המבורגר העניק לשטיינמץ אשראי של 360 מיליון שקל בעסקת כלבו KaDeWe בברלין

הראל, שבשליטת יאיר המבורגר, נתנה את האשראי לחברה פרטית של בני שטיינמץ ולחברת נדל"ן אוסטרית כחלק מעסקה לרכישת 
17 בתי כלבו תמורת כ–1.1 מיליארד יורו ■ להראל היכרות עם שוק הנדל"ן הגרמני בעקבות ההשקעה באיי.די.או והשותפות עם אשטרום נכסים

מיכאל רוכוורגר

קבוצת הביטוח והפיננסים הראל, שבשליטת יאיר המבורגר, ממשיכה להרחיב את פעילות מתן אשראי הלא סחיר. מדו"חות הראל לרבעון הראשון שפורסמו אתמול עולה כי הראל סיכמה בדצמבר 2013 על עסקה למתן אשראי של 75 מיליון יורו (כ–360 מיליון שקל), שניתנה כהלוואת מזנין (גישור) לבעלי כלבו KaDeWe שבבירת גרמניה ברלין.

KaDeWe נרכש בשנה שעברה על ידי BSG Real Estate הפרטית מקבוצת בני שטיינמץ יחד עם ענקית הנדל"ן האוסטרית SIGNA מידי חברת Highstreet האירופית, שהיא מיזם משותף של בנקי ההשקעות גולדמן סאקס ודויטשה בנק. הרכישה היתה חלק מעסקה לרכישת 17 בתי כלבו המושכרים לרשת Karstadt בכ–1.1 מיליארד יורו, כשהאשראי שהעניקה הראל הוא במסגרת קונסורציום של בנקים בינלאומיים.

מכיוון שמדובר בעסקות פרטיות, הראל לרוב אינה מדווחת עליהן לבורסה. במקרה זה הדיווח נבע מכך שהעסקה והעדכון לגבי תנאיה אושרו גם על ידי ועדת הביקורת והדירקטוריון של הראל. הסיבה לכך היא שדודו גרנות - דירקטור, חבר ועדת אשראי ויו"ר ועדת השקעות נוסטרו בהראל - כיהן עד לאחרונה כנושא משרה בקבוצת שטיינמץ. הראל ציינה כי לגרנות לא היתה מעורבות בהתקשרות המוסדיים בעסקה.הראל מדווחת כי תנאי האשראי עודכנו כך שניתנה ארכה של 90 יום לתקופת הביניים, עד לחתימה על הסכם בין המלווים, כשהתנאי הוא העלאת הריבית ללווה.

כלבו KaDeWe בברליןצילום: Dieter Brügmann

להראל היכרות טובה עם שוק הנדל"ן בברלין. ב–2012–2013 הראל השקיעה כ–70 מיליון שקל באיי.די.או, שבשליטת שיכון ובינוי של שרי אריסון, הפועלת בתחום דירות להשכרה בברלין - השקעה שהיא מורווחת עליה עד כה כמעט פי 2. בנוסף, הראל הקימה עם אשטרום נכסים חברה משותפת שהשקיעה מאות מיליוני שקלים בנדל"ן מניב בגרמניה.

הראל העניקה עד כה אשראי מסוג זה ב–10–15 מיליארד שקל - מתוך נכסים מנוהלים בשווי כ–168 מיליארד שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker