המפקח על הבנקים: פתיחת חשבונות בנק דרך האינטרנט - החל מיולי 2014

דוד זקן פירסם היום את טיוטת ההוראה שתאפשר לציבור לפתוח חשבונות בנק דרך האינטרנט, ללא צורך להגיע פיזית לסניף הבנק

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סיון איזסקו

המפקח על הבנקים דוד זקן פירסם היום את טיוטת ההוראה שתאפשר לציבור לפתוח חשבונות בנק דרך האינטרנט, ללא צורך להגיע פיזית לסניף הבנק. מדובר באחד המהלכים החשובים של המפקח על הבנקים להקלה על מעבר הלקוחות מבנק לבנק. כיום רק 4% מלקוחות הבנקים עוברים בנק בכל שנה, מצב המיטיב במיוחד עם הבנקים הגדולים הנהנים מנתח השוק הגדול ביותר.

טיוטת ההוראה תעלה לאישור הוועדה המייעצת באמצע חודש מאי הקרוב. אם ההוראות יאושרו, כל הבנקים יוכלו לאפשר לציבור לפתוח אצלם חשבון דרך האינטרנט החל מאמצע חודש יולי.

פתיחת החשבון תיעשה דרך אתר האינטרנט של הבנק, שם הלקוח יידרש להזין את פרטיו ולהזדהות מול הפקיד באמצעות שיחת וידאו. במסגרת זו הלקוח יידרש להציג תעודת זהות ומסמך מזהה נוסף, כדומת רישיון נהיגה או דרכון וכו.

דודו זקןצילום: אייל טואג

חשבון הבנק שייפתח דרך האינטרנט יהפך לפעיל לאחר שהלקוח יבצע העברה בנקאית בסכום כלשהו מחשבון בנק הישן המתנהל על שמו שלו אל החשבון החדש. זאת כצעד נוסף שנועד לאמת את זהות פותח החשבון.

פתיחת חשבון באינטרנט תתאפשר מגיל 18 ומעלה,  והחשבון שנפתח באופן מקוון יוגבל כך שפעולה במזומן לא תעלה על 10,000 שקל (לכל פעולה), והיתרה בסוף כל יום עסקים לא תעלה על 300 אלף שקל. הגבלות אלו יוסרו לאחר שהלקוח יפקוד את סניף הבנק וישלים הליך זיהוי פנים אל פנים.

המפקח על הבנקים, דוד זקן: "אנו מיישמים בעקביות את המלצות הצוות להגברת התחרותיות בבנקאות. מתן אפשרות לפתיחת חשבונות באינטרנט תהווה צעד משמעותי בהקלת המעבר מבנק לבנק, ובהגברת כוחו התחרותי של הצרכן הקמעונאי - משק הבית או העסק הקטן".

למרות שפתיחת חשבונות דרך האינטרנט תתאפשר ככל הנראה החל מאמצע 2014, הרי שישנם עדיין כמה חסמים תחרותיים. למשל, ניתן יהיה לבצע העברת הוראות קבע מהחשבון הבנק הישן אל החשבון החדש דרך האינטרנט, רק תתאפשר החל ממארס 2015. עד אז, לקוח שירצה לעבור בנק, יידרש עדיין להגיע פיזית לסניף הבנק החדש אם הוא מעוניין להעביר את הוראות הקבע בחשבון.

לצד דברים אלו יש לציין כי אחד המהלכים החשובים ליצירת תחרות במערכת הבנקאות עדיין נותר ללא פתרון - הקמת מערכת דירוג אשראי ללקוחות הפרטיים. בהעדר מידע זמין אודות איכות הלווים במשק, הבנקים מתקשים לאמוד את דירוג האשראי של המבקשים לפתוח חשבון בנק חדש, ובהתאם לכך מתקשים לספק הצעות אשראי אטרקטיביות, ולעיתים אך מתקשים לקבל החלטה האם להעמיד ללקוח החדש כרטיסי אשראי.

במהלך 2013 המפקח על הבנקים ניסה לקדם את השקת תעודת הזהות הבנקאית, מסמך המפרט את דירוג האשראי של הלקוח, אולם יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ אבישי ברוורמן החליט לטרפד את המהלך. ברוורמן טען הוא מנסה לעצור את היוזמה של בנק ישראל במטרה להגן על בעלי דירוגי האשראי הנמוכים שעלולים להיתקל בקושי לקבל אשראי בבנקים, אולם בכך ברוורמן פגע במרבית הציבור הישראלי המחזיק בדירוגי אשראי תקינים. המרוויחים הגדולים מהעיכוב שייצר ח"כ ברוורמן הם הבנקים הפועלים ולאומי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker