שמן ונמל אשדוד: היו"ר לשעבר דירקטור, ואח של בעל השליטה רמ"ח מכולות

חברת האקספלורציה שבראשה כיהן בעבר הרמטכ"ל אשכנזי, עמדה היום במוקד, לאחר ששמה נקשר לחקירה בנמל ■ אשכנזי העיד הערב במשטרה בנוגע לפרשה

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

חברת האקספלורציה שמן גז ונפט, שבראשה כיהן בעבר הרמטכ"ל גבי אשכנזי, עמדה היום (ג') במוקד לאחר ששמה נקשר לחקירה בנמל אשדוד. דירקטור בלתי תלוי בשמן שכיהן בעבר כיו"ר הנמל, אח של בעל שליטה בשמן שמכהן כרמ"ח מכולות והאנגר המספק שירותים לוגיסטיים לאסדת הקידוח - אלו הם חלק מהממשקים שהיו לחברת החיפושים ונמל הבית שלה. הערב דווח כי גבי אשכנזי, שהתפטר מתפקיד היו"ר באוקטובר 2013, מסר עדות במשטרה בנוגע לפרשה.

אחד מהדירקטורים בשמן (דירקטור בלתי תלוי) הוא ניצב בדימוס יעקב רז, שכיהן בעבר כיו"ר נמל אשדוד. רז מונה כדירקטור בשמן בפברואר 2012, והוא מכהן בתפקיד גם היום. קודם לתפקיד בשמן כיהן רז כיו"ר נמל אשדוד. הוא מונה ב-2008 על ידי שר התחבורה דאז, שאול מופז, והוא נהנה מתמיכת ועדי הנמל. ב-2011 סיים את עבודתו כיו"ר.

גבי אשכנזי מסייר באסדת קידוח מול חופי אשדוד, ביוליצילום: עופר וקנין

ב-2013 מתח מבקר המדינה ביקורת קשה על התנהלותו של רז. בדו"ח המבקר נכתב שרז בילה 93 ימים בחו"ל במהלך שלוש שנות כהונתו בנמל - 77 ימים הוגדרו כימי עבודה, שבהם מימן לו הנמל את הוצאות השהייה ואת עלות הטיסה. ב-2013 פסק בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע כי רז היה מעורב בפיטוריו שלא כדין של סמנכ"ל בנמל - לאחר שזה הסתכסך עם ועד העובדים בנמל.

שמונה חודשים טרם מינויו כיו"ר נמל אשדוד, השתחרר רז ממשטרת ישראל לאחר שירות של 31 שנים, שבהן כיהן בתפקידי מפקד המרחבים דן וירקון, סגן מפקד מחוז מרכז, ראש אגף התנועה וראש אגף תכנון לוגיסטי. פרשה מפורסמת שנקשרה בשמו של רז היתה ענידת כנפי צניחה על מדיו במשך שנים, מבלי שסיים קורס צניחה. לאחר שהתגלתה הפרשה, נשלח רז לקורס צניחה.

מלבד עניינים הקשורים לממשל תאגידי, ממשק נוסף בין שמן לנמל אשדוד נוגע לאחד מבעלי השליטה בשמן - אברהם ננקשווילי. ננקשווילי, יליד אשדוד, מיליארדר וטייקון אנרגיה בינלאומי, מחזיק ב-9% ממניות שמן, וב-7.5% נוספים מהחברה באמצעות מנופים פיננסים הבורסאית (בה הוא בעל מניות מיעוט). ננקשווילי צבר את הונו בעסקי שינוע נפט מרוסיה למערב אירופה, ונחשב לאחד מהשחקנים הגדולים בענף. אחיו של נניקשווילי, יהודה, משמש ראש מחלקת מכולות בנמל (רמ"ח מכולות). לפי אתר נמל אשדוד, יהודה הוביל בשנים האחרונות מהלך ייעול שכלל תכנון ועיצוב מחדש של מערך הפעלת מחלקת המכולות.

יו"ר נמל אשדוד לשעבר, יעקב רזצילום: חברת נמל אשדוד

ממשק שלישי בין שמן לנמל אשדוד הוא תפעולי. במקביל לביצוע קידוח "ים-3" מול חופי אשדוד ב-2013, שמן החזיקה במתקן שירות (האנגר) בנמל. המתקן שימש כבסיס לפעילותה השוטפת. בסמוך למתקן עגנה אנייה שהעבירה על בסיס יומי ציוד ופועלים לאסדת הקידוח. היום הבהירה שמן בדיווח לבורסה כי החקירות נוגעות בין היתר להתקשרות של שמן עם הנמל "לקבלת שירותים לשכירת שטח אחסון ורציף ושירותים נלווים לצורך ביצוע קידוח ים 3".

שמן , שמנוהלת על ידי יוסי לוי, מוחזקת בין היתר על ידי ג'קי בן זקן (14%), נניקשווילי (9%), וחברת מנופים פיננסיים (7.5%) שבשליטת מרכוס וובר . החברה החלה במארס 2013 בקידוח למטרת נפט ("ים 3"), 16 ק"מ מחוף אשדוד. הקידוח, שבו הושקעו כ-170 מיליון דולר, התגלה כיבש. לאחר הכישלון, מניית שמן נפלה ב-97%, והחברה ירדה לשווי מזערי של 19.6 מיליון שקל בלבד. היום נסחרה המניה בעלייה קלה של 1.3%.

עסקיו של בן-זקן, מאנשי העסקים המוכרים באשדוד, כוללים למעלה מ-20 חברות פרטיות, חלקן בשותפות עם נניקשווילי. עד 2011 החזיק בן זקן גם במנופים פיננסים, שמחזיקה בין היתר במספר מרכזי קניות בישראל, בהם קניון ארנה בהרצלייה, הסטאר סנטר והסיט באשדוד. באוקטובר 2013 הגישה הפרקליטות כתב אישום נגד בן זקן, ושני פעילים בשוק ההון בגין הרצה לכאורה של מניות מנופים. לפי האישום, בנובמבר 2010 בוצעו שורה של עסקות מתאומות במניה, שאומרות היו לסייע להכניס את מנופים למדד ת"א 100, בעוד שבן זקן מימן את תוכנית הרצת המניות. בדצמבר 2013 החליטו הפרקליטות והצדדים לעבור להליך של גישור פלילי בפני השופט גלעד נויטל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker