ועדת הכספים אישרה שיווק קרנות נאמנות זרות בישראל: "תיווצר סביבה תחרותית" - שוק ההון - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

ועדת הכספים אישרה שיווק קרנות נאמנות זרות בישראל: "תיווצר סביבה תחרותית"

ועדת המשנה לביטוח של ועדת הכספים אישרה את הצעת חוק המאפשרת שיווק קרנות נאמנות זרות בישראל ■ קרנות אלו יתחרו בקרנות הנאמנות המקומיות ויתמקדו בהשקעות בחו"ל ■ הערכה: היוזמה תיכנס לתוקף במהלך 2015

תגובות

ועדת המשנה לביטוח שפועלת תחת ועדת הכספים של הכנסת אישרה בצהריים (א') הצעת חוק המאפשרת את כניסתן של קרנות חוץ זרות לשוק הישראלי. כלומר, ניתן יהיה לרכוש בישראל באופן ישיר קרנות נאמנות של גופים זרים כמו, למשל, של קבוצת ההשקעות האמריקאית פידליטי.

קרנות אלו אמורות להוות תחרות לקרנות המקומיות. הקרנות הזרות ישווקו את קרנות הנאמנות שלהן המתמחות בהשקעות בחו"ל. כיום סך הקרנות הישראליות המתמחות בהשקעה בחו"ל עומד על כ-12.8 מיליארד שקל ומהווה כ-55% מתעשיית קרנות הנאמנות בישראל.

הצעת החוק שאישרה ועדת המשנה לביטוח היא תיקון מספר 15 לחוק השקעות משותפות בנאמנות. תחולת החוק בהוראות הכלליות היא 90 ימים ממועד פרסום החוק ברשומות והחל ממועד פרסום תקנות רלוונטיות, ככל שהדברים נוגעים למנהלי קרנות זרים (מדובר ב-4 קבצי תקנות שגם הם יידונו בועדת הכספים).

ברשות ניירות ערך מעריכים כי ההצעה לא תיכנס לתוקף לפני תחילת 2015. הצעת החוק אושרה לאחר תקופה ארוכה של דין ודברים בין רשות ניירות ערך לבין איגוד קרנות הנאמנות, המייצג את מנהלי קרנות הנאמנות בישראל.

דניאל בר און

את המהלך לשיווק קרנות זרות בישראל הוביל יו"ר רשות ניירות ערך פרופ' שמואל האוזר. נציגת הרשות בוועדה, שרה קנדלר, הסבירה את יתרונותיו של התיקון לחוק השקעות משותפות בנאמנות. "המהלך של הכנסת קרנות זרות לשוק ההון הישראלי תוביל להפחתת עלויות ללקוח על ידי הגברת התחרות מול הקרנות והבנקים המקומיים ובין כלל הגופים שיציעו אפיקי השקעה בישראל מהיום", אמרה.

"שיעורי דמי הניהול עשויים לרדת, המשקיעים יוכלו לגוון את תיקי ההשקעות ולהפחית את רמות הסיכון של השקעותיהם. הפחתת דמי הניהול היא אחת המטרות החשובות של החוק והיא תתאפשר עקב יצירת סביבה תחרותית יותר".

קנדלר הוסיפה כי במקביל להכנסתן של הקרנות הזרות, יקודמו תקנות שתכליתן הגנה על המשקיעים, בין היתר, באמצעות וידוא כי הקרנות שיוצעו בישראל יהיו גופים גדולים מאוד, בעלי ותק ומוניטין, וכי הן אינן ייחודיות לישראל, אלא קרנות קיימות ופעילות בהיקפים משמעותיים בחו"ל. בנוסף לזה, השווי הכולל של נכסי הקרנות יהיה לפחות 20 מיליארד דולר, בניהולו של מנהל קרן החוץ, ועם לפחות חמש קרנות הפועלות על פי הדין האמריקאי או האירופי, שיחידותיהן מוצעות לציבור כבר חמש שנים, והשווי הכולל של הנכסים המוחזקים בכל אחת מהן, בכל עת במשך השנתיים שקדמו ליום שבו הגיש מנהל קרן החוץ בקשה להציע בישראל יחידות השקעה, לא פחת מחצי מיליארד דולר.

"מעבר לכך, נקבעו תנאים לפיהם תופקד ערבות בנקאית ופיקדון כספי, הצהרה כי זכויות המשקיעים הישראלים בקרן יהיו זהות לזכויות המשקיעים הזרים, קיומה של נציגות בישראל, הגשת הדיווחים הזרים בישראל, פרסום שוטף של מחירי יחידות הקרן באתר אינטרנט הנגיש לציבור ללא עלות כספית, ויכולת תביעה בבית משפט בישראל", הוסיפה קנדלר.

באיגוד לשכות המסחר מביעים חשש

מנגד, נציגי איגוד קרנות הנאמנות ואיגוד לשכות המסחר הביעו חשש מפני היעדר הגנות מספיקות על המשקיע הישראלי. עו"ד עודד אופק, מאיגוד קרנות הנאמנות, ציין: "צריך משהו מעבר לפיקוח במדינת המוצא של הקרנות הזרות". עו"ד אברהם וול, מאיגוד לשכות המסחר, הוסיף: "אין כל אחריות למפעיל קרן זרה כלפי המשקיע הישראלי. אם הוא מטעה את הציבור אין נגדו כל סנקציות. האחריות האזרחית מופיעה רק בתקנות ולא בחוק. חשוב לוודא שמשקיע ישראלי לא ייאלץ לתבוע קרנות זרות בבתי משפט בארצות המוצא שלהן".

יו"ר ועדת המשנה לביטוח, ח"כ יצחק כהן (ש"ס), אמר במהלך הישיבה: "לראשונה מתאפשרת כניסתם של גופים פיננסיים גדולים מחו"ל, בנקים וקרנות זרות והדבר יתרום להגברת התחרות בשוק לטובת המשקיע הישראלי הממוצע, שמעתה יוכל לבחור מוצרי השקעה רבים יותר ויהנה מהורדת מחירים משמעותית בגין השקעותיו".

לדבריו, "הצעת החוק שאישרנו היום משמעותה היא שיכלול שוק ההון הישראלי, זאת בעוד היעדר החשיפה של הציבור בישראל לקרנות זרות כפי שהתקיים עד היום, מנע גיוון של השקעות, הגדיל את הסיכון לנכסיו והקטין את פוטנציאל התשואה על השקעותיו. מעתה, המגמה תשתנה והציבור בארץ ייהנה מאפשרויות השקעה מגוונות באורח דומה לאפשרויות העומדות בפני משקיעים במדינות המתקדמות במערב".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם