הדיווידנד שתחלק בזק צפוי לזנק ל-1.3 מיליארד שקל - בזכות מכירת יד2 - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הדיווידנד שתחלק בזק צפוי לזנק ל-1.3 מיליארד שקל - בזכות מכירת יד2

מקורבים ליורוקום, בעלת השליטה בבזק, אמרו כי העסקה נעשית ב"מחיר פנטסטי" ■ בימים אלה נמצאת יורוקום 
על סף מכירת חלל תקשורת להיספאסאט, חברת הלוויינים הגדולה בספרד, ברווח גבוה - לפי שווי של כ–1.5 מיליארד שקל

4תגובות

שאול אלוביץ', בעל השליטה בקבוצת יורוקום שומר לאורך שנים על פרופיל נמוך בכל הנוגע להתבטאויות בתקשורת. כך היה גם אתמול, אחרי שחברת בזק שבשליטת יורוקום הודיעה על מכירת אתר הלוחות יד2: אלוביץ' סירב להתייחס לעסקה.

בכירים המקורבים ליורוקום אמרו אתמול כי "העסקה נעשית במחיר פנטסטי. זו בדיוק התקופה לממש חלק מהנכסים, כמו יד2. אם מציעים לך מחיר כזה, אתה לא אומר לא. מחירי המניות כיום גבוהים, ויש נכסים שאנחנו לא מאוהבים בהם - וזה בדיוק הזמן לממש ולחפש השקעות חדשות".

אם מכירת יד 2 תושלם, היא צפויה להניב לבזק רווח לפני מס של 560 מיליון שקל ואחרי מס כ–450 מיליון שקל. בעדכון האחרון לבורסה שפירסמה בזק צפתה החברה כי תסיים את 2013 ברווח של כ–1.7 מיליארד שקל. בהתאם למדיניותה, בזק מחלקת פעמיים בשנה (אפריל ואוקטובר) 100% מהרווח כדיווידנד לבעלי מניותיה.

אייל טואג

בהנחה שעסקת מכירת יד2 תושלם עד סוף הרבעון השני, כלומר עד סוף יוני 2014, כל הרווח הנקי החד־פעמי שיתקבל (400–450 מיליון שקל) הוא רווח תזרימי, שיחולק כדיווידנד לבעלי המניות של בזק באוקטובר הקרוב (לאחר אישור הדו"חות הכספיים למחצית הראשונה של 2014 באוגוסט). בהנחה שהדיווידנד השוטף יהיה בסביבות 850 מיליון שקל במחצית הראשונה (בהתאם לתחזית הרווח של כ–1.7 מיליארד שקל), הרי שבתוספת הרווח החד־פעמי מעסקת יד 2, הדיווידנד יגיע לכ–1.3 מיליארד שקל.

מלבד בעלי המניות מהציבור, הנהנית העיקרית מהדיווידנד תהיה החברה האם של בזק, בי־קום (30.88%), המנוהלת על ידי דורון תורג'מן, שתקבל כ–400 מיליון שקל ותוכל לחלק גם חלק מהסכום לחברת אינטרנט זהב הציבורית, המחזיקה ב–68% מבי־קום ומוחזקת ב–79% על ידי יורוקום הפרטית.

בעקבות מכירת יד2, החוב הפיננסי נטו של בזק יירד מכ–8 מיליארד שקל (נכון לסוף 2013) לכ–7.4 מיליארד שקל. מכירת יד2 גם תסייע לבזק לשפר את יחסי כיסוי החוב. היחס בין החוב ל–EBITDA (רווח תפעולי תזרימי בניכוי הוצאות מימון, מסים, פחת והפחתות) צפוי לרדת מכ–1.96 לכ–1.8.

כיום, בי־קום נסחרת לפי שווי שוק של כ–1.84 מיליארד שקל - כ–40% פחות משווייה המשתקף ממודל השווי הנכסי הנקי (NAV), המודד את הפער בין שווי נכסים לשווי ההתחייבויות. אינטרנט זהב נסחרת לפי שווי שוק של כ–612 מיליון שקל - כ–45% פחות משווייה הנכסי הנקי.

מיזוג חשבונאי 
של yes ובזק

מכירת יד2 אינה המהלך היחיד שמקדמת קבוצת יורוקום בימים אלה. הקבוצה מצויה בעיצומו של הליך, שנמשך כחצי שנה, למכירת השליטה בחברת הלוויינים חלל תקשורת (כ–64.5%) לידי חברת הלוויינים הגדולה בספרד, היספאסאט. הצדדים אמורים לחתום בשבועות הקרובים על הסכם לפי שווי חברה של כ–1.5 מיליארד שקל.

אם העסקה אכן תושלם, תקבל יורוקום כמיליארד שקל בגין חלקה, תפרע חוב של 100–200 מיליון שקל לבנק דיסקונט - שמימן את רכישת 15% מהחברה מחלל מידי התעשייה האווירית ב–2010 - ותרשום רווח של כמה מאות מיליוני שקלים. יורוקום החליטה להעמיד את חלל על המדף אחרי שהגיעה למסקנה כי אינה מעוניינת לבצע הזרמות הון גדולות בהיקף של כמה מאות מיליוני שקלים, שחלל זקוקה להן כדי להתרחב.

יורוקום ובזק מקדמות בימים אלה גם עסקת בעלי עניין גדולה שבמסגרתה צפויה בזק לבצע מיזוג חשבונאי עם חברת הטלוויזיה בלוויין yes באמצעות רכישת האחזקות של יורוקום של שאול אלוביץ' (שהוא גם בעל השליטה בבזק) ב–yes. בזק מחזיקה 9.8% מ–yes ויורוקום ב–50.2%. לבזק יש אופציה לרכוש 8.6% ממניות yes כמעט ללא תמורה.

הסוגיה המרכזית שתיקבע בחודשים הקרובים היא לפי איזה שווי ימכור אלוביץ' את מניות yes לבזק. עדיין לא ברור אם בזק תשלם את מלוא התמורה במזומן, או שגם תקצה מניות שלה ליורוקום.

שווייה של yes מוערך בלפחות מיליארד שקל. העסקה, שאמורה לצאת אל הפועל במהלך המחצית השניה של 2014, צפויה להניב לבזק רווח חשבונאי של כמיליארד שקל. אך יותר מכך, לבזק יווצר נכס מס בדמות הפסדים צבורים של כ–5 מיליארד שקל שצברה yes, כך שבזק לא תצטרך לשלם מס במשך כחמש שנים. דירקטוריון בזק שכר לצורך קידום העסקה את בנק אוף אמריקה מריל לינץ', ויורוקום שכרה את ג'יי.פי מורגן.

מימושי נדל"ן 
ב–400 מיליון שקל

בנוסף, אלוביץ' ביצע ב–2013–2014 שלושה מימושים גדולים בהיקף של כ–400 מיליון שקל של נדל"ן בישראל, המרוכז בחברת יורוקום נדל"ן הפרטית. המימושים כללו את מכירת מגרש סומייל בתל אביב לקבוצת חג'ג' תמורת כ–104 מיליון שקל; מכירת קרקע המיועדת להקמת 122 יחידות דיור בפרויקט סיטי 3 במערב גבעתיים לקבוצה בהובלת תדהר, תמורת כ–122 מיליון שקל; וכן מכירת קרקע במתחם המכתש בגבעתיים לקבוצה 
בראשות ב.ס.ר תמורת כ–174 מיליון שקל.

אלוביץ' ניהל משא ומתן ארוך בעסקות הללו, ולא היה מוכן להתפשר במחירים. זאת, גם במחיר של מכירת 12% מבי־קום ביוני 2013 לטדי שגיא תמורת 125 מיליון שקל, לצורך שיפור הנזילות בבי־קום ובאינטרנט זהב.לפני כחודש וחצי שגיא חיסל את מלוא אחזקתו בבי־קום ברווח של כ–45%.

מימושים נוספים שביצעה יורוקום הם מכירת האחזקה בחברת פילת מדיה (19.5%) לסינטק מדיה תמורת כ–70 מיליון שקל וברווח של כ–50 מיליון שקל; מכירת האחזקה (14.5%) בחברת פוינטר טלוקיישן לקרנות אמריקאיות וחברות ביטוח ישראליות תמורת כ–35 מיליון שקל וברווח של כ–30 מיליון שקל; ומכירת האחזקה (בחלקים שווים עם משפחת וייל) בחברת הנדל"ן אי.ג'י.אר.אי לידי משפחת ספיר תמורת 20 מיליון שקל ובהפסד מצטבר של עשרות מיליוני שקלים.

אלוביץ' גם ניצל את הגאות בשווקים בחו"ל ובישראל, המתבטאת בריביות הנמוכות, וביצע במהלך פברואר האחרון גיוסי חוב בבי־קום, באינטרנט זהב, בחלל תקשורת ובאנלייט אנרגיה מתחדשת בהיקף של כ–3.5 מיליארד שקל.

מסע המימושים שמבצעת יורוקום עורר תהיות בשוק ההון האם אלוביץ' זקוק למזומנים כדי לפרוע חובות במעלה הפירמידה. מקורבים ליורוקום דוחים מכל וכל את הטענות הללו. נכון להיום, כל מניות יורוקום באינטרנט זהב (79%), אנלייט (כ–45%) ויורוקום נדל"ן, בשווי מצטבר של כמיליארד שקל, חופשיות משעבוד.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#