בנקים ומוסדיים שמרקסטון חייבת להם 500 מ' ש' לוטשים עיניים למניותיה

קרן מרקסטון לא עמדה בתשלומי החוב שלה בפברואר ומחזיקה ב-23% ממניות פסגות ■ בעלת השליטה בפסגות, איפקס, העריכה באחרונה את שווי פסגות ב–2.9 מיליארד שקל ■ החוב של מרקסטון לדיסקונט והפועלים מוערך ב–400 מיליון שקל, ולמוסדיים היא חייבת כ-100 מיליון שקל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בשבוע שעבר קיימו מחזיקי אג"ח של פנומנל, חברה נכדה של קרן מרקסטון, החייבת להם כ–100 מיליון שקל אסיפת נושים. באסיפה הוחלט כמעט פה אחד למצות את האמצעים העומדים לרשות בעלי החוב, כולל פנייה לערכאות משפטיות. מחזיקי האג"ח הגדולים של פנומנל הם מנורה, הפניקס, איילון, הכשרה ביטוח וקופות הגמל של התעשייה האווירית - שהקימו נציגות, המיוצגת על ידי עו"ד גיא גיסין.

פנומנל היתה אמורה לשלם בתחילת פברואר למחזיקי האג"ח כ–15 מיליון שקל, אבל לא עמדה עד כה בתשלום. בשיחה עם משקיע מוסדי שנכח באסיפה, הוא אמר: "מדובר במלחמה של הכל בכל. אנחנו בוחנים את כל האפשרויות על מנת שנגבה את מה שמגיע לנו מהחוב. הבעיה היא שאין עם מי לדבר במרקסטון. אנחנו מבקשים נתונים ולא מקבלים. אני לא מקנא ברון לובש - הוא חייב כסף בהרבה מקומות".

מרקסטון שולטת בפנומנל באמצעות חברת אמפיק (AMFIC), שבעצמה חייבת כ–400 מיליון שקל לבנקים הפועלים ודיסקונט. מדובר בחוב שנותר במרקסטון לאחר קריסת פריזמה, בגין קרנות נאמנות וקופות גמל שנרכשו לפני כתשע שנים מידי הפועלים ולאומי, זמן קצר לאחר יישום רפורמת בכר. הביטחונות בגין חוב זה הם 23.2% ממניות בית ההשקעות פסגות, השוות על פי הערכות בשוק ההון 500 מיליון שקל. שווי פסגות בדו"חות בעלת השליטה, קרן איפקס, הוא כ–2.9 מיליארד שקל ושווי חלקה של מרקסטון כ–680 מיליון שקל. אבל באיפקס, מדובר בשווי הכולל פרמיית שליטה בעוד חלקה של מרקסטון הוא מניות מיעוט ששוויין נמוך יותר.

מחזיקי האג"ח של פנומנל היו מעדיפים לחבור לבנקים ולהשתלט ביחד על מניות פסגות, כדי למצוא קונה למניות הללו ולנסות לגבות כמה שיותר מהחוב. אלא שהבנקים נמצאים בקדימות בסדר הנשייה לעומת מחזיקי האג"ח, שכן הם מחזיקים בשעבוד על מניות פסגות.

רון לובש צילום: קמחי מוטי

מחזיקי האג"ח של פנומנל בונים על ניסיונו של גיסין בהפעלת לחץ על מרקסטון, כפי שעשה במקרים של אי.די.בי פיתוח, כלל פיננסים ובי.ג'י.איי. המבחן הקרוב של מרקסטון יהיה עד יום ראשון הקרוב, אז אמפיק אמורה לשלם כ–40 מיליון שקל לבנקים, הרוב לדיסקונט, כשסביר להניח שמחזיקי האג"ח יטענו להעדפת נושים.

מרקסטון, המנוהלת בידי רון לובש, שכרה באחרונה את שירותי פועלים שוקי הון, זרוע הבנקאות להשקעות של בנק הפועלים, כדי שיאתר לה קונה למניות פסגות. ואולם מכיוון שמדובר במניות מיעוט לא סחירות בחברה שמחלקת דיווידנדים שנתיים בקצב בינוני של 50–100 מיליון שקל - הרי שמציאת קונה שישלם מחיר כלכלי הוגן היא משימה לא פשוטה.

מי שכן עשויה בסופו של דבר לרכוש את המניות הללו היא איפקס עצמה, שהציעה למרקסטון כחלק מעסקת הרכישה של פסגות מידי יורק בסוף 2010 לשלם עבור המניות לפי שווי זהה לעסקה - כ–2.9 מיליארד שקל - אבל נענתה בשלילה.

זהבית כהן, מנכ"לית איפקס ישראל, אינה לחוצה לרכוש את המניות ממרקסטון, אבל ככל שיגבר הלחץ שיפעילו הבנקים ומחזיקי האג"ח, סביר שהיא תשמח לרכוש אותן במחיר שיאפשר לאיפקס למצע את רכישת השליטה בפסגות.

גיא גיסיןצילום: עופר וקנין

מרקסטון מצויה בסיטואציה לא פשוטה. מלבד הצרות בפנומנל ואמפיק, היא חייבת גם למצוא מקורות לפירעון הלוואה של כ–250 מיליון שקל שנטלה מידי דויטשה בנק ושיעבדה תמורתה בין השאר את המניות של יצרנית חוטי הניילון נילית. מרקסטון מנסה לממש את האחזקה בנילית ומבקשת עבור מניותיה כ–100 מיליון דולר - עד כה בלא הצלחה.

מרקסטון צריכה לפרוע עד הקיץ גם הלוואה בסך כ–15 מיליון דולר לקרן ההשקעות פורטיסימו. אחרת היא עלולה לאבד גם את יצרנית התכשיטים מגנוליה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker