פטרוכימיים גילתה טעות "לא מהותית" של 
53 מיליון שקל

החברה לא הפנימה עד הסוף את מצבה, כך נראה מדיון שהיא מציגה בביאור לדו"חות הכספיים, שעוסק בטעות שנחשפה בעריכת דו"חות הרבעון הראשון

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יורם גביזון

פטרוכימיים שבשליטת דיוויד פדרמן, יעקב גוטשטיין ואלכס פסל נסחרת בשווי של 19 מיליון שקל, בעקבות הירידה בשווי אחזקתה בבזן - הנכס הכמעט יחיד 
של החברה.

פטרוכימיים לא הפנימה עד הסוף את מצבה, כך נראה מדיון שהיא מציגה בביאור לדו"חות הכספיים, שעוסק בטעות שנחשפה בעריכת דו"חות הרבעון הראשון. החברה מציינת בביאור שנמצא שהשקעתה בבזן לסוף דצמבר 2013 רשומה בערך שעולה ב–53 מיליון שקל על הרף התחתון שנקבע בהערכת השווי של סוארי ושות'. ההערכה שבוצעה כחלק מבחינת הצורך בביצוע הפרשה לירידת ערך ההשקעה בבזן צורפה לדו"חות השנתיים.

במקרה של טעות מהותית יש לבצע הצגה מחודשת של הדו"חות. לפיכך עולה השאלה אם סכום של 53 מיליון שקל הוא מהותי לפטרוכימיים. החברה הגיעה למסקנה שלא, על בסיס הטענות הבאות: סכום הטעות הוא 6% מההפסד ל–2013 ו–9% מהגירעון בהון העצמי לסוף 2013, אך 4% בלבד מהמאזן לסוף 2013; הטעות הוצגה בתוך טווח הערכת השווי ואף מתחת לממוצע שלה; והסטייה לא נובעת מערך כספי שניתן למדידה מדויקת.

דיוויד פדרמןצילום: ניר קידר

עוד טיעונים שתומכים בהחלטה שלא להציג מחדש את הדו"חות כוללים את הטענה שלסטייה אין השלכה על התזרים החזוי, על ציפיות האנליסטים והמשקיעים, אין לסטייה השלכה על עמידת החברה באמות המידה הפיננסיות, אינה הופכת רווח שהוצג להפסד, ואינה משנה את המגמות שמשתקפות בדו"חות.

הטעות אינה משפיעה על ההשוואתיות בין הדו"חות, שכן החברה הציגה ממילא הפסד של 864 מיליון שקל ב–2013, ומשום שלטעות אין השפעה על תגמול נושאי משרה. עתה נותר לראות אם גם רשות ני"ע סבורה שטעות של 53 מיליון שקל אינה מצריכה הצגה מחדש של הדו"חות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker