דרור רייך

הבורסה החליטה להפסיק את המסחר במניית חברת הנדל"ן ב.יאיר, שבשליטת משפחת ביטון מירושלים (85%), נפלה היום ב-6% בטרום המסחר באחד העם - ולאחר מכן הופסק המסחר בה. פעולה זו היא המשך ישיר של צניחה ב-21% אתמול במחירה, במחזור מסחר גבוה של 1.6 מיליון שקל - פי 160 מהממוצע היומי בשלושת החודשים האחרונים.

גם באיגרות החוב של החברה נפסק המסחר לאחר שאמש נחתמו בירידות חדות יחסית של עד 4%, כשהן הגיעו לתשואה של 6.1% (סדרה 13). הבוקר איגרת החוב מסדרה 8 נפלה ב-7.15% והגיע לתשואה של 13.5% לפני הפסקת המסחר בה.

עשו לייק וקבלו את מיטב כתבות TheMarker ישירות לפייסבוק

איזה גוף מוסדי מחזיק הכי הרבה באג"חים והמניות של ב. יאיר?

קניון הפסגה בירושלים שבשליטת ב. יאירצילום: טס שפלן

על פי נתונים של דה אינבסטור - חברה העוקבת ומנתחת אחר החזקות הגופים המוסדיים בחברות ציבוריות - הגופים המוסדיים מחזיקים ב-240 מיליון שקל מתוך 400 מיליון שקל באיגרות החוב של החברה, נכון לסוף פברואר.

באיגרת החוב מסדרה 8 הקצרה, שעומדת לפירעון בסוף 2015, וספגה את מירב הירידות - המחזיקה הגדולה היא ילין לפידות, בהיקף של 13.5 מיליון שקל. אחריה נמצת פסגות עם החזקה של 8.8 מיליון שקל והראל-פיא עם החזקה של 5.8 מיליון שקל.

רוב מניות ב. יאיר מוחזקות על ידי משפחת ביטון - אך בין 15% מהמניות שמוחזקות על ידי הציבור, המחזיקה הגדולה היא פסגות עם היקף של 1.3 מיליון שקל ומגדל עם אחזקה של 800 אלף שקל.

בשנה האחרונה עלתה מניית החברה ב-61%

ב.יאיר, שנסחרת לפי שווי של 161 מיליון שקל, עוסקת בייזום של פרויקטים לבנייה למגורים ונדל"ן מניב. עם הפרויקטים המרכזיים שלה נמנים סאן וילג' באילת, Sky2 בעיר ימים נתניה, משכנות האומה וארנונה אקסקלוסיב בירושלים, חן האיילות בגבעת זאב, ופרויקטים נוספים ברמת בית שמש וצור הדסה. החברה אף מחזיקה בקניון הפסגה בשכונת פסגת זאב. ניר יחזקאלי, שהחליף את אייל הנדלר, מכהן מאז 2011 כמנכ"ל. הדירקטורים החיצוניים (דח"צים) בחברה הם חברת הכנסת לשעבר רוחמה בלילא (קדימה), ד"ר זיו רייך מהמכללה האקדמית נתניה, וכן סופיה גלפר־קומט, המכהנת כדירקטורית בחברות ציבוריות נוספות.

ב.יאיר מתאפיינת במינוי בני משפחה לתפקידים בחברה כנגד שכר גבוה במיוחד. האחים יאיר ויוסף ביטון מכהנים בתפקידי יו"ר וסגן יו"ר דירקטוריון ב.יאיר. אח שלישי, יורם ביטון, מכהן כדירקטור וסמנכ"ל ביצוע. אח רביעי, אילן ביטון, הוא סמנכ"ל רכש ולוגיסטיקה בחברה. לאורך השנים משכו האחים יאיר ויוסף ביטון שכר בהיקף מצרפי של עשרות מיליוני שקלים. ב–2013 הסתכמה עלות העסקתם של ארבעת האחים בכ–9 מיליון שקל. ב–2010 הסתכמה עלות השכר של יאיר ויוסף ביטון ב–9.1 מיליון שקל, בהמשך לשכר של כ–35 מיליון שקל מאז 2003. בהסכמי השכר הקודמים, נקבע ששני האחים זכאים לרכב בשווי של עד 550 אלף שקל, הניתן להחלפה בכל שלוש שנים.

ב–2011–2012 נפגע שכרם של האחים ביטון בשל סכסוך עם מרדכי אלבוים, בעל מניות מיעוט שסירב לתנאי השכר וטירפד את אישורו באסיפה. הצדדים הגיעו לפשרה לאחר שבית המשפט מינה כבורר את נכדו של הבבא סאלי מנתיבות - הרב דוד אבוחצירא. לבסוף הוחלט כי בעלי השליטה ישנו את תנאי התגמול שלהם, כך שבמקום שכר גבוה יעברו לחלק דיווידנדים לכלל בעלי המניות, שהם ממילא הנהנים העיקריים שלו.

ב.יאיר, שנהנתה בשנים האחרונות מגל הגאות בתחום הנדל"ן, סיימה את 2013 עם רווח של 40 מיליון שקל (הרווח מיוחס לבעלי המניות של החברה), בהמשך לרווח של 28 מיליון שקל ב–2012. הכנסותיה של החברה הסתכמו ב–446 מיליון שקל, בהשוואה ל–414 מיליון שקל ב–2012. ב–2013 רשמה החברה תזרים חיובי של 135 מיליון שקל מפעילות שוטפת. בשנה האחרונה עלתה מניית החברה ב–61%.

בדומה לרוב חברת הנדל"ן בבורסה, גם ב.יאיר נקלעה לקשיים במשבר האחרון. ואולם, החברה הצליחה להיחלץ מהמשבר ועמדה בכל תשלומי החוב למחזיקי האג"ח. כיום יש לחברה תשע סדרות אג"ח סחירות בסכום של כ–400 מיליון שקל (ערך נקוב). האג"ח נסחרות בתשואות של 2%–6.1%.

מב. יאיר נמסר כי: "החברה ממשיכה עבודתה כרגיל מול אלפי לקוחותיה בפרויקטים למגורים ומסחר. חברת ב.יאיר שהינה כידוע, אחת מחברות הנדל״ן הציבוריות המובילות במשק, תמשיך ותשרת נאמנה את הרוכשים ובעלי האג״ח שלה. בעתיד הקרוב יתברר שהחשדות שהועלו כנגד החברה כפי שהופיעו בכלי התקשורת השונים אין בהם ממש".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker