק"ש גם אין כרגע דובר אחד שמוסכם על שני הצדדים. כל אחד מבעלי השליטה צמוד עדיין ליועץ התקשורת שלו - בן משה עם טל רבינא ואלשטיין עם אושרת קמחזי. משרדו של רני רהב ממשיך לשמש יועץ תקשורת בחברות התפעוליות - סלקום, שופרסל, אדמה ונכסים ובנין. בכלל ביטוח נעשה שינוי, ואת רהב החליף זמיר דחב"ש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker