אומן בוחנת הנפקה בבורסה לפי שווי של 200 מיליון שקל

החברה, שהוקמה ב–1946, עוסקת בייצור יציקות מאלומיניום ופליז של מוצרים עבור יצרנים של חלקים בתעשיית הרכב, בין היתר למנועים, מערכות הגה ובלמים

יורם גביזון

הגאות בבורסה ובשוק הראשוני עשויה להביא לאחד העם נציגה נוספת של התעשייה הקיבוצית: חברת אומן שבשליטת קיבוץ חצור (71.8%) וקרן טנא (28.2%) ערכו בשבועות האחרונים פגישות עם חתמים במטרה לבחון הנפקה של מניותיה בבורסה בתל אביב.

הרכיב המרכזי בהנפקה תהיה הצעת מכר של המניות המוחזקות על ידי קרן טנא, שמנוהלת על ידי אריאל הלפרין. שוויה של אומן לצורך ההנפקה/הצעת המכר עדיין לא נקבעו, אך סביר להניח שיתבסס על מכפיל שווי פעילות לרווח תפעולי תזרימי (EV/EBITDA) של חברת תדירגן, הפועלת בתחום זהה ונשלטת על ידי קרן ההשקעות הפרטית פימי שמנוהלת על ישי דוידי.

אריאל הלפרין, מנכ"ל קרן טנאצילום: עופר וקנין

אומן, שהוקמה ב–1946, עוסקת בייצור יציקות מאלומיניום ופליז של מוצרים עבור יצרנים של חלקים בתעשיית הרכב, בין היתר למנועים, מערכות הגה ובלמים. החברה מייצאת 99% ממחזור המכירות שלה, 84% מהמחזור לגוש היורו ו–15% לארה"ב. אומן, שמעסיקה 220 איש, צמחה ב–5 השנים האחרונות למעט ב–2009. שיעור הרווחיות התפעולית התזרימית (שיעור ה– EBITDA מהמחזור) של החברה סבל מתנודתיות בשנים האחרונות ועל פי הערכות חזר ב–2013 ל–13% מהמחזור. החסרונות העיקריים של החברה הם היקפי הפעילות הקטנים - מחזור המכירות שלה הגיע על פי הערכות ל–49 מיליון דולר ב–2013, והעובדה שאין לה בסיס ייצור באירופה בסמוך ללקוחותיה הגדולים. נקודת תורפה אחרת היא תלות יחסית ביצרנית רכב אירופית אחת שמספקת לה 39% מהמחזור.

בתמורת ההנפקה אמורה אומן להשתמש למימון השקעתה המתוכננת במיזם משותף עם חברת Rusal הרוסית (50% לכל צד) שהיא יצרנית אלומיניום, המחזיקה ב–9% מכושר הייצור העולמי. המיזם המשותף ייצר חלקי רכב תוך שימוש באתר ההיתוך המשופץ שלה באתר וולקוב, הממוקם 100 ק"מ ממזרח לסט פטרבורג ובכך לייצר גידור טבעי של שער החליפין. אחת הבעיות שמטרידות את חברות התעשייה הישראליות נוכח התחזקות השקל ואת אומן בעיקר, ש–45% ממכירותיה נקובות יורו, 39% נקובות ליש"ט ו–16% נקובות דולר. יתרון נוסף הוא קרבה ללקוחות של אומן כספק של רכיבים קריטיים ליצרני הרכב. יתרונות אלה יקזזו את החיסרון שבביזור תשתיות ייצור, הרגולציה ואיכות סביבה והעלות הגבוהה יחסית של ייצור באירופה.

קיום ההנפקה המשולבת בהצעת מכר כפוף לאישור קיבוץ חצור, שבניגוד לקרן טנא ייאלץ להתמודד עם הרגולציה ועם העלויות הכרוכות ברישום למסחר בבורסה. טנא השקיעה 6 מיליון דולר ב–28.2% ממניותיה של אומן בספטמבר 2005 באמצעות הקרן הראשונה שלה, כלומר, לפי שווי חברה של 21 מיליון דולר אחרי ההנפקה, אבל לא זכתה לדיווידנדים משמעותיים.

ההנפקה של אומן, אם תתממש, תתבצע על פי מכפיל דומה למכפיל שווי הפעילות של ה– EBITDA של תדירגן. הפעלת מכפיל שווי הפעילות ל– EBITDA של תדירגן, שהוא 9.6, על חברת אומן, גוזרת שווי פעילות של 200–220 מיליון שקל לאומן, בשל העובדה שלאומן בניגוד לתדירגן אין חוב משמעותי סביר להניח שזה יהיה גם שווי החברה לצורך ההנפקה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker