בעלי האג"ח של מרקסטון פנו לביהמ"ש; מבקשים להשתלט על 23% מפסגות

בעלי החוב מבקשים למנות את עו"ד גיא גיסין למנהל מיוחד לגיבוש הסדר במרקסטון ועשויים לבקש לעצור תשלומי חוב לנושים מובטחים ■ מרקסטון שילמה לבנקים 15 מיליון שקל במקום 45 מיליון שהיתה אמורה ■ מניות פסגות שמחזיקה מרקסטון משועבדות לבנקים ■ החוב לבעלי האג"ח שמוערך ב-115 מיליון שקל לא משולם מאז פברואר

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

מחזיקי האג"ח של חברת פנומנל, שדרכה מחזיקה קרן השקעות מרקסטון ב-23.2% מהמניות של בית ההשקעות פסגות, הגישו אתמול (ד') באמצעות עו"ד גיא גיסין בקשה לבית משפט המחוזי בתל אביב למינויו של גיסין למנהל מיוחד.

זאת, לצורך גיבוש הסדר חוב בפנומנל, שבמסגרתו הם מבקשים להשתלט על המניות של פסגות ולמכור אותן במחיר המרבי ובכך להשיב לכלל הנושים את חובותיהם. החוב למחזיקי האג"ח מוערך ב-115 מיליון שקל, ומתוכו חוב של כ-15 מיליון שקל אליהם אינו משולם מאז פברואר.

מבנה האחזקות של מרקסטון מסובך ומתייחס לחובות המרוכזים בארבע חברות: מרקסטון קפיטל גרופ, המנוהלת על ידי רון לובש; חברת אמפיק שבבעלות מרקסטון קפיטל, הנמצאת במצב של חדלות פירעון; ושתי חברות אחיות בבעלות אמפיק - האחת פנומנל, לשעבר בית ההשקעות פריזמה שבו מרקסטון השקיעה כ-2 מיליארד שקל ושקרס, והשנייה פנומנל החדשה.

במעלה הפירמידה של החובות ובסדר נשייה אחרון נמצא דויטשה בנק, שהעניק לפני כשנה וחצי למרקסטון קפיטל גרופ הלוואת מזנין (גישור) של כ-65 מיליון דולר (כ-250 מיליון שקל) בריבית של כ-15%.

תמורת ההלוואה שיעבדה מרקסטון לדויטשה בנק את אחזקתה (20%) ביצרנית חוטי הניילון נילית הפרטית, וכן ניתן לדויטשה בנק שעבוד שני על מניות יצרנית התכשיטים מגנוליה וככל הנראה מניות של אמפיק.

משרדי פסגות. בית ההשקעות חייב לבנקים חצי מיליארד שקל צילום: דודו בכר

החברות האחיות פנומנל חייבות כ-400 מיליון שקל לשתי קבוצות בנקים: האחת בראשות הפועלים והשנייה בראשות דיסקונט שבה נכללים מזרחי טפחות, הבינלאומי ואגוד. מצבם של הבנקים טוב בהרבה מזה של בעלי האג"ח של פנומנל, שכן הם מחזיקים בשעבוד על מלוא המניות בית ההשקעות הגדול בישראל פסגות המוחזקות על ידי פנומנל (23.2%), בעוד למחזיקי האג"ח אין שום ביטחונות.

מחזיקי האג"ח הגדולים של פנומנל - מנורה, הפניקס, איילון, הכשרה ביטוח וקופות הגמל של תעשיה האווירית - הקימו נציגות והגישו אתמול את הבקשה לבית המשפט. מן הבקשה עולה כי ביום ראשון האחרון שילמה פנומנל לבנקים רק כ-15 מיליון שקל (הכסף שולם מתוך הדיווידנד שהתקבל מפסגות ולא ממקורות מרקסטון) מתוך 45 מיליון שקל שהיתה אמורה לשלם. כך היא נכנסה להפרה, כשהחל ביום שלישי הקרוב לבנקים תהיה עילה להעמיד את החוב לפירעון מיידי ולממש את השעבודים.

בתקופה האחרונה התנהלו מגעים של כל הגורמים המעורבים מול איפקס, המנוהלת בישראל על ידי זהבית כהן, בקשר למכירת מניות מרקסטון בפסגות לידי איפקס תמורת כ-500 מיליון שקל. ואולם, במסגרת הבקשה שהגישו מציינים מחזיקי האג"ח: "במהלך השבועות האחרונים הונחה על שולחנה של פנומנל חדלת הפירעון אפשרות להתקשר בעסקה עם איפקס, בעלת השליטה (76.8%) בפסגות, אשר לא רק שיש בה כדי לפרוע במלואם את חובותיה כלפי נושיה הפיננסיים (הבנקים ומחזיקי האג"ח) אלא אף להותיר ערך שיורי ניכר לבעלי מניות פנומנל (לקרן מרקסטון). למרות זאת מתעלמת פנומנל מחדלות הפירעון המוחלטת שבה היא נמצאת, ובשליחותה של בעלת השליטה (מרקסטון) ויותר מכך של נושי בעלת השליטה ובראשם דויטשה בנק שהיו מעורבים במשא ומתן באופן פעיל וישיר, נמנעת פנומנל מלקדם את ההתקשרות בעסקה. והכל משיקולים זרים, תוך היעדר מוחלט של ממשל תאגידי מינימלי, ותוך יצירת חשש כבד של העדפת האינטרסים של נושי בעלת השליטה".

כמו כן טוענים מחזיקי האג"ח של פנומנל: "נציגי מרקסטון ונציגי דויטשה לא היססו להציב במסגרת המו"מ עם איפקס ועם נציגות מחזיקי האג"ח דרישה כי סכום של 15 מיליון שקל מתוך התמורה שאיפקס הסכימה לשלם בתמורה לפסגות ישמשו לכיסוי 'עלויות עסקה והוצאות של בעלי השליטה'. והכל תוך סיכון ישיר של זכויות נושי פנומנל חדלת הפירעון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker