למה המסחר בבורסה לא נעצר? - שוק ההון - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

למה המסחר בבורסה לא נעצר?

מי ייצג את המשקיעים בדיון בבית המשפט על איסור הפרסום? אף אחד, כנראה

6תגובות

כבר יומיים מרחף צו איסור פרסום שהוציא בית המשפט, לבקשת משטרת ישראל, על חקירה בחשד להלבנת הון בחברה קבלנית ציבורית - שהמניות והאג"ח שלה נסחרות בבורסה בתל אביב, כלומר חברה שכספי ציבור מושקעים בה. הצו אוסר על פרסום שם החברה. גם החברה עצמה אינה יכולה לדווח למשקיעים על החקירה הדרמטית המתנהלת סביבה ובתוכה.

על אף החקירה, המסחר במניה ובאג"ח של החברה לא הופסק. בניגוד ליובש המאפיין את המסחר במניה בימים כתיקונם - עכשיו יש שם חגיגה. בימים כתיקונם, מניית החברה לא מרכזת עניין רב. אתמול נסק מחזור המסחר במניה בדרך פלא, והגיע לכמעט פי 200 מהמחזור היומי הממוצע. כמובן, במחזור כזה מחיר המניה הגיבה בחדות - והיא קרסה בשיעור דו־ספרתי, וגם האג"ח של החברה צנחו.

כעיקרון, חוק ניירות ערך קובע כי חברה ציבורית חייבת לדווח למשקיעים מיידית על כל מידע מהותי שעשוי להשפיע על החלטותיהם. צו איסור הפרסום מתנגש חזיתית בעקרון הזה. הצו נועד אמנם לאפשר את מיצוי החקירה וגובר על חוק ניירות ערך - אבל גם למשקיעים יש זכויות. מי ייצג אותם בדיון בבית המשפט על איסור הפרסום? אף אחד, כנראה.

אילן אסייג

איפה היתה רשות ניירות ערך? הרשות מוסמכת בחוק לתת לחברה פטור מגילוי מידע, אם פרסום המידע עלול לפגוע בחקירה שמנהלת המשטרה. לא ידוע אם ניתן פטור כזה בחקירה הנוכחית, מכיוון שהרשות אינה מוכנה להתייחס לפניות בנושא.

בימים רגילים, רשות ניירות ערך היתה אצה לבדוק את פשר חריגות המסחר במניה, וממהרת לעצור את הסוחרים בנייר מחשש לשימוש במידע פנים, או לפחות בוחנת מה היה ידוע לקומץ סוחרים שלא היה ידוע לכל ציבור המשקיעים. הפעם, מן הסתם, זה לא יקרה. נהפוך הוא. הרשות ממלאת את פיה מים.

צו איסור הפרסום הופץ לרשת רחבה של אנשי תקשורת, חוקרי משטרה ומסים, עורכי דין ואחרים. במעגל יודעי הסוד היו גם עובדי החברה, שכן המשטרה פשטה על משרדיה. מי שעיניו בראשו וראשו מביט במסכי הבורסה, מבין כי למרות הרצון לשמור על סודיות - המידע דלף לשוק ההון.

האם מי שקיבל מידע ומכר את מניותיו ביצע עבירה של שימוש אסור במידע פנים? לא בהכרח. שימוש אסור במידע פנים הוא פלילי רק כאשר מקור המידע הוא אנשי פנים של החברה. במקרה הזה, מעגל גדול של עורכי דין, חוקרים, עובדי בית המשפט ועיתונאים יודעים על החקירה ממקורות חיצוניים לחברה. מי שמכר בהתבסס על מידע ממקורות חיצוניים - לא חטא.

אך כך נוצר מצב מסואב, שבו המקורבים - "יודעי הסוד" - סחרו בנייר על סמך מידע שלא היה בידי כל הציבור. המידע המהותי (חשד להלבנת הון למשפחת פשע) יכול להשפיע על עסקי החברה, ואף להוביל למצב שבו לא תשרוד יותר כעסק חי. שווי החברה עלול לקרוס. מצב זה ישפיע לא רק על בעלי המניות, אלא גם על מחזיקי האג"ח של החברה.

האם הבורסה ורשות ניירות ערך שכחו כי תפקידן הוא בראש ובראשונה לשמור על מסחר הוגן, תקין, שקוף ואמין בבורסה? בכך שלא דרשו לעצור את המסחר במניה, ולו בנימוק מתחמק אך נכון ש"המסחר מופסק שכן לחברה יש הודעה מהותית שתימסר בהקדם", הביאו לכך שהסוחרים יודעי הסוד הפיקו רווח על חשבון המשקיע הקטן והלא־מחובר.

הבחירה של הרגולטורים להימנע מהפסקת המסחר יכולה להיות עילה לתביעה נגדם על ידי משקיעים שניזוקו מכך. נזק כספי אפשר לפצות, אך את הנזק שייגרם לאמינות הרשויות שאמורות לפקח על המסחר ההוגן יהיה קשה יותר לתקן.

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: עדכונים שוטפים משוק ההון בישראל ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם