הדילמה של מאיר שמיר בתנובה: אקזיט של מיליארד שקל או שליטה יחד עם הסינים

גם אם מבטח שמיר, מבעלי תנובה, תחליט עוד עשרה ימים להצטרף לקרן איפקס בעסקה 
עם ברייטפוד, הצדדים יוכלו להמשיך במשא ומתן הכולל, בין השאר, אופציית מכר עתידית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים

חברת ההשקעות מבטח שמיר, שבשליטת מאיר שמיר, הגיעה בסוף השבוע האחרון להבנות עם חברת ברייטפוד הסינית, שלפיהן הצדדים ינהלו בחודשיים־שלושה הקרובים מגעים בניסיון לגבש הסכם בעלי שליטה חדש בחברת המזון הגדולה בישראל תנובה. המגעים יתרכזו סביב נושאים כמו זכויות והגנות מיעוט למבטח שמיר וכן בקשר לגיבוש אסטרטגיה עתידית של תנובה בכל הקשור לפעילותה העסקית, פריסה גיאוגרפית, היקף הדיווידנדים שיחולקו והנפקה עתידית.

המגעים יתקיימו גם אם בהתאם לתקנון החברה הייעודית המשותפת לקרן איפקס ולמבטח שמיר שדרכה הם מחזיקים בתנובה (כ-77%), מבטח תחליט לממש בעוד עשרה ימים את האופציה להצטרף לעסקת מכירת השליטה בתנובה, שעליה סיכמו ביום רביעי איפקס וברייטפוד. בכך, מבטיחה למעשה מבטח שמיר תמורה ברוטו (לפני תשלומי מס) במזומן של כ-1.8 מיליארד שקל (כ-500 מיליון דולר) במזומן אם תצטרף לעסקה והיא אכן תושלם, אך גם משאירה פתח לגיבוש גרעין שליטה חדש בתנובה כשהיא תישאר השותף הישראלי הבכיר של הסינים.

לפי הערכות, שמיר אמנם ביקר בתקופה אחרונה בסין ושוחח עם בכירי ברייטפוד, אך מקורבים לצדדים טוענים כי איפקס ניהלה לבדה את המגעים מול ברייטפוד, כך שהמו"מ בין מבטח שמיר לברייטפוד לא מוצה ובחודשים הקרובים הם ינסו לגבש הסכמות. פרטים סופיים של הבנות הביניים שגובשו בין הצדדים היו אמורים להתקבל ככל הנראה במוצאי שבת. מכיוון שמבטח שמיר כבר החזירה את מלוא ההשקעה בתנובה באמצעות דיווידנדים שקיבלה, גם בניכוי ההלוואה לבנק לאומי והבינלאומי, מכירת האחזקה לברייטפוד במחיר העסקה עם איפקס, תהווה אקזיט חלומי של יותר ממיליארד שקל.

מאיר שמיר

שמיר מודע לפיתוי ולכן המו"מ בין מבטח לברייטפוד מתמקד גם על קבלת אופציית מכר (Putׂ) למבטח למכור את מלוא החזקותיה בחברת אפ.מש.תנ, שמחזיקה ב–76.7% ממניותיה של תנובה, המקנות למבטח שמיר בשרשור כ-20.7% מתנובה. מחיר המימוש של אופציית המכר יתבסס על התמורה שתקבל איפקס מברייטפוד. כפי שמסתמן, ברייטפוד הביעה נכונות לתת למבטח שמיר אופציית מכר זו לשלוש שנים, אך תנאי אופציה זו ובהם הביטחונות שמבקש שמיר למימושה עדיין לא סוכמו.

מגעים עם העובדים

המגעים בין מבטח שמיר לברייטפוד מתבצעים בעקבות ההודעה הרשמית של קרן איפקס על חתימת עסקה למכירת מלוא החזקותיה בחברה הייעודית אפ.מש.תנ לברייטפוד. איפקס ישראל, המנוהלת על ידי זהבית כהן, מחזיקה ב-73% מהחברה הייעודית ובאמצעותה מחזיקה ב-56% ממניותיה של תנובה. איפקס תמכור את מלוא החזקותיה בחברה הייעודית לברייטפוד לפי שווי חברה (מניות בתוספת חוב) של 8.6 מיליארד שקל לתנובה ושווי של 8.4 מיליארד שקל למניותיה של תנובה.

איפקס דיווחה כי השלמת העסקה כפופה לקבלת אישורים רגולטוריים ואי קיומם של אירועים שמרעים באופן מהותי את מצבה של תנובה. אחד התנאים להשלמת ההסכם הוא חתימה של תנובה על הסכם עם ועד עובדי החברה על גובה המענק שיינתן להם בגין העסקה. מענק זה ישולם על ידי חברת אפ.מש.תנ שנמצאת כיום בבעלות איפקס (73.1%) ומבטח שמיר (26.1%).

לפי ההסכם בין איפקס לבין ברייטפוד, ניתנו לאיפקס שלושה חודשים כדי להשלים את ההסכם עם ועד העובדים על גובה המענק. אם ההסכם לא יושג בתקופה זו, תהיה אפ.מש.תנ רשאית לבטל את ההסכם ללא פיצוי לברייטפוד. שני הצדדים הסכימו שלכל אחד מהם תינתן אופציה להסכים לדחייה של שלושה חודשים נוספים לצורך השלמת ההסכם עם הוועד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום