המו"מ בין שמיר לברייטפוד: בתוך 3 חודשים יגובש הסכם שליטה בתנובה

גם אם מבטח שמיר תממש בתוך שבועיים את אופציית ההצטרפות לאייפקס במכירה, שתניב לה 500 מ' ד', הצדדים יוכלו להמשיך במו"מ ■ המגעים יעסקו בין השאר בתנאי אופציית מכר שדורש שמיר

מיכאל רוכוורגר
יורם גביזון
מיכאל רוכוורגר
יורם גביזון

חברת מבטח שמיר , שבשליטת מאיר שמיר, הגיעה במהלך היומיים האחרונים להבנות עם בעלת השליטה החדשה בתנובה, חברת ברייטפוד הסינית, לפיהן הצדדים יקיימו במהלך שלושת החודשים הקרובים מגעים בניסיון לגבש הסכם בעלי שליטה. המגעים יתמקדו בכל הקשור לזכויות והגנות מיעוט למבטח שמיר וכן בגיבוש האסטרטגיה העתידית של תנובה.

המגעים הללו יתקיימו גם אם בהתאם לתקנון החברה הייעודית המשותפת לקרן אייפקס ולמבטח שמיר, תחליט מבטח לממש במהלך שבועיים הקרובים את האופציה להצטרף לעסקת מכירת השליטה בתנובה (Tag Along), שעליה סיכמו ביום רביעי האחרון בלילה אייפקס וברייטפוד.

בכך מבטיחה, למעשה, מבטח שמיר תמורה של כ-500 מיליון דולר, במקרה שתצטרף לעסקה, אך גם משאירה פתח לגיבוש גרעין שליטה חדש בתנובה, כשהיא תישאר כשותף הישראלי הבכיר של הסינים.

מאיר שמיר
מאיר שמיר

שמיר ביקר בתקופה אחרונה בסין וקיים דיונים שונים עם בכירי ברייטפוד, אך מקורבים לצדדים טוענים כי המשא ומתן לא הסתיים, ובמהלך החודשים הקרובים הם תנתן הזדמנות נוספת לנסות ולגבש הסכמות. הפרטים הסופיים של הבנות הביניים שגובשו בין הצדדים יסוכמו ככל הנראה במוצאי שבת, ומבטח שמיר אמורה להוציא דיווח לבורסה על כך ככל הנראה ביום ראשון בבוקר.

המשא ומתן בין מבטח שמיר לברייטפוד מתנהל גם בנוגע לקבלת אופצית מכר (Putׂ) למכור את מלוא החזקותיה בחברת אפ.מש.תנ, שמחזיקה ב-76.7% ממניותיה של תנובה, המקנות למבטח שמיר בשרשור כ-20.7% מתנובה.

מחיר המימוש של אופצית המכר יתבסס על התמורה שתקבל אייפקס מברייטפוד. כפי שמסתמן, ברייט פוד הביעה נכונות עקרונית לתת למבטח שמיר אופציית מכר זו לתקופה של כ-3 שנים, אך תנאי אופציה זו ובהם הביטחונות שמבקש שמיר למימושה עדיין לא סוכמו.

המגעים בין מבטח שמיר לברייט פוד מתבצעים בעקבות ההודעה הרשמית של קרן אייפקס על חתימת העסקה למכירת מלוא אחזקותיה בחברה הייעודית אפ.מש.תנ לברייטפוד. אייפקס שמנוהלת על ידי זהבית כהן מחזיקה ב-73% מהחברה הייעודית ובאמצעותה מחזיקה ב-56% ממניותיה של תנובה. אייפקס תמכור את מלוא החזקותיה בחברה הייעודית לברייטפוד לפי שווי חברה (מניות בתוספת חוב) של 8.6 מיליארד שקל לתנובה ושווי של 8.4 מיליארד שקל למניותיה של תנובה.

אייפקס, באמצעות עורכי דינה אודי סול ואילנית לנדסמן יוגב ממשרד הרצוג פוקס נאמן, דיווחה כי השלמת העסקה כפופה לקיום תנאים כולל קבלת אישורים רגולטוריים ואי קיומם של ארועים שיוצרים שינוי מהותי לרעה בתנובה. אחד התנאים להשלמת ההסכם הוא חתימה של תנובה על הסכם עם ועד עובדי החברה על גובה המענק שיינתן להם בגין העסקה. מענק זה ישולם על ידי חברת אפ.מש.תנ שנמצאת כיום בבעלות אייפקס (73.1%) ומבטח שמיר (26.1%).

על פי ההסכם בין אייפקס לבין ברייטפוד, ניתנו לאייפקס 3 חודשים כדי להשלים את ההסכם עם ועד העובדים על גובה המענק ואם ההסכם לא יושג בתקופה זו תהיה אפ.מש.תנ רשאית לבטל את ההסכם ללא פיצוי לברייטפוד. שני הצדדים הסכימו שלכל אחד מהם תינתן אופציה להסכים לדחייה של 3 חודשים נוספים לצורך השלמת ההסכם עם הוועד. ביטול ההסכם בגין הפרתו על ידי אייפקס או ברייטפוד תחייב אותן בפיצוי של 140 מיליון שקל לצד השני . בהתאם לכך כחלק מההסכם הצהירה ברייטפוד על כוונתה לשמור את מרכז העסקים של תנובה בישראל, לדאוג לרוב ישראלי בוועד ההנהלה ובהנהלת החברה ולשמור על מנכ"ל ישראלי.

ברייטפוד לא התחייבה שלא לפטר עובדים, אולם ציינה כי אם יתאפשר מסחרית בכוונתה לשמור על ההנהלה והעובדים הקיימים ולהימנע מהיקף הייצור והפעילות של תנובה. ברייטפוד הצהירה כי בכוונתה לכבד ולאפשר את קיום ההסכמים עם הרפתנים בהתאם להתחייבות קבוצת תנובה, וכן הודיעה שהיא מכירה בהסכם עם התאחדות מגדלי הבקר בישראל לפיו התחייבה תנובה לתמוך בתכנון שוק החלב ולשמר את הייצור המקומי של מוצרי חלב בישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ