המיליונרים של אקסטל: אפרים קריאל, אליאב בר דויד, אהרון סמרה ואסף דגן

בסוף השבוע הושלמה הנפקת הענק שביצעה חברת הנדל"ן האמריקאית ■ לאחר שהריבית הסופית בשלב הציבורי ירדה ל-4.65%, חתמי ויועץ ההנפקה יקבלו עמלה נוספת של 1.5 מיליון שקל ■ חלקו של בר דויד בעמלה מסתכם ב–6 מיליון שקל, חלקו של סמרה: 4 מיליון שקל

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

חברת הנדל"ן האמריקאית אקסטל, בבעלות היזם היהודי גארי ברנט, השלימה בסוף השבוע הנפקת אג"ח ענקית שבה גייסה 1.05 מיליארד שקל, והצליחה אגב כך למלא את כיסיהם של עוד כמה מנהלים-מיליונרים בשוק ההון המקומי. לאחר שהריבית הסופית בשלב הציבורי ירדה ל-4.65%, חתמי ויועץ ההנפקה יקבלו "עמלת הצלחה" נוספת של 1.5 מיליון שקל, כך שבסך הכול ייהנו מעמלות בהיקף מצטבר ויוצא דופן של 24.2 מיליון שקל.

מי שהובילה את הנפקת אקסטל ותקבל את הרוב המכריע מעמלות החתמים היא איפקס הנפקות, בניהולם של אליאב בר דויד (מנכ"ל) ואהרון סמרה (יו"ר). לפי הערכות, חברתם החיתום - שהוקמה לפני כשנה לאחר המיזוג בין בתי ההשקעות מיטב ודש - תקבל סכום של כ-15.5 מיליון שקל, השקול לכלל הכנסותיה השנתיות. מדובר בעמלה גבוהה לחברת חיתום בסדר גודל של אייפקס הנפקות, שנחשבה – לפחות עד להנפקה הנוכחית - כשחקנית קטנה בתחום.

בשל מבנה ההוצאות הרזה והרווחיות הגבוהה המאפיינת את חברות החיתום, הרוב המכריע של העמלות צפוי לחלחל אל בעלי המניות באייפקס חיתום – המנהלים (80%). מי שמחזיק ברוב המניות הוא המנכ"ל בר-דויד (38.2%), לשעבר מנכ"ל מיטב הנפקות, שקיבל לידיו את ניהול החברה לאחר המיזוג עם דש. חלקו של בר דויד בעמלת ההנפקה מסתכם בכ-6 מיליון שקל. חלקו של היו"ר סמרה (לשעבר יו"ר דש-חיתום), המחזיק בכ-25.48% מהמניות, מסתכם בכ-4 מיליון שקל. יודגש שמדובר בסכומים ברוטו, שמהם יש לשקלל הוצאות ההנפקה ותשלומי מסים.

מנהלים בדרגים נמוכים יותר, המכהנים כמנהלי הנפקות באייפקס משתתפים אף הם בחגיגה: חלקו של סמנכ"ל ההנפקות אסף דגן (מחזיק ב-9% ממניות אייפקס חיתום) בעמלת ההנפקה מסתכם בכ-1.4 מיליון שקל; חלקם של מנהלי ההנפקות אורן לוי ודרור כהן, המחזיקים בכ-4.3% ו-3% ממניות חברת החיתום בהתאמה, מסתכם בכ-1.1 מיליון שקל במשותף.

מלבד החתמים, אקסטל תשלם גם 8 מיליון שקל לאפרים קריאל, איש נדל"ן וסוכן ביטוח בעבר שסייע בביצוע הגיוס. לאחר השלב המוסדי הובטח לקוריאל תשלום של 7.5 מיליון שקל . ואולם, עמלת ההצלחה, שמהווה נגזרת לנוסחה שנקבעה מראש, הבטיחה לו תשלום נוסף של חצי מיליון שקל. קריאל, מוותיקי שוק ההון המקומי, הקים בשנות ה–70 את סוכנות הביטוח אמינים (שנמכרה ב-2007), שבמשך שנים היתה אחת מהגדולות בתחום. במקביל לפעילות הביטוח, קריאל פעיל בתחום הנדל"ן זה 12 שנים. ב–2007 הקים את קרן אשל להשקעות נדל"ן, שאותה ניהל עם בנו, והיה מעורב בפעילות בהודו. כיום הוא ממקד את השקעותיו בניו יורק ובטקסס.

גם מיטב דש יקבל 3 מיליון שקל

תוצאות שלב המכרז המוסדי, כפי שפורסמו בשבוע שעבר, לימדו שבית ההשקעות מיטב-דש קנה בהנפקה אג"ח בכ-150 מיליון שקל (הקרנות וקופות הגמל). מאחר מיטב-דש מחזיק בכ-19.99% מאייפקס חיתום – חלקו בעמלות ההנפקה מסתכם בכ-3 מיליון שקל, כך שהוא נהנה בצורה עקיפה מהצלחת ההנפקה. משקיעים נוספים בהנפקה היו קופות הגמל של אקסלנס, ילין לפידות והפוליסות משתתפות ברווחים של הכשרה ביטוח. ואולם, עיקר המזמינים (90%) בשלב המוסדי היו משקיעים עצמאיים ("משקיעים כשירים"), שחקני נוסטרו וקרנות הנאמנות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker