כרומגן בוחנת הנפקה משולבת עם הצעת מכר לפי שווי של 200-150 מ' ש'

בשוק החיתום מעריכים כי הסבירות למימוש ההנפקה לפי שווי זה - שתהיה משולבת עם הצעת מכר של המניות שבידי קרן טנא - אינה גבוהה ■ ההערכה היא שמטרת המהלך היא לאפשר לקרן טנא לממש את השקעתה ביצרנית דודי השמש משער העמקים

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
יורם גביזון

חברת כרומגן, שבשליטת קיבוץ שער העמקים (68%) וקרן טנא (32%), מקיימת בשבועות האחרונים שיחות עם חתמים במטרה לבחון הנפקה ראשונה של מניותיה בבורסה, שתהיה משולבת עם הצעת מכר של מניות על ידי קרן טנא. על פי הערכות, כרומגן שמייצרת ומשווקת דודי שמש וקולטים, מבקשת לגייס ולמכור מניות ב–30–50 מיליון שקל - ולהנפיק לפי שווי חברה של 150–200 מיליון שקל לפני הגיוס.

בשוק החיתום מעריכים כי הסבירות למימוש ההנפקה והצעת המכר לפי שווי זה אינה גבוהה - בשל רווחיותה הלא מרשימה של כרומגן, ולנוכח ההערכות כי המטרה העיקרית של המהלך היא לאפשר לקרן טנא לממש את השקעתה בחברה. קרן טנא 2 רכשה 26% ממניות כרומגן ביולי 2007 תמורת 5 מיליון דולר, כלומר לפי שווי של 19.2 מיליון דולר (81 מיליון שקל), כשמחזור המכירות של החברה היה 40 מיליון דולר (167 מיליון שקל).

תמורת ההנפקה הפרטית טנא היתה אמורה לממן רכישת קווי ייצור ובניית מערך שיווק בינלאומי, אבל קצב הגידול השנתי של כרומגן מאז כניסתה של טנא כמשקיעה בחברה היה נמוך. כרומגן סיימה את 2012 במחזור של 170 מיליון שקל (49 מיליון דולר) ומצפה להציג ב–2014 רווח של 10 מיליון שקל במחזור של 200 מיליון שקל, לאחר שהרוויחה מיליוני שקלים בודדים ב–2013.

כרומגן מעסיקה 220 עובדים ומחזיקה במפעל לייצור דודים בקיבוץ שער העמקים ומפעל לייצור קולטים באזור התעשייה ציפורית. כרומגן היא החברה המובילה בישראל בייצור ובהתקנה של דודי שמש ומייצאת את מוצריה ל–40 מדינות, כשהיצוא מהווה 50% ממחזור מכירותיה.

אריאל הלפרין, מנהל קרן טנא
אריאל הלפרין, מנהל קרן טנאצילום: אריאל שרוסטר

כרומגן לא מימשה את הפוטנציאל שלה אף שהיתה מהחברות הראשונות שעסקו באנרגיה סולארית. החברה סבלה במשך שנים מרווחיות נמוכה בשל מחסומי הכניסה הנמוכים לענף בישראל ומשום שלא הצליחה לשכנע מספיק צרכנים לשלם פרמיה עבור האיכות של מוצריה ועמידתם בתקנים.

קרן טנא, שמנוהלת על ידי אריאל הלפרין, מנסה בימים אלה לבצע הנפקה והצעת מכר לחברת אומן שבה היא מחזיקה ב–28.2% מהמניות לצד 71.8% שבבעלות קיבוץ חצור. אומן מייצרת מוצרים מיציקות אלומיניום ופליז עבור יצרני חלקים בתעשיית הרכב. החברה מייצאת 99% ממחזור המכירות שלה ומעסיקה 220 עובדים.

הנפקת אומן צפויה להתבצע על פי שווי פעילות של 200 עד 220 מיליון שקל, בהתבסס על מכירות של 49 מיליון דולר ב–2013 ורווח תפעולי תזרימי (Ebitda) של 13% מהמחזור. בשוק ההון מעריכים שסיכוייה של הנפקה והצעת מכר זו טובים משמעותית משל כרומגן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker