ההשקעות של טפירו: פרויקטים של תמ"א 38 וחברות נדל"ן בקשיים

חלק מהפרויקטים שבהם הושקעה חברת קרן אור, היו פרויקטים של תמ"א 38 בשכונת הדר שבחיפה - אף שהשכונה נעדרת כל כדאיות לפרויקטים מסוג זה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מקורב לחיליק טפירו אמר אתמול שחלק מהפרויקטים שבהם הושקעה חברת קרן אור, היו פרויקטים של תמ"א 38 בשכונת הדר שבחיפה. ואולם הדבר נשמע תמוה, שכן אף שחיפה נחשבת לשיאנית במספר הפרויקטים של תמ"א 38 ב–2013, שכונת הדר מעולם לא נכללה בחגיגה. חלק מכריע בפעילות התמ"א 38 בחיפה נעשה בשכונות הכרמל, ופחות מחמישה פרויקטים של תמ"א מבוצעים בהדר.

זה אינו מפתיע. לפני כמה שנים ניסה יזם פרטי להשקיע בפרויקט תמ"א 38 בהדר, קיבל היתר, אך אז חזר לעירייה והתלונן שהפרויקט במתכונת המאושרת אינו נושא היתכנות כלכלית. הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה התכנסה, אישרה לו זכויות בנייה נוספות, אך אז התברר כי גם זכויות אלה אינן מספיקות, והיזם ירד מהרעיון.

הסיפור משקף פחות או יותר את התמונה בהדר הכרמל, שאינה מצליחה לייצר ערכים כלכליים שימשכו אליה יזמים לתמ"א 38. אמנם בשנים האחרונות נרשמו בשכונה כמה פרויקטים, שאת רובם יוזמים משקיעים מחוץ לחיפה, אך מדובר בדרך כלל בפרויקטים גדולים, המוקמים על קרקע שנרכשה בערכים נמוכים מאוד. כזה הוא, למשל, הפרוייקט שאותו יוזמת חברת "יוסף ואחיו", במקום מרכזי בהדר הכרמל. באתר, ששטחו כ–2.5 דונם, מתכוונים היזמים, חברות שגראוי־ליבוביץ וחברת יוסף ואחיו שבבעלות האחים יוסף ורונן סיונוב, להקים מגדל מגורים בן 25 קומות ו–174 דירות. זאת, לאחר ששילמו על הקרקע מחיר של שבע דירות עממיות על הכרמל - 8.6 מיליון שקל, לפני מע"מ. מספר הדירות הגדול יוצר את ההיתכנות הכלכלית במקרה זה. ואולם בפרוייקטים של תמ"א 38, שבהן נוספות רק שתי קומות למבנים ומחירי הדירות מגיעים לפחות מ-800 אלף שקל, הכדאיות הכלכלית לא ממש קיימת. לכן, אם מישהו מחפש 150 מיליון שקל שהושקעו בפרוייקטים של תמ"א 38 - הדר הכרמל כנראה אינה המקום.

אבל לא רק תמ"א. אחת החברות שבבעלות קבוצת טפירו היא אופיצי, ששימשה לפני כארבע שנים קבלן משנה בעבודות השיפוצים של תיאטרון הבימה. במהלך העבודות נחשפה חוות דעת פנימית שנערכה על ידי מהנדס מומחה, שהוגשה לעיריית תל אביב ולמהנדס העיר חזי ברקוביץ', שממנה עלה חשש כי "הבימה הוא מבנה מסוכן לציבור" והיציע באולם רובינא עלול לקרוס. בסופו של דבר החליט דירקטוריון "הבימה" להפסיק את עבודתה של אופיצי במקום, ולהמשיך אותה באמצעות דניה סיבוס. ככל הנראה, מאז אותו אירוע, גורלה של אופיצי לא שפר עליה, והיא נקלעה לקשיים. החברה נרכשה על ידי טפירו לפני כמה חודשים תמורת 4.5 מיליון שקל ושמה הוסב ל"פיינל טאצ'".

חברה נוספת שבבעלות קבוצת טפירו היא סגלוביץ', שהתמחתה בעבודות עפר ותשתיות, ונקלעה ב–2010 לקשיים רבים ולחובות של עשרות מיליוני שקלים. החברה נרכשה לבסוף על דייד טפירו תמורת כ–5.5 מיליון שקל, לפי הודעות שהוציאה הקבוצה. חברה נדל"ן נוספת שבבעלותה, שחאדה, נקלעה אף היא לקשיים ולחובות של עשרות מיליוני שקלים ונרכשה לפני כמה חודשים על ידי טפירו ב–2 מיליון שקל.

שכונת הדר בחיפהצילום: אבישג שאר ישוב

קבוצה טפירו השיבה לידיה באחרונה גם את חברת ניהול התיקים מקבוצת פורום של איש העסקים עמי סגל, לאחר שלא עמד בתשלום עבורה. באוקטובר האחרון הורה שופט המחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל אביב, חאלד כבוב על תפיסת נכסיו של סגל, בעליו של בית ההשקעות אלפא פלטינום. מנהל ההשקעות הראשי של אלפא פלטינום היה שלמה מעוז.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker