רמי שביט מכניס את הכשרה כשותפה במשביר בדיסקאונט של 44% על השוק

חברת הביטוח תזרים 60 מיליון שקל, ותקבל 12.6% מהונה של המשביר ■ יוסי אפרתי, מנהל ההשקעות בהכשרה ביטוח: "זיהינו הזדמנות השקעה"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

בשנה האחרונה זינקו איגרות החוב של קבוצת המשביר לצרכן בכ–80% וירדו לתשואות של 5.17%. אלו רמות תשואה נמוכות יחסית, המאפשרת לקבוצה לשוב לשוק ההון ולגייס חוב בעלויות מימון סבירות. על אף הנגישות לשוק האשראי החוץ־בנקאי, בעל השליטה בקבוצה, רמי שביט, העדיף אתמול להכניס את הכשרה ביטוח כשותפה ולהנפיק לה 12.6% ממניות המשביר. ההנפקה תבוצע בהנחה עמוקה של 44% על מחיר השוק.

תמורת המניות תזרים הכשרה 50 מיליון שקל לקבוצת המשביר, ותעניק לה הלוואה של 10 מיליון שקל. ההלוואה נושאת ריבית שקלית של 5% וכוללת התניות פיננסיות שונות. העסקה אף קבעה מנגנון פיצוי, הקובע שאם מחיר המניה של המשביר יירד לפחות מ–140 אגורות (שווי חברה של כ–200 מיליון שקל) בחמש השנים הבאות, המשביר תבצע הנפקת מניות נוספת בגובה ההפרש או שתעביר מזומן.

ההשקעה של הכשרה, המנהלת נכסים בשווי של 7 מיליארד שקל, תבוצע באמצעות כספי העמיתים (הפוליסות המשתתפות ברווחים) וכספי הנוסטרו בחלקים שווים. "לאחר שעשינו בדיקות עמוקות בחודשים האחרונים, זיהינו הזדמנות השקעה", אמר יוסי אפרתי, מנהל ההשקעות של הכשרה ביטוח. "לקבוצת המשביר יש פוטנציאל השבחה גבוה, במיוחד ברשת בתי הכל בו וברשת הקמעונות קוסט 365. כרגע נעשים בקבוצה צעדים חיוביים, כמו סגירת סניפים מפסידים והרחבת רשת הקמעונות. אנחנו מאמין בתוכנית של שביט, ולכן התעקשנו שהכסף ייכנס לחברה".

ההחלטה של שביט לדלל את אחזקתו ולהכניס שותף נובעת מכמה סיבות. ראשית, שביט מעוניין לעבות את ההון העצמי של המשביר, שנשחק ל–100 מיליון שקל, על רקע ההפסדים שרשמה רשת אופיס דיפו הכושלת (החברה הבת שעליה ויתרה הקבוצה). בנוסף, שביט מעוניין להפחית את המינוף של המשביר, שחייבת 130 מיליון שקל לבעלי האג"ח. יתרה מזו, ההנפקה צפויה להעלות את שיעור האחזקות של הציבור ל–27%, מה שיאפשר למשביר להיכנס כבר בעדכון הקרוב למדדי הבורסה (מדד יתר 50 ומאגר) ולהגדיל משמעותית את הסחירות במניה.

לא פחות מההיבטים הפיננסיים, ההחלטה של שביט להכניס שותף באקוויטי נובעת מהאופי היזמי שאליו מיועד ההון שגויס. לפני כחודשיים חתמה 365 טכנולוגיות, החברה הנכדה של קבוצת המשביר (80%), על הסכם עם Jorudan CO היפנית להקמת חברה משותפת ביפן (SPC), שתעסוק בתחום ההסעדה. החברה תספק פתרונות תשלום דרך מכשיר סלולר וכרטיסים אלקטרוניים, בהתבסס על טכנולוגיה של חברת ההסעדה סיבוס, שנמכרה במארס 2013 ב–85 מיליון שקל לקבוצת סודסקו הצרפתית.

חלק מההון יושקע להתרחבות רשת קוסט 365, שמונה כיום שלושה סניפים (בפתח תקוה, בכפר סבא ובעפולה). לפי התוכנית, עד 2016 תמנה הרשת כ–30 סניפים, שימצבו את עצמם כרשתות דיסקאונט במודל של רמי לוי. נכון ל–2013 הרשת עדיין היתה הפסדית (13 מיליון שקל בהמשך להפסד של 6 מיליון שקל ב–2012). היקף ההשקעה בקוסט 365 נכון להיום הוא 40 מיליון שקל. בעבר התנגדו בעלי האג"ח של הקבוצה להשקעות נוספות ברשת מחשש להפסד כספם.

בתגובה לעסקה, מניית המשביר עלתה אתמול ב–0.1% לאחר שהוסיפה בשנה האחרונה כ–350%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker