מניית חברת הנדל"ן ב.יאיר נפלה ב-21% במחזור הגבוה פי 160 מהממוצע

ב.יאיר, שנסחרת לפי שווי של 161 מיליון שקל, עוסקת בייזום של פרויקטים לבניה למגורים ■ איגרות החוב של החברה איבדו כ-4% ■ במהלך העשור האחרון משכו בעלי השליטה שכר של יותר מ-50 מיליון שקל ■ בוררות אצל נכדו של הבבא סאלי סייעה לפני מספר שנים ליישב מחלוקת עם בעל מניות מיעוט בחברה

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

מניית חברת הנדל"ן ב.יאיר, שבשליטת משפחת ביטון מירושלים (85%), צנחה היום ב-21%, במחזור מסחר גבוה של 1.6 מיליון שקל - פי 160 מהממוצע היומי בשלושת החודשים האחרונים. עם תחילת היום נסחרה המניה בירידות מתונות של כ-2%, שהעמיקו לקראת הנעילה. גם איגרות החוב נסחרו בירידות חדות יחסית של עד 4%, כשהן הגיעו לתשואה של 6.1% (סדרה 13).

ב.יאיר, שנסחרת לפי שווי של 161 מיליון שקל, עוסקת בייזום של פרויקטים לבנייה למגורים ונדל"ן מניב. בין הפרויקטים המרכזיים שלה ניתן להזכיר את סאן וילג' באילת, Sky2 בעיר ימים נתניה, משכנות האומה וארנונה אקסקלוסיב בירושלים, חן האיילות בגבעת זאב, ופרויקטים נוספים ברמת בית שמש וצור הדסה. החברה אף מחזיקה בקניון הפסגה בשכונת פסגת זאב. ניר יחזקאלי, שהחליף את אייל הנדלר, מכהן מאז 2011 כמנכ"ל. הדירקטורים החיצוניים (דח"צים) בחברה הם חה"כ לשעבר רוחמה בלילא (קדימה); ד"ר זיו רייך מהמכללה האקדמית נתניה; וכן - סופיה גלפר-קומט, המכהנת כדירקטורית בחברות ציבוריות נוספות.

ב.יאיר מתאפיינת במינוי בני משפחה לתפקידים בחברה כנגד שכר גבוה במיוחד. האחים יאיר ויוסף ביטון מכהנים בתפקידי יו"ר וסגן יו"ר דירקטוריון ב.יאיר. אח שלישי, יורם ביטון, מכהן כדירקטור וסמנכ"ל ביצוע. אח רביעי, אילן ביטון, הוא סמנכ"ל רכש ולוגיסטיקה. לאורך השנים משכו האחים יאיר ויוסף ביטון שכר בהיקף מצרפי של עשרות מיליוני שקלים. ב-2013 הסתכמה עלות העסקתם של ארבעת האחים בכ-9 מיליון שקל. ב-2010 הסתכמה עלות השכר של יאיר ויוסף ב-9.1 מיליון שקל, בהמשך לשכר של כ-35 מיליון שקל מאז 2003. בהסכמי השכר הקודמים נקבע ששני האחים זכאים לרכב בשווי של עד 550 אלף שקל, הניתן להחלפה כל שלוש שנים.

במהלך 2012-2011 נפגע שכרם של האחים ביטון בשל סכסוך עם מרדכי אלבוים, בעל מניות מיעוט שסירב לתנאי השכר וטרפד את אישורו באסיפה. הצדדים הגיעו לפשרה לאחר שביהמ"ש מינה כבורר את נכדו של הבבא סאלי מנתיבות - הרב דוד אבוחצירא. לבסוף הוחלט כי בעלי השליטה ישנו את תנאי התגמול שלהם, כך שבמקום שכר גבוה יעברו לחלק דיווידנדים לכלל בעלי המניות, שהם ממילא הנהנים העיקריים שלו.

ב.יאיר, שנהנתה בשנים האחרונות מגל הגאות בתחום הנדל"ן, סיימה את 2013 ברווח של 40 מיליון שקל (הרווח מיוחס לבעלי המניות של החברה), בהמשך לרווח של 28 מיליון שקל ב-2012. הכנסותיה של החברה הסתכמו ב-446 מיליון שקל, בהשוואה ל-414 מיליון שקל ב-2012. במהלך 2013 החברה רשמה תזרים חיובי של 135 מיליון שקל מפעילות שוטפת. בשנה האחרונה עלתה מניית החברה ב-61%.

בדומה לרוב חברת הנדל"ן בבורסה, גם ב.יאיר נקלעה לקשיים במשבר האחרון. ואולם החברה הצליחה להיחלץ מהמשבר ועמדה בכל תשלומי החוב למחזיקי האג"ח. כיום לחברה יש תשע סדרות סחירות בהיקף של כ-400 מיליון שקל (ערך נקוב). האג"ח נסחרות כעת בתשואות בינוניות של 2%-6.1%.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker