ח"כ גלאון ליו"ר ועדת הכספים: לקיים דיון מיוחד במכירת כלל ביטוח לחברה סינית

"מצב בו קיימת ריכוזיות משמעותית בשליטה על כספי ציבור, עם השקעה נמוכה מאוד של הון פרטי הוא הרה אסון; יש לפעול לפיזור השליטה וביטול גרעין השליטה בחברה", אומרת גלאון

צבי זרחיה
צבי זרחיה

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון והח"כים גילה גמליאל, מיכל בירן ויצחק כהן, דורשים מיו"ר ועדת כספים, ניסן סלומיאנסקי, לכנס דיון מיוחד דחוף בוועדת כספים בנושא מכירת כלל ביטוח לחברה סינית.

הח"כים קבעו כי "הכרחי לקיים את הדיון בטרם תאושר מכירת החברה על-ידי המפקחת על הביטוח, שוק ההון והחיסכון, הגב' דורית סלינגר, זאת עקב ההשלכות המשמעותיות של עסקה זו על יציבות המשק הישראלי ועל כספי הציבור".

לטענתם, מכירת כלל ביטוח לחברה הסינית תיצור מצב בו בעד תשלום של כ-1.47 מיליארד שקל - תשלוט החברה הסינית בכספי ציבור ישראלים שנאמדים במעל ל- 150 מיליארד שקל.

מצב זה, בו קיימת ריכוזיות משמעותית בשליטה על כספי ציבור, עם השקעה נמוכה מאוד של הון פרטי הוא הרה אסון ואת השלכותיו ראינו כולנו בדיונים על חוק הריכוזיות: הפקרות בשימוש בכספי ציבור; הלוואות לבעלי עניין ומקורבים וחוסר שקיפות באופן ניהול הכספים. לדעתנו, הפתרון למצב הוא פיזור השליטה וביטול גרעין השליטה בחברה. כך, מכירת כלל ביטוח צריכה להתבצע דרך מכירת מניות לציבור, ועל נציגי החברה והמפקחת על הביטוח לנמק מדוע לא נבחרה אפשרות זו.

"בנוסף, המצב בו חברה זרה, שההגנה על כספי הציבור הישראלי לא נמצאת בראש מעייניה, היא זו שתקנה את החברה יביא פעם נוספת לפגיעה קשה בציבור הישראלי. וזאת, מכיוון שההשקעות של "כלל ביטוח" יכולות להיות מוסטות לחו"ל לטובת צרכיה של הרוכשת, והרי, כאמור, ההשקעה של הרוכשת בהון תהיה מינימאלית – בעוד שכספי הציבור שיעמדו לרשותה יהיו רבים מאוד".

יו"ר מרצ, זהבה גלאוןצילום: מיכל פתאל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker